Spogulis

Ģērbšanās stils dažādās situācijās un pasākumos

Dažādām dzīves situācijām ir nepieciešams atbilstošs ģērbšanās stils, tāpēc šajā rakstā ir aprakstīti galvenie apģērbu stili, sākot ar neformālo un beidzot ar vissvinīgāko apģērba stilu, kas raksturīgs karaliskajām aprindām. Šoreiz nerunāsim par ikdienas vai ielu stilu, bet gan par apģērbu, ko velk uz oficiāliem un ne tik oficiāliem pasākumiem. Jāatceras, ka katra stila skola piedāvā atšķirīgus variantus, kā grupēt tērpu etiķetes, tomēr pamatprincipi ir vienādi.

Ja pāris kopīgi dodas uz pasākumu, sievietei ir jāpielāgojas vīrietim, tādā veidā viņa var izcelties, jo nav jāievēro noteiktas standarta prasības.

Svarīgi ir saprast, ka cilvēka veidolu neveido tikai apģērbs, bet arī grims, frizūra, manikīrs un iedegums. Tātad par tērpu var uzskatīt visu kopskatu, ko redz apkārtējie.

Apģērba izvēle ir atkarīga gan no gadalaika, gan laika, cikos pasākums notiek. Sezona tiek iedalīta vasaras laikā un ziemas laikā. No aprīļa vidus līdz septembra sākumam ir vasaras laiks. No konkrētā sezonas laika ir atkarīgs, vai pasākumā ierasties vasarīgās vai ziemīgās noskaņās. Baltas drēbes ir piemērotas vasarai, ziemā atbilstoši ir vilkt tumšākas un smagnējākas drēbes.

Dienas laiks ir sadalāms trīs daļās: līdz plkst. 12:00 ir labrīt laiks; no plkst. 12:00 līdz plkst. 17:00 ir labdien laiks; no plkst. 17:00 līdz rītam ir labvakar laiks. Jāatceras, ka līdz plkst. 17:00 nedrīkst vilkt dārglietas un briljantus. Šajā laika posmā ir pieļaujama smalka zelta ķēdīte, bet ne ļoti izsmalcinātas rotaslietas.

Runājot par etiķeti, dress code nosaukumi tiek lietoti angļu valodā, tomēr ir gadījumi, kad nosaukumi tiek papildināti ar latvisko tulkojumu. Dress code ir sadalāmi vairākās grupās, ko aplūkosim turpmāk.

CASUAL – ikdienišķs jeb ikdienas neformālais stils 

Foto: istockphoto.com

Casual stilam ir vairākas apakšgrupas:

 • Dressy casual ir salīdzinoši elegantāks stils – vīriešiem ir jāvelk gaumīgs krekls, var nevilkt kaklasaiti. Šim stilam nav atbilstoši vilkt pavisam ikdienišķu apģērbu – šortus, džinsus vai kedas. Sievietēm, ievērojot dressy casual stilu, ir jāvelk ikdienas kleita vai gaumīgas bikses, nedrīkst vilkt šortus.
Foto: istockphoto.com
 • Smart casual ir stils, kurā tiek iekļautas aktuālākās modes tendences.
 • Business casual stils ir jāievēro, ja dodaties uz biznesa tikšanos. Vīriešiem ir jāvelk ikdienas formāls uzvalks, kas var sastāvēt no divām vai trīs daļām, tātad var būt iekļauta arī veste. Šajā stilā cilvēks var izpaust arī savu personību, apģērbā iekļaujot kādas individuālas nianses. Uzvalka krāsa var būt pelēka (no rīta un pa dienu) vai tumši zila (vakarpusē). Krekls var būt jebkurā krāsā, tikai jāatceras, ka tas nedrīkst būt tumšāks par uzvalku. Arī kaklasaite var būt praktiski jebkurā krāsā, galvenais, lai tā ir pieskaņota kreklam un nav melna. Kā akcentu kabatiņā var ielikt lakatiņu, bet tas nav obligāti. Lakatiņš struktūras vai krāsas ziņā var būt pieskaņots sievietes kleitai, bet tas nekādā gadījumā nedrīkst būt no tāda paša auduma, jo var rasties asociācija, ka no kleitas palika pāri audums, kas tika ielikts vīrietim kabatā, un, vīrietim slaukot degunu kabatlakatiņā, radīsies sajūta, ka viņš to dara sievietes kleitā. Šim stilam piemērotas ir kurpes, kas tumšākas par uzvalku, un zeķēm jābūt pelēkā krāsā.

  Sievietei, kura ģērbusies business casual stilā, var būt kostīms gan melnā, gan arī citā krāsā. Ir svarīgi, lai apģērba fasons būtu mūsdienīgs. Kā akcentu var likt ikdienišķu bižutēriju, ap kaklu var aplikt nelielu lakatiņu. Sieviete var vilkt arī bikškostīmu, bet tādā gadījumā to nedrīkst kombinēt ar trikotāžas blūzi. Apaviem jābūt slēgtiem, un kājās obligāti jābūt zeķēm.

  Pie business casual pieder korporatīvais stils – organizācijas izvēlētais stils, ko veido imidžmeikeri. Šis stils tiek veidots tāpēc, lai cilvēks neizpaustu savu individualitāti, piemēram, visi oficianti ir ģērbti vienādi, jo viņi ir apkalpojošais personāls, kas prezentē uzņēmumu, nevis katrs sevi. Vienādais apģērbs darbiniekam palīdz ievērot arī to, ka viņš nedrīkst būt augstāks par klientu. Korporatīvais stils sevī ietver daudz rekomendāciju, prasību un aizliegumu, kas obligāti jāievēro un kas mainās atkarībā no konkrētā cilvēka stāvokļa uzņēmumā.

  Ir arī tā saucamais piektdienas brīvais stils, kad darbinieki uzņēmumā var ierasties ērtākā un brīvākā apģērbā.

Foto: istockphoto.com

Business formal vai formal stils

Business formal vai formal stilā cilvēki ģērbjas tad, kad dodas uz kāzām, lielām jubilejām, nacionālajiem svētkiem, oficiālām un mazāk oficiālām vakariņām.

Vīriešiem ir jāvelk klasisks uzvalks tumši zilā vai tumši pelēkā krāsā. Pieļaujams, bet ne īpaši ieteicams ir uzvalks melnā krāsā (melnu uzvalku pārsvarā velk uz bērēm vai uz black tie pasākumiem). Uzvalkam jābūt vienā tonī un bez raksta (svītriņas, rūtiņas u. tml.), klāt nedrīkst vilkt vesti, jo tā dažreiz apģērbam piešķir ikdienišķu stilu. Kreklam ir jābūt baltam, kaklasaitei – vienkāršai, ne pārāk košai un tā nedrīkst būt melna.

Sievietes var vilkt vienkāršu, elegantu kleitu. Apaviem ir jābūt slēgtiem, pie šī stila nav pieļaujamas siksniņkurpes.

 
Foto: istockphoto.com

Semi formal (cocktail)

Semi formal tulkojumā nozīmē pusformāls stils. Šis stils ikdienā tiek izmantots visbiežāk – korporatīvās ballītes, nelieli banketi, opera, teātris u. c. Semi formal apģērba noteikumi ir vienlaikus viltīgi un liberāli – robeža starp, ko drīkst un ko nedrīkst, ir jājūt pašam.

Ievērojot šo stilu dienā, vīrietim nav jāvelk smokings un sievietei – garā kleita. Ja vīrietis ierodas žaketē, zem tās var būt pavilkts plāns džemperis. Vīrietis var vilkt arī klasisku uzvalku tumši zilā vai melnā krāsā un apsiet krāsainu kaklasaiti. Var teikt, ka dienas apģērbs ir līdzīgs dressy casual stilam.

Vakarā vīrietis pie smokinga jostas vietā var vilkt vesti, tauriņš var būt baltā, sarkanā vai zilā krāsā. Pie smokinga drīkst vilkt tikai tauriņu, jo smokingam atšķirībā no žaketes, ko var aiztaisīt, priekšējā daļa paliek vaļā un kaklasaite brīvi plīvo, un tas nav pieņemami. Ja vīrietis velk klasisku uzvalku, kaklasaite var būt spilgta, bet kreklam noteikti ir jābūt baltam.

Sievietes var vilkt kokteiļkleitu. Ģērbjoties semi formal stilā, nav pieļaujams vilkt svārkus vai bikškostīmu. Kurpes un rotaslietas var būt visdažādākajās krāsās, it īpaši tad, ja jādodas uz vasaras ballīti.

Semi formal stilam pieļaujamas variācijas:

 • Informal – neformāli, bet grezni. Apģērbam jābūt stilīgam. Šis stils ir raksturīgs ejot, piemēram, uz afterparty.

 • Special dress code – pasākuma saimnieka izdomāts dress code. Šis stils visbiežāk ir sastopams tematiskajos pasākumos, piemēram, havajiešu ballītēs, 80. gadu stila ballītēs u. c.

Foto: istockphoto.com

Black tie (dinner dress)

Black tie tiek ievērots, ejot uz pirmizrādēm un pieņemšanām (pasākumi, kas ir pēc plkst. 18:00). Latvijā šis stils ir attiecināms uz pieņemšanu arī kādā no Latvijas pilīm, bet ārzemēs, ejot uz pasākumu pilī, ir pieļaujams tikai white tie jeb evening dress stils, par ko runāsim vēlāk.

Vīriešiem ir jāģērbjas melnā smokingā (vasarā baltā smokingā) ar zīda apkakli. Gar bikšu staru sāniem jābūt vienai zīda lentei. Smokinga kreklam jābūt baltam, un tam jābūt pārsietam ar melnu tauriņu. Arī vestei ir jābūt melnai. Kopējo vīrieša tēlu akcentē zīda josta. Dodoties uz svinīgiem pasākumiem, ir jāzina, ka vīriešu fraku un smokingu biksēm nekad nav atloku.

Pie smokinga ir jāvelk melnas lakādas kurpes un melnas zīda zeķes. Noteikti ir jāpievērš uzmanība zeķu garumam, lai apsēžoties nebūtu redzamas vīrieša spalvainās kājas. Ja pasākums nav ļoti oficiāls, var arī izvēlēties labas ādas kurpes.

Pie smokinga var likt miniatūras ordeņus. Tā kā piegrieztne ir viena, greznumu vīrieša smokingam piešķir krāsas tonis un kvalitāte.

Sievietēm ir jāvelk mazā vakarkleita vai garais vakartērps (visbiežāk konkrētās kleitas nepieciešamība tiek precizēta ielūgumā). Garā vakarkleita nedrīkst būt pārāk atkailināta. Ir pieļaujami arī divdaļīgi tērpi – gari svārki ar dažādām variācijām augšdaļā. Obligāta tērpa sastāvdaļa ir somiņa, cimdi nav obligāti. Izvēloties rotaslietas, ir jāuzmanās, jo dārgākās tiek liktas tikai pēc plkst. 17:00.

Runājot par cimdiem, ir jāatceras, ka tos var vilkt tikai tur, kur nav paredzēts ēdiens. Vakarā sievietes kurpes var būt atvērtas, bet tad nedrīkst vilkt zeķes. Jāatzīst, ka mūsdienās ir pieejamas zeķes vai zeķbikses, ko var vilkt arī šādās situācijās (zeķe sākas aiz pirmā pirksta tā, lai visi pirksti būtu brīvi, zeķes vai zeķbikses ir dabīgā miesas krāsā, līdz ar to apkārtējiem nerodas iespaids, ka sievietei ir zeķbikses).

Dinner dress stils sievietei atļauj veidot izteiktu vakara grimu, akcentējot gan acis, gan lūpas. Šāds akcents citos stilos ir nepieņemams, jo parasti tiek akcentētas vai nu acis, vai lūpas.

Foto: istockphoto.com

White tie

White tie ir aristokrātu stils, kas skaitās visaugstākais no visiem stiliem. Ģērbjoties šajā stilā, cilvēkam vizuāli ir jāizskatās pēc iespējas greznāk. White tie stils ir sastopams karaliskajās aprindās, valsts pieņemšanās vai Nobela prēmijas pasniegšanā.

Vīrietim šāda stila pasākumos ir jāvelk fraka vai svētku tērps. Ir jābūt melnai žaketei ar zīda atlokiem, aizmugures daļai jābūt pagarinātai un šķeltai, bet priekšpusei jāsniedzas līdz viduklim. Biksēm ir jābūt bez atlokiem, ar divām melna zīda lentēm sānos. Pie frakas velk baltu virskreklu un sien baltu tauriņu, jābūt melnām zīda zeķēm un lakādas kurpēm. Pie frakas vīrietis var piespraust arī apbalvojumus. Amerikā ir pieļaujams siet arī krāsainu tauriņu, bet Eiropā pieņemts ir tikai balts tauriņš.

Sievietēm ir jāvelk gara vakarkleita ar dziļu izgriezumu vai atkailinātiem pleciem. Ja ir atkailināti pleci, tie ir jānosedz ar garu, platu šalli jeb palantīnu, kas izgatavota no samta vai kažokādas. Obligāti ir jāvelk zeķbikses.

Agrāk uzskatīja, ka sieviete drīkst likt tikai pērles, bet mūsdienās pie white tie stila ir pieļaujamas arī citas dārglietas. Somiņai ir jābūt mazai, no zīda vai brokāta auduma. Ja sieviete vēlas, var vilkt zīda cimdus, kas sniedzas līdz elkonim un kas krāsas ziņā ir pieskaņoti pārējam apģērbam.

Pārim ir jāģērbjas vienā stilā, bet nekādā gadījumā nevajag ģērbties unisonā. Ja pāris grib būt saskaņots, to iespējams panākt ar līdzīga toņa apģērbu, bet nekādā gadījumā ar lakatiņu vīrieša kabatā, kas ir no dāmas kleitas materiāla (arī kaklasaite nevar būt no vienāda materiāla).

Foto: istockphoto.com

Stilīgs un gaumīgs tēls ir kompromiss starp etiķeti, modi un veselo saprātu.

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Gribu tetovējumu I

Lietotie apģērbi - plusi un mīnusi

Par modi un skaistumkopšanu varat aprunāties Cāļa forumos

Iepirkšanās

Skaistums