Spogulis

Ko par cilvēka personību vēsta viņa kurpes

Akadēmiskā žurnāla «Journal of Research in Personality» publicētajā rakstā apgalvots, ka 90% gadījumu iespējams precīzi spriest par cilvēka vecumu, dzimumu, politiskajiem uzskatiem un rakstura īpašībām, tikai aplūkojot viņa kurpes.  Apgalvojums pamatots ar Kanzasas universitātes zinātnieku veiktu pētījumu. 

Kā tika veikts pētījums par apavu izvēles saistību ar valkātāja personību

Pētījumā piedalījās 63 Kanzasas universitātes studenti. Viņu uzdevums bija izskatīt fotogrāfijas ar 208 apavu pāriem, kas piederēja pētījumā uzaicinātajiem brīvprātīgajiem dalībniekiem. Šie brīvprātīgie pirms tam aizpildīja anketu un atvēlēja eksperimentam apavus, kurus valkā visbiežāk. 

Studentiem vajadzēja apskatīt visus apavu pārus un mēģināt noteikt valkātāja dzimumu, vecumu, sociālo statusu, politiskos uzskatus (liberālis vai konservatīvais) un personības īpatnības, piemēram, vai īpašnieks ir ekstraverts vai intraverts, emocionālās stabilitātes līmeni, vai cilvēks ir draudzīgs, atklāts un godīgs. 90% atbilžu bija pareizas.

Ieskats secinājumos par to, ko apavi stāsta par valkātāju

Izdarīts secinājums, ka apavi var daudz ko atklāt par valkātāja personību, grib viņš to vai nē.

Foto: istockphoto.com

Piemēram, dārgus apavus valkā materiāli nodrošināti cilvēki, krāsainus un ārišķīgus ekstraverti, bet pēc izskata ne jaunus, toties labi koptus apavus nēsā cilvēki ar augstu atbildības sajūtu.

Praktiski un funkcionāli apavi pieder patīkamiem cilvēkiem, puszābakus izvēlas agresīvas personības, bet apavus, kas izskatās neērti, bieži nēsā mierīgi cilvēki.

Cilvēkiem, kas noraizējušies par attiecībām ar apkārtējiem, parasti ir pilnīgi jaunas kurpes vai apavi tiek turēti labā kārtībā. Tas izskaidrojams ar pārmērīgu trauksmi par savu izskatu un to, ko citi domā par viņiem.

Nav pārsteidzoši, ka liberālo uzskatu (lasīt – hipiji) cilvēki nēsā nodilušas un mazāk dārgas kurpes. Tie, kas valkā neizteiksmīgas kurpes, bija raksturojuši sevi kā nesabiedriskus, emocionāli atturīgus un tādus cilvēkus, kas pārāk daudz neuztraucoties par to, ko citi par viņiem domā.

Pēc kādiem principiem cilvēki izvēlas apavus

Lai uzzinātu viedokļus par apavu saistību ar cilvēka raksturu un citiem pētījumā pieminētajiem kritērijiem, kādā diskusijā uzdevumu jautājumu: Vai esat ievērojuši noteiktas likumsakarības izvēloties savus apavus vai pamanot citu izvēli?

Dainim B. bija pašam savs slēdziens par to, kā cilvēki izvēlas apavus: 90% gadījumu prātīgi ļaudis savus apavus izvēlas atbilstoši situācijai, lai tie būtu praktiski, ērti, izturīgi un izskatīgi. Atlikušie 10% skrien pakaļ modei.

Ilze S. atzina, ka principi, pēc kuriem izvēlas apavus ir, pirmkārt, apaviem jābūt ērtiem, otrkārt, izturīgiem un treškārt – glītiem, pēc iespējas neuzkrītošiem un klasiskiem, bet ko tas varētu liecināt par viņas personību, nudien neesot aizdomājusies. Tikai redzot kā dažas dāmiņas mokās pa bruģi, vai vēl trakāk, pa Jūrmalas smiltīm karstās vasaras dienās 15 cm augstās spicenēs, viņa nodomājot, ka šīm meitenēm gan ar galvu viss nav kārtībā. 

Savukārt Dacei B. kritērijs Nr. 1 pēc kā viņa izvēlas apavus – tiem jābūt kādam knifam (vai tas ir kapes izliekumā, vai siksniņā, vai krāsā vai zolītē), tad var pieciest kādas neērtības. Ināra V. uzskaitījumam pievieno tādu kritēriju kā laba kvalitāte. Eva S. sevi nosauca par tipisku sievieti apavu izvēlē: ka tik smuki, nav svarīgs ērtums. Ļoti reti gadoties, ka apavi ir gan smuki, gan ērti.

Vēsmas Š. pieeja apaviem ir pavisam praktiska, jo viņai beidzot esot iestājies periods, kad ir pilnīgi vienalga, kā apavi izskatās no malas, cik moderni tie ir un cik kruti. Svarīgāk ir, lai pa saviem dubļiem izietu sausām kājām, lai kājas nesāpētu, lielāku attālumu staigājot. Ja kādam tādi apavi neliekas pievilcīgi, tad lai neskatās, viņai svarīgāks ir pašas kāju komforts.

Ko varam izvērtēt, redzot cilvēka apavus

Lidija A. vīrieti vērtē pēc apaviem. Viņa bijusi pasākumā, kur cilvēki tiešām bija centušies saposties un izskatīties grezni. Ja vīrietis pie uzvalka var uzvilkt krosenes, sporta kurpes, lai cik pievilcīgs tas vīrietis nebūtu, vairāk par pieklājīgu noraidījumu Lidija viņam neveltītu. Pamanījusi, ka arī sievietes grēko, pie greznas kleitas velkot dārza iešļūcenes utt.. Toties ja vīrietim ir smukas ādas kurpītes, kaut vai pie džinsenēm, to viņa vērtējot pozitīvi. 

Armands K. piekrita pētījumam, ka militāra stila puszābaku valkāšana birojā tiešām varētu liecināt par agresīvu personību, taču ja pārgājienā vai medībās – tad nē, tāpat ar krosenēm – ja valkā ofisā, tad brīvdomātājs, ja pastaigā vai piknikā, tas ir normāli. Inga B. ļoti pievēršot uzmanību tam, ko citi nēsā, visvairāk kā tas iet kopā ar to, kas mugurā. Viņa pamanījusi, ka ir pilnīgi apstākļiem nepiemērotu apavu nēsātāji. Līga M. bija dzirdējusi apgalvojumu, ka nekopti apavi ir cilvēkiem, kuri neprot apieties ar finansu resursiem. Patiesībā daļa taisnības būs gandrīz jebkurā augstāk minētā pētījuma izteikumā.

Tamāra K. atzina, ka vienīgais, ko pamana cita apavos ir tas, cik tīri tie ir. Vēl viņa uzskata, ka tie, kas vasarā nēsā zābakus, ir modes upuri un no domas, kā kāja tajos jūtas +36°, viņai paliekot nelabi. No viņas apaviem diez cik daudz neviens neizspriedīšot, jo tie ir tik dažādi, ka pētnieki noteikti pie vienas diagnozes neapstātos. 

Kristīne C. uzskaitīja dažus stereotipus saistībā ar apaviem: sandales + zeķes = pedants vai vācietis; lakādas kurpes + baltas zeķes = jaunais krievs; iešļūcenes vai vasaras sandales uz plikām kājām ar garām biksēm = pakistānis, ēģiptietis vai Vidusāzijas iedzīvotājs; ekstrēmi apavi = gejs + mākslinieks vai dizaineris; krosenes + uzvalka bikses = nabaga radinieks vai laucinieks; slēgti apavi bez zeķēm = nevīža vai alkoholiķis; vienkāršs apģērbs, bet dārgi apavi = miljonārs, kliedzošs apģērbs, bet lēti apavi = alfonso

Uz šo uzskaitījumu paraudzīsimies ar humoru un piekritīsim Kristīnes secinājumam, ka par cilvēka personību drīzāk vēsta viss viņa kopskats, ne tikai kurpes. Kurpes var pastāstīt kādu mazu daļiņu, jo tās ir cilvēka kopskata detaļa, bet dažreiz arī tieši tā mēdz atklāt cilvēka rozīnīti.

Raksta tapšanā izmantota informācija no portāla shine.yahoo.com

Iveta Odiņa

Lasi vēl

Zodiaka zīmes ietekme uz sievietes stilu

Ja pazudusi otrā pusīte

Par modi un skaistumkopšanu varat aprunāties Cāļa forumos

Iepirkšanās

Skaistums