Spogulis

Par krūštura kaitīgumu


Pirms vairākiem gadiem sajutu, ka mans augums nepanes sintētiskus un ciešus pieskārienus. Kad vien tas bija iespējams, metu nost krūšturi un nervozi berzēju apsārtušās rievas, veikalos piekasīgi taustīju veļas gabalus, cenšoties izvēlēties maigākos izstrādājumus, un beigās tā arī neko nenopirku. Bet problēmas jau vispirms rodas galvā.
Vai esi kādreiz aizdomājusies, kad cilvēka garderobē parādījās apakšveļa? Mūsu senči desmitiem tūkstošu gadu staigāja bez tās, jo veļu izgudroja tikai ap 19. gs. vidu, tolaik krūšturi un apakšbikses kalpoja galma vajadzībām, kas uzskatīja par apkaunojumu mazgāties kaut reizi dzīvē. Bet apakšveļu plašāk sāka valkāt tikai pirms Otrā pasaules kara. Cilvēce apakšveļu pazīst tikai divas, varbūt trīs paaudzes. Vēl tagad zem skotu bruncīšiem neklājas vilkt bikšeles un to ievēro pat britu karaļnama pārstāvji.

Bikses nost!

Ne jau velti sievietes krūtis un vīrieša krāniņš un oliņas ir izlikti vēsumā, šīs svarīgās ķermeņa vietas apgādātas ar smalku termoregulācijas sistēmu, un pārlieks siltums un iespīlēšana vīriešiem rada impotences problēmas un spermatozoīdu kūtrumu, bet sievietēm izraisa krūts vēzi. Amerikā ārsti vīriešiem mazauglības novēršanai iesaka plandošu apakšveļu.
Nu jau arī Latvijas ginekologi sāk atgādināt sievietēm, ka maksts mikroflora ļoti atkarīga no tās vēdināšanas apstākļiem. Kaut katru vakaru TV ekrānos reklāmpauzēs dīžājas ikdienas paketes cildinoši dupsīši, labāk šo reklāmu laikā piever acis un aizbāz ausis. Turklāt, ja kādu paketi iemetīsi kompostkaudzē, pēc gadiem to atradīsi kā vakar nēsātu. Ieliktnīšus ražo no sintētiskiem materiāliem, kas dabā nesadalās, bet dedzinot piesārņo vidi. Turklāt krūšturu, bikšu un zeķu gumijas nosprosto asinsriti un limfodrenāžu, par sekām vari aizdomāties pati.

Krūšturis – baisulis

Vai zināji, ka krūštura valkāšana palielina risku saslimt ar krūts vēzi? Valkājot krūšturi 24 stundas diennaktī (vai tas maz iespējams???), ar krūts vēzi saslims 3/4 sieviešu. Valkājot krūšturi 12 stundas dienā, saslims katra septītā! Valkājot to mazāk kā 12 stundas dienā, vēža risks ir vienai no 152 sievietēm. Valkājot krūšturi reti vai nekad, risks ir zemāks kā vienai no 168.

Apcietinātās krūtis

Krūts vēzis ir slimība, kad strauji palielinās kancerogēno šūnu skaits un beidzot tās savācas kamolā, ko tad arī sauc par vēzi. Ik dienas cilvēks elpo piesārņotu gaisu, dzer ūdeni, kas nav pilnīgi attīrīts no piesārņojuma, ēd ar pesticīdiem un dioksīniem piesārņotu pārtiku utt. No šī piesārņojuma organisms, ja arī attīrās, tad ļoti lēni, turklāt kancerogēnās vielas vislabprātāk uzkrājas taukaudos, tātad arī krūšu dziedzeros. Ciešie krūšturi, kuros sievietes iespīlējas lielākoties tādēļ, ka modē ir tikai lielas un stāvas krūtis, kavē asins un limfas cirkulāciju. Tas samazina auguma spēju pašapkalpoties un izskalot sārņus, tiem nav cita ceļa, kā iedzīvoties «apcietinātajās» krūtīs.
Limfa ir šķidrums, kas satur imūnsistēmas šūnas un audu atkritumu sastāvdaļas. Šis šķidrums tiek aizvadīts līdz nelielam pupas lieluma audu kopumam, ko sauc par limfmezglu. Lielākā daļa krūts limfvadu stiepjas uz limfmezgliem, kas atrodas padusē, tos sauc par paduses mezgliem. Kad krūts vēža šūnas sasniedz paduses limfmezglus un turpina augt, tas savukārt izraisa mezglu pietūkšanu. Tiklīdz vēža šūnas ir sasniegušas šos mezglus, tam ir ļoti viegli izplatīties arī citos ķermeņa orgānos.
Vēzis ir visizplatītākais iedzīvotāju priekšlaicīgās nāves cēlonis Eiropas Savienības (ES) valstīs – ik gadus ar vēzi 15 ES valstīs mirst 960 000 cilvēku, un tas ir aptuveni ceturtā daļa no visiem priekšlaicīgas nāves gadījumiem. Otrajā vietā ir sirds slimības. Sieviešu dzīvības visvairāk apdraud krūts vēzis, kas kļūst par nāves cēloni gandrīz piektajai daļai ar vēzi mirušo sieviešu.
1997. gadā medicīnas antropologs Sidnejs Singers devās uz Fidži salu, lai veiktu pētījumus ar sievietēm, kas laiku laikos nav valkājušas krūšturus. Viena grupa tika iespīlētas šajos civilizācijas žņaugos, otra grupa turpināja brīvi šūpot krūtis saulē. Krūšturu valkātājām vēzis krūtī iemetās vidēji tikpat bieži kā amerikānietēm, bet no tām, kas krūšturus nevalkāja, nesaslima itin neviena.

Kā atvieglot dzīvi krūtīm?

Ja reiz krūšturis būtiski apgrūtina limfas cirkulāciju krūtīs un līdz ar to – toksīnu drenāžu, kas ir šī šķidruma sūtība, tad tev vajadzētu pierast atāķēt un noņemt krūšturi, tiklīdz apstākļi to atļauj, un noteikti — gulēšanas laikā.
Ik vakaru pirms gulētiešanas vai nu tu pati, vai mīļais cilvēks varētu veikt maigu un vieglu krūšu masāžu. Apgulies uz muguras un vienu roku pārliec pāri galvai, ar otras rokas pirkstiem maigi berzē un spaidi pretējās krūts zirnīti. Zirnīša masāža ierosina hormona oksitocīna izdalīšanos, un tas uzlabos limfas cirkulāciju visā krūtī. Pēc tam, kad zirnītis vairākas minūtes ir stimulēts, sevišķi maigi satver krūts apakšdaļu, ar pumpējošām kustībam maigi saspied un atbrīvo krūti, pakāpeniski velkot roku augšup. Šīs rosības misija ir nevis rīvēt un berzt ādu, bet ritmiski un tomēr maigi rosināt limfas kustību. Turpini pumpēšanu apmēram 3 minūtes un tad ķeries pie otras krūts. Neaizmirsti nenodarbināto roku nolikt aiz galvas, lai atbrīvotu limfvadus.
Ēd tikai bioloģiski sertificētus produktus, kam pesticīdi nav bijuši ne tuvumā. Ja nav izvēles, tad lielveikalos pirktos augļus un dārzeņus kārtīgi nomazgā, izvēlies augļus ar lobāmu mizu, ignorē vīnogas. Sojā esot atrastas vielas, kas uzlabo krūšu stāvokli, bet citi saka, ka ģenētiskā piesārņojuma briesmas ir lielākas par ieguvumiem. Tomēr veselīgs uzturs tevi neglābs no iespējas saslimt, ja nepārtrauksi trimpelēt un smēķēt. Alkohola lietošana ir cieši saistīta ar iespēju saslimt ar krūts vēzi: sievietēm, kuras lieto vienu dzēriena devu dienā, ir nedaudz palielināts risks saslimt ar krūts vēzi, sievietēm, kuras lieto 2-5 dzēriena devas dienā, saslimšanas risks ir 1 – 1,5 reizes lielāks nekā sievietēm, kuras alkoholu nelieto vispār.
Daudzi antibakteriālie dezodoranti, ziepes, zobu pastas un citi kosmētikas līdzekļi satur ne tikai triklozānu, bet arī citas kancerogēnas vielas, kas viegli absorbējas caur ādu un gļotādu un pa tiešo nonāk limfatiskajā sistēmā. Vakarā obligāti nomazgā ierastā dezodoranta paliekas, bet tad, ja esi gatava izvēlēties labāko, nopērc uz augu valsts bāzes veidotus dezodorantus, kas nepiesārņo limfu.

Smeldzīgs stāsts

Zinu, ka nav viegli pieņemt ideju nevalkāt krūšturi. Pat ķēdes suns apstulbst, ja saite negaidīti pārtrūkst, bet nevajag aizmirst, ka krūšu viļņošanās ir pilnīgi dabīga, turklāt katra krūšu masējošā salēkšanās ejot, skrienot vai lecot uzlabo limfas cirkulāciju un no auguma dzen laukā sārņus. Tāpēc ieklausies savā ķermenī: tavas krūtis smeldzot atklāj, cik ļoti nelaimīgas jūtas apspīlētajā krūšturī. Daudzas sievietes stāsta, ka, atsakoties no krūštura, izzūd galvas, plecu, pat muguras sāpes – nepaiet ne trīs mēneši un krūtis ir pašattīrījušās, atbrīvojušās no cistām un vairs nesāp.
Arī es, krūšturu ražotāju nobiedēta, domāju, ka, atsakoties no krūštura valkāšanas, iedzīvošos noļukušās un ļumošās krūtīs. Bet nē, noslinkojusies muskulatūra atkal saspringa, un vienīgais, kas mazina manas krūtis, ir pašas kompleksainā tiekšanās pēc slaiduma.

Ignorē vīriešu uzspiestos žņaugus

Izvēle valkāt vai nevalkāt krūšturi ir tikai tavā ziņā. Neļaujies kompromisiem un stulbu vīriešu aizspriedumiem, kas vēlas sievietes iespīlēt šaurās drēbēs un uzstutēt uz nenormāli augstiem papēžiem. Tikai viņu dēļ esam gatavas tērēt veselīgam uzturam un vingrošanas nodarbībām atņemto naudu un par milzu cenu pērkam caku cakām izcakotu sintētisku veļu.
Krūtis nav grēkpilnas – tās sievietēm devis Dievs, lai barotu neskaitāmas cilvēkbērnu paaudzes. Tad jau vīriešiem būtu jākaunas par saviem nekur nederīgajiem rudimentiem jeb krūšu galiņiem, bet viņi gan uz sava auguma neliek bruņas.
Ja tu tomēr kautrējies no savu krūšu galiņiem, tad valkā brīvus apģērbus, blūzes ar kabatām, žaketes, uzliec gaisīgu šalli.

Anitra Tooma (www.videsvestis.lv)

Raksts pārpublicēts ar redakcijas laipnu atļauju.

Citi interesanti raksti

Apģērba etiķetes ievērošanas nozīme

Mūžīgais jautājums - ko šodien vilkt mugurā?

Par modi un skaistumkopšanu varat aprunāties Cāļa forumos

Iepirkšanās

Skaistums