Spogulis

Lietotie apģērbi – plusi un mīnusi

Daudzi Latvijas iedzīvotāji apģērbus izvēlas iegādāties ne tikai veikalos Vācijā un citur, bet arī vietējos humpalu jeb lietoto apģērbu veikalos. Parasto veikalu plaukti arī piedāvā apģērbus gan zīdaiņiem, gan bērniem, gan pieaugušajiem, taču neadekvāto cenu vai vēl kādu citu iemeslu dēļ plaukti netukšojas tik ātri, cik lietoto apģērbu veikalu plaukti pēc preču pieveduma vai īpašo atlaižu brīžos. Un pavisam pretēji – ir cilvēki, kuri nekādā gadījumā sevi un savu bērnu neģērbs lietotās drēbēs.

Lietotas mantas un neredzamā pasaule

Daži uzskata, ka nevajag tādas lietas iegādāties, jo tām var būt slikta enerģija, aura, citi – ka pietiek izmazgāt karstā ūdenī, kārtīgi izgludināt un sliktā enerģija, ja tāda ir bijusi, tiek neitralizēta. Visi ir vienisprātis, ka humpalu veikalos neiegādātos apakšveļu. Bet kā ir ar citām drēbēm un lietām? Jautājām dziedniekam Voldim Prancānam.

Foto: istockphoto.com

«Pirmkārt, nav labas vai sliktas enerģijas. Runa drīzāk ir par informāciju, ko varam nolasīt caur jebkuru priekšmetu, par iepriekšējiem lietotājiem, par vidi, kur tas atradies, par emocijām, kas ar to saistītas, u. tml. Turklāt informācija neglabājas tieši priekšmetā, bet gan kalpo kā kontaktors, līdzīgi rozetei vai mobilajam telefonam – ieslēdz balss pastu un noklausies informāciju.

Veidojot jaunu balss pasta ierakstu, vecais kļūst vājāks. Pērkot vai saņemot lietošanā jau lietotas mantas, ierakstām savu prieku par ieguvumu, savas emocijas, cerības un nākotnes plānus. Noslaukot putekļus lietām, mazgājot drēbes, pārlīmējot tapetes dzīvoklī u. tml., mēs informāciju mantās, drēbēs, mājoklī nostiprinām, pārkodējam, mantu padarām par savu. Jebkura lieta, pirms nonāk pie manis, ceļo caur neskaitāmām rokām, varbūt ne visas bijušas godīgas, arī tad, ja esmu pirmais lietotājs. Pēdējais ieraksts tomēr ir noteicošais.

Es pats sev un ģimenes locekļiem bez aizspriedumiem iegādātos lietotas mantas: drēbes, automašīnas, mēbeles, māju utt.»

Lietoto mantu iegādē svarīgākais – ekonomiskais motīvs

Palasot cilvēku domas par lietoto apģērbu iegādi, atrodami lielākām vai mazākām grupām kopīgi uzskati. Piemēram, vieni atzīst, ka galvenais ir ekonomiskais motīvs – vēlme ietaupīt, sevišķi uz bērnu precēm, kas parastajos veikalos mēdz būt nesamērīgi dārgas. Bērni no drēbēm ātri izaug, jāmeklē atkal jaunas un mazliet pavalkātās var atdot citiem. Protams, skumji, ja līdzekļu ir tik maz, ka humpalas kļūst par vienīgo iespēju apģērbties.

Lietotie un jaunie apģērbi – cenas un kvalitātes salīdzinājums

Daļa cilvēku iepērkas humpalās nevis tikai tāpēc, ka parastā veikalā nevar atļauties, bet gan tāpēc, ka uzskata – apģērbu kvalitāte ir vienāda (vai lietotajiem apģērbiem tā esot labāka), bet cena atšķiras vairākkārtēji, un tas ir slikts faktors jaunajiem apģērbiem.

 • «Pieredze rāda, ka bieži vien par augstākām cenām pirktās jaunās drēbes ātri atirst vai izstaipās, bet humpalu drēbes valkājas ilgi.»

 • «Sieviete nav pārāk turīga, bet humpalas neatzīst. Pērk «Gerkenā» lētas drēbes, no kurām diegi lien ārā, un uzskata, ka labāk lēts, toties jauns.»

 • «Man žēl naudu, lai par džinsiem maksātu LVL 40. Labāk par to naudu nopirkšu sev gan džinsus, gan svārkus, gan krekliņus un blūzes, un vēl vasaras klikatiņām sanāks.»

 • «Redzēju cimdus par LVL 115! Laikam jau ļoti labi cimdi...»

Tie visi izklausās diezgan loģiski argumenti.

Pozitīvās lietas un iepirkšanās gudrības, izvēloties preces humpalās

 • Mazāka iespēja, ka pilsētā satiksi vēl kādas desmit sievietes tādā pašā vējjakā vai kleitiņā.
Foto: istockphoto.com
 • Zinātāji atzīst – var atrast īstas pērles. Pat tie, kuriem svarīgi zīmoli, apgalvo, ka var atrast īstas zīmolu preces, kas citā veikalā maksā daudz dārgāk. Ne vienmēr dārgs nozīmē kvalitatīvs.
 • Labāk veicoties, ja iet «medīt» to, kas gadās, nevis meklē ko konkrētu. Pozitīvas emocijas, atradēja gandarījums, atrodot ko sev ļoti piemērotu.
 • Atbalsta ekoloģisku dzīvesveidu, dabas resursu taupīšanu, lai nepirktu ko no jauna ražotu, bet lietderīgi izmantotu jau kalpojušas, bet vēl derīgas lietas.
 • Var nopirkt liela izmēra apģērbus, kam ir skaists audums, un pāršūt.
 • Mazgājot humpalu drēbes, nav jābaidās, ka tās sarausies vai izstiepsies – ja tās ir izturējušas ķīmisko apstrādi, tām diez vai kas slikts notiks, un, arī ja notiks, nebūs žēl, jo tās ir lētas.
 • Var atrast jaunas drēbes ar cenu zīmēm.
 • Nav lietderīgi tērēt daudz naudas drēbēm, kas derēs pāris mēnešus vai, dauzoties vai darbojoties ar krāsām, uzreiz tiks sabojātas. Jaunas pērk svētkiem, iešanai pie daktera, ciemos. Pa mājām var dzīvoties ar lietotām vai paziņu un radu atdotām drēbītēm.
 • Cilvēki māk atrast tādas lietotās drēbes, ka nekad nepateiksi, kur tās pirktas, un pat jāklausās jautājumi par to, kur tāda smuka lietiņa dabūta.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Sauļojies droši!

Veiksmīgas iepirkšanās taktika

Par modi un skaistumkopšanu varat aprunāties Cāļa forumos

Iepirkšanās

Skaistums