Saimniecība

Telpaugi bērnistabā

Telpaugu nozīme bērna istabā

Telpaugi ne vien attīra un mitrina gaisu, ražo skābekli, uzlabo pašsajūtu un veselību, bet arī sniedz estētisku baudījumu un māca saprast skaistumu jau no bērnības. Telpaugs bērna istabā ir kaut kas pa vidu starp mīkstajām rotaļlietām un dzīvnieciņu - augs ir reizē dzīvs organisms, par kuru ir jārūpējas, kas ir jākopj un jālaista, taču reizē tas prasa mazākas rūpes nekā suns, kaķis vai jūrascūciņa.

„Rūpes par istabas augu radina mazuli gan pie regulāriem ikdienas darbiņiem un pienākumiem, gan izglīto. Bērns iemācās savas puķītes nosaukumu, uzzina par tās īpašībām un kopšanu – cik bieži tā jālaista, kad jāmēslo, kā jāapkopj un cik daudz gaismas tai nepieciešams”, stāsta veikalu „K-Rauta” dārza eksperte Vēsma Dzintare. Psihologi uzskata, ka lieliska motivācija rūpēties par savu puķīti ir bērna karstā vēlēšanās sagaidīt mirkli, kad viņa paša koptā un audzētā puķe beidzot uzziedēs. „Bērnam par prieku tādējādi varētu izvēlēties tādu telpaugu, kurš uzzied vairākas reizes gadā,” saka psiholoģe Ilze Veitnere. Viņa uzskata, ka telpauga kopšana un rūpes par to, lai augs nenokalstu, ir ļoti labs veids, kā iemācīt bērnu uzņemties atbildību.

Kā izvēlēties telpaugus bērnistabai

Ja uz veikalu iesiet kopā ar bērnu, tad, visticamāk, ka bērns izvēlēsies kādu no tiem augiem, kurš tajā brīdī būs koši ziedošs. Taču bez skaistuma kritērija noteikti būtu jāņem vērā augu īpašības un jāizvērtē, kuri no tiem būs bērnistabai piemēroti. „Pirms pērkat telpaugu, kurš atradīsies bērna istabā, drošības labad konsultējieties ar pārdevēju,” saka Vēsma Dzintare. „Augi ir ļoti dažādi un Latvijā tiek arvien ievestas arvien jaunas šķirnes. Pārdevēji mūsu veikalos regulāri papildina savas zināšanas – lasa specializētu literatūru un enciklopēdijas, lai varētu informēt pircējus gan par augu īpašībām, gan kopšanu”.

Protams, ka bērna actiņas piesaistīs tie telpaugi, kas pirkšanas brīdī jau būs ziedos, taču jāņem vērā fakts, ka krāšņās puķes ātri nozied, un līdz ar to bērns var zaudēt interesi turpināt par to rūpēties. „Vilšanos mēdz sagādāt, piemēram, gerberas podiņos, kuras izskatās ļoti skaisti, taču ātri nozied un reti mēdz uzziedēt vēlreiz,” konsultē dārza eksperte Vēsma Dzintare. Tāpēc drošāk un ieteicamāk ir izvēlēties tādus augus, kuri ir vēl pumpuros. „Kad puķīte uzziedēs bērna acu priekšā, viņa prieks būs vēl lielāks, nekā uzreiz nopērkot jau ziedošu puķi. Turklāt šo prieku papildinās apziņa, ka bērns par savu puķi ir labi rūpējies, un tās uzziedēšana ir viņa nopelns,” saka Ilze Veitnere.

Lai bērns nejustos vīlies, ka viņam tiek nopirkta puķe, kura vēl nezied, ar bērnu ir jārunā – viņš ir jāmotivē ar pārsteiguma momentu par to, kādi būs puķes ziedi, kad tā uzziedēs, vai arī – jāparāda grāmatā, kāda puķe izskatīsies tad, kad uzziedēs – protams, ar nosacījumu, ka viņš to kārtīgi kops.

Kādi telpaugi ir piemēroti

„Tā kā bērna istabā gana daudz vietas aizņem dažādas mantas, un bērnam ir nepieciešams plašums, kur darboties un rotaļāties, tad diez vai bērnistabu vajadzētu aprīkot ar milzu palmām”, uzskata „K-Rauta” dārza eksperte Vēsma. Taču arī no mazajiem telpaugiem viņa iesaka izvēlēties tādus, kurus ir viegli kopt, kuri labi aug un daudz zied.

„Bērniem nebūtu vēlams piedzīvot vilšanos un sagādāt liekus pārdzīvojumus par to, ka viņa puķīte neaug vai nokalst. Cita lieta ir, ja puķe nokalst tāpēc, ka bērns par to nav pienācīgi rūpējies - tad viņš gūst pirmo pieredzi par bezatbildīgas rīcības rezultātu. Un tādā gadījumā viņa pārdzīvojums būs tikai laba mācība uz priekšdienām,” saka psiholoģe.

K-Rautas dārza eksperte iesaka dažus telpaugus, kuri kopšanas un izturības ziņā ir ļoti pateicīgi, vizuāli krāšņi un interesanti, kā arī piemēroti sadzīvošanai vienā istabā ar bērniem, jo nav nedz asi, ne bīstami, ne arī indīgi, ja pat tos pagaršotu.

1. Sanpaulija

2. Kalnhoje

3. Alpu vijolīte jeb Ciklamena

Ja bērnam galvenais nosacījums nav tikai krāšņi ziedi, tad ļoti saistošs un interesants bērnistabas augs ir Crassula jeb tautā pazīstams kā „Naudas koks”.  

Ieteicamie augi - bieži uzziedošie, ar mīkstām lapām, bez indīgas sulas (sk. foto).

Nevēlamie telpaugi - asie, indīgie, lieli, arī nokarenie.

Raksts tapis sadarbībā ar "K-rauta"

Aprunāties par šīm un citām tēmām varat forumos

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis