Saimniecība

Ziemas dārzs

Ziemas dārzs katra telpaugu mīļotāja sapnis

Vasaras sezona un dārza prieki šogad beigušies, ziemas dārzs ir lieliska alternatīva, tas ir skaists arhitektūras elements, ko raksturo maksimāls stiklojuma laukums. Ļoti bieži stiklota ir arī ziemas dārza jumta daļa. Konstrukcijas caurspīdīgums paplašina telpas robežas, vienlaikus nodrošinot aizsardzību pret nelabvēlīgiem ārējiem apstākļiem. Ziemas dārza konstrukcija gandrīz vienmēr ir oriģināls risinājums, kuru izstrādā gan jaunbūvēm, gan projektē kā piebūvi jau esošai mājai.

Ir vairāki veidi, kā būvēt ziemas dārzus, var izmantot metāla vai koka konstrukcijas. Ir vairāki uzņēmumi, kas nodarbojās ar ziemas dārzu projektēšanu un būvniecību, lai izveidotu jūsu mājai vispiemērotāko dizainu, būtu jākonsultējas ar nozares profesionāļiem.

Būvējot ziemas dārzu, jāpievērš uzmanību tā novietojumam attiecībā pret debespusēm. Ziemas dārzs, kas novietots pret dienvidiem, dod enerģijas ekonomiju ziemā, bet mūsu apstākļos vasarā šajā konstrukcijā noteikti vajadzēs izmantot kondicionētāju vai ļoti nopietnu ventilācijas iekārtu. Tāpēc nebūtu pareizi izbūvēt ziemas dārzus ar plašiem stiklotiem jumtiem, kas pavērsti uz dienvidiem – dienvidrietumiem. Ziemas dārzs, kas novietots uz ziemeļiem pasargās gan no vēja, gan no aukstuma. Vienmērīgi izkliedēta gaisma šādā konstrukcijā lieliski noderēs, piemēram, darba kabineta vai bibliotēkas ierīkošanai. Austrumos novietots tas dos gaismu virtuvei un brokastu galdam, bet rietumos novietotā ziemas dārzā patīkami pavadīt vakaru un vērot saulrietu.

Ziemas dārzs – zaļo visos gadalaikos

Ziemas dārzs ir katra telpaugu mīļotāja sapnis, šī telpa lieliski noder gan kā sarunu vieta, gan arī var kalpot, kā telpa pārdomām un meditācijai. Ziemas dārzā var aizmirst problēmas un smelties spēku jauniem darbiem.

Zaļie augi nomierina, bet ziedošie iedvesmo un sniedz emocionālu baudījumu, tāpēc ziemas dārzā iespaidīgi izskatās, ja starp zaļajiem augiem, kā spilgtu akcentu, novieto ziedošos telpaugus. Plānojot ziemas dārza augus, būtu jāpadomā par to ziedēšanas laiku, kā arī par zaļo augu krāsu saderību. Veidojot šo telpu, jūsu fantāzijai paveras visplašākās iespējas, tomēr būtu jāņem vērā daži Vēsmas ieteikumi:

  1. Kad izvēlamies stādus, jāņem vērā auga izmēri – lai arī pēc pāris gadiem jūsu lolojums, viņam ierādītajā vietā, jūtas labi.

  2. Lai netraucētu gaisa cirkulāciju, augiem jāatrodas aptuveni 30 cm no sienas.

  3. Visu gadu siltā ziemas dārzā nederēs augi, kam ziemā ir miera periods, piemēram, lauru koki, oleandri, jo tie ziemas periodā jātur 10 līdz 15 grādu temperatūrā.

  4. Jāievēro augu individuālā nepieciešamība pēc ūdens.

  5. Apzaļumotajā telpā nepieciešama arī vēdināšana, lai novērstu pārāk lielu mitrumu.

Visērtāk augus iestādīt podos, lielos un smagos var novietot uz koka paliktņiem ar ritenīšiem. Augiem līdz 50 kg piemēroti ir arī glīti stikla paliktņi uz riteņiem, kas pieejami visos K-rauta veikalos, var izmantot var arī dekoratīvo augu kastes. Puķu podus var izmantot, kā dizaina elementu, tie varētu būt gan vienādi, tikai dažāda izmēra, gan arī dažādu formu un krāsu. Lai pārāk nekontrastētu – vajadzētu izvēlēties viena materiāla izstrādājumus.

Kādus augus izvēlēties?

Grūti ziemas dārzu iedomāties bez plašas fikusu saimes, tie nav tikai gumijkoki, bet arī citi šīs grupas augi, kas pieejami ar dažādu lapu formu un krāsu. Ļoti labi izskatās Bandžamina fikusi, to lapotne rada īpašu smalkuma un viegluma sajūtu.

Droši vien neiztikt arī bez palmu dzimtas augiem, zaļā pundurpalma ar vēdekļveida lapām būs iespaidīgs akcents zaļojošajā oāzē.

Interesantas augu grupas var veidot no dažādu šķirņu dracēnām. Labi izskatās jukas pods, apaudzēts ar sukulentiem. Arī laistīšanas režīms tiem ir vienāds – nepatīk lieks mitrums.

Īpašu eksotiku rada citrusaugi. Vispopulārākie ir citroni, mandarīni un apelsīni, jāievēro, ka citrusaugiem nepatīk bieža pārstādīšana. Ne tikai augļiem, bet arī lapām, ir īpaša smarža, citrusaugi ir īpaši interesanti laikā, kad tie sākuši jau veidot augļus un arī turpina ziedēt ar baltiem ziediem. Lielo skaisto lapu dēļ ideāli būtu atrast vietu arī banānam.

Dažādībai dārza speciāliste iesaka izvēlēties arī liānveida un vīteņaugus, piemēram, filodendru.

Augu stabilitātei un mitruma uzturēšanai var lietot kokosa mietus, tie ne tikai balsta garus un trauslus augus, bet ir arī dekoratīvi. Balstus jāliek, piemēram, monsterēm un dīfenbahijām.

Zaļo augu vidū Ķīnas rozes (hibiski) ar spilgtiem ziediem jutīsies kā princeses un priecēs jūsu acis. Īsta karaliene būtu daudzgadīgā datura, tautā saukta par eņģeļtaurēm. Tās lielie, zvanveida ziedi ir arī ļoti smaržīgi. Ja līdz šim neesat kopuši daturas, ievērojiet, ka šī puķe mīl biežu pārstādīšanu.

Ziemas dārzam jums būs jāvelta daudz sava brīvā laika, bet pretī saņemsiet nesalīdzināmi vairāk, ar pieredzi dalās Vēsma Dzintare.

K-rautas dārza un telpaugu eksperte Vēsma Dzintare

Raksts tapis sadarbībā ar „K-rauta”

Aprunāties par šīm un citām tēmām varat forumos

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis