Spogulis

Apģērba etiķetes ievērošanas nozīme

Vārds etiķete sevī ietver likumus, tradīcijas, cieņas izrādīšanu, piederību, pašaizsardzību, kā arī stilu. Etiķeti nevar izdomāt teorētiski, tā rodas ilgstošā laika periodā.

Etiķetes noteikumi mainās un attīstās, mainoties sabiedrībai, turklāt etiķetei nav nepieciešama speciāla publikācija plašsaziņas līdzekļos. Tas ir normāli, ka modernās pasaules vēsmas ienāk arī etiķetē, katrs indivīds to var uztvert individuāli, stilam pievienojot savu redzējumu.

Mūsdienās piektdienas stila ziņā ir brīvākas dienas, jo daudzviet darbinieki var uzvilkt individualitāti paudošāku un ērtāku apģērbu. Vērojamas izmaiņas arī tajā, kas ir pieļaujams konkrētās situācijās un pasākumos. Agrāk uzskatīja, ka pērles var vilkt tikai pie augstākā, karaliskā, stila (White tie), bet mūsdienās pērles tiek kombinētas arī ar citiem materiāliem un harmoniski iekļaujas arī citos stilos. Tagad ir ierasti uzskatīt, ka kaklasaites garums ir līdz jostai, siksnas vidum, bet 20. gadsimta 40. gadu sākumā kungi valkāja platās un īsās kaklasaites.

Foto: istockphoto.com

Jāsaka, ka izmaiņas galvenokārt skar zemākos dress code, augstākie dress code paliek gandrīz nemainīgi, ievērojot tradīcijas. Prezidentiem un pils personālam, kā arī augsta līmeņa uzņēmumos arī ikdienā ir jāievēro konkrēta etiķete.

Etiķetei ir nerakstīti likumi, ko mēs nereti nezināšanas vai provokācijas dēļ mēdzam pārkāpt. Tomēr pārsvarā cilvēks, kamēr karjerā nav sasniegtas noteiktas virsotnes, ievēro ģērbšanās etiķetes normas. Ja cilvēks konkrētā sabiedrībā ir ietekmīgs, viņš uz oficiālu pasākumu var ierasties kaut vai džinsos, jo viņš tādā veidā var atļauties pievērst sev uzmanību un šokēt apkārtējos.

Visbiežāk etiķete tomēr tiek pārkāpta nezināšanas dēļ. Pat mūsu valsts prezidentam Valdim Zatleram ilgi aizrādīja to, ka aprocēm no žaketes piedurkņu malām jābūt redzamām vismaz 2, 5 cm platumā. Arī bikses, kas ir pārāk garas, izskatās nošļukušas un nesolīdi. Zeķēm ir jābūt atbilstošā garumā, lai nebūtu redzamas vīrieša spalvainās kājas.

Protams, nevajag pilnībā pārzināt visus etiķetes likumus, ir svarīgi, lai cilvēks, saņemot ielūgumu uz kādu pasākumu, meklētu padomu internetā, lietišķās etiķetes grāmatās vai vērstos pie speciālista, nevis paļautos uz savām, iespējams, nepilnīgajām zināšanām.

Ārējo uzvedības normu ievērošana mums palīdz sasniegt vēlamos mērķus, liek citiem mūs sadzirdēt, ieraudzīt mūsu personību, raksturu un spējas. Etiķetes likumi nav apzīmogoti, tie ir sabiedrības labprātīga, nerakstīta vienošanās par uzvedību un ģērbšanos konkrētās situācijās.

Etiķete kā tradīcija

Komerciālajai modei etiķete nepatīk, jo tajā viss tiek uzskatīts par modernu, turklāt komerciālā mode pauž uzskatu, ka ir iespējams atkāpties no jebkādām normām. Tam pretstatā tradīcijas pieprasa zināmu normu ievērošanu, kas ir neatkarīgas no aktuālajām modes tendencēm. Etiķetes tradīcijas visā pasaulē ir vienādas, tāpēc, saņemot ielūgumu uz pasākumu Francijā, kur rakstīts, ka dress code ir semi formal, latvietim pārprast pieprasīto apģērba stilu nebūs iespējams.

Protams, ir gadījumi, kad starptautiskās etiķetes normas var būt pretrunā ar tautas atsevišķām tradīcijām. Jebkuras etiķetes normas veidojas, balstoties noteiktas sabiedrības tikumiskajā pieredzē, kas izpaužas kā tradīcijas. Lai gan mūsdienās starptautiskās etiķetes nozīme pieaug, ikvienā sabiedrībā turpina pastāvēt tādas tradīcijas, kas pasaulē nav zināmas vai atzītas. Tradīcijas ir saistītas ar nacionālām īpatnībām, reliģiskiem uzskatiem un sabiedrības vēsturisko attīstību.

Etiķete kā stila kontrole

Foto: istockphoto.com

Bieži vien dažādās vietās ir noteikta apģērba etiķete, kādā ir jāierodas, un, ja cilvēks to nav ievērojis, viņu šajā vietā vai pasākumā nemaz neielaiž. Līdz ar to etiķete kļūst par stila kontroli.

Etiķete – cieņas izrādīšana

Etiķetes ievērošana ir cieņas izrādīšana pasākuma rīkotājam, kā arī sabiedrībai kopumā. Ir arī tādi pasākumi, kam ir ļoti radošs dress code. Arī neparasta dress code ievērošana ir cieņas izrādīšana rīkotājam, tādējādi parādot, ka cilvēks ciena konkrētajā pasākumā uzstādītās normas.

Etiķetes ievērošana mums palīdz justies kā daļai no konkrētās sabiedrības, kurā atrodamies – mūsu tēls ir zināma pašaizsardzība. Dress code neievērošana zināmā mērā ir norāde uz necieņu pret konkrēto vietu, tās paradumiem un normām. Protams, indivīds vēlas neatpalikt no modes tendencēm un parādīt mūsdienu vērtības, bet to vajag darīt normas robežās.

Sieviete – vīrieša rota

Jau Bībelē ir teikts, ka sieviete ir vīra rota un viņa pucējas vīram. Vīrs strādā un ir ģimenes galva, tāpēc viņš ir sievietes fons, un nekādā gadījumā šīs lomas nedrīkst tikt mainītas, jo rotai ir nepieciešams mirdzēt. Šī lomu sadalījuma dēļ ielūgumos tiek rakstīts, kā ir jāģērbjas vīrietim, un sieviete noteiktajām normām var pielāgoties.

Sieviešu un vīriešu individualitātes paudēji

Vīrieša individualitāti pauž kaklasaite, tāpēc to var izvēlēties visdažādākajās krāsās, protams, piemērojot konkrētā pasākuma dress code. Vīrietis nedrīkst aizmirst par pareizu kurpju izvēli, un viņam noteikti ir jāzina, kad drīkst un kad nedrīkst vilkt zeķes. Lielākā vīriešu kļūda ir zeķu vilkšana atvērtos apavos. Bērni ir vienīgie, kuri var atļauties atkāpi no šīs normas, jo viņiem zeķīte tiek vilkta tāpēc, lai netiktu noberzta kāja. Tomēr, ja bērnam ir labi apavi, zeķīte vairs nav nepieciešama.

Sieviete nekur neiet bez somiņas. Sievietei somiņā ir viss, tā ir viņas personības un dzīves spogulis. Somiņā atrodas sievietei nepieciešamās ikdienas lietas, tāpēc to ir svarīgi iekārtot tā, lai, meklējot telefonu, viss saturs nebūtu jāizber uz galda.

Etiķete nosaka, ka somiņu nedrīkst dot paturēt vīrietim, tā ir jāņem līdzi arī ejot uz labierīcībām, jo sabiedriskā vietā nav pieklājīgi krāsot lūpas vai pielabot grimu.

Vīrieši somu nenēsā, viņiem ir kabatas portfelis, kas atrodas kabatā. Sev nepieciešamās lietas vīrietis nēsā kabatās. Šajā aspektā ir jāatceras, ka augšējā kabatā var likt tikai kabatlakatiņu. Praktiski visas mantas vīrietim ir jāliek iekškabatās.

Ievērojot etiķi, mēs varam izvairīties no neērtām situācijām un parādīt, ka cienām vispārpieņemtās normas. Etiķetes ievērošana mums atver durvis uz sabiedrību un visu pasauli.

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Ģērbšanās stils dažādās situācijās un pasākumos

Lietotie apģērbi - plusi un mīnusi

Par modi un skaistumkopšanu varat aprunāties Cāļa forumos

Iepirkšanās

Skaistums