Spogulis

Izplatītākie mīļvārdiņi un to slēptā nozīme

Kāpēc mēs savus tuviniekus dēvējam dažādos mīļvārdiņos? Vai tiešām savu pieķeršanos un mīļumu nevaram izteikt, uzrunājot viņus īstajā vārdā? Psihologi apgalvo, ka visas iesaukas vai mīļvārdiņi pāra starpā labi atspoguļo viņu seksuālās attiecības, spēku samēru ģimenē vai arī vīrieša tālākos nodomus iepazīšanās sākumā. Izrādās, ka sabiedrībā viens otru mīļvārdos visbiežāk uzrunā tādi pāri, kuriem ir attiecību problēmas, taču viņi vēlas, lai ārēji viss izskatītos kārtībā.

Mīļvārdiņi no dzīvnieku pasaules

Laikam iesaukas, kas aizgūtas no dzīvnieku pasaules, ir visizplatītākās. Tieši tāpēc pastāv tāda problēma kā stereotipi un atkārtošanās. Daudzas meitenes un puiši nemaz neaizdomājas, ka, nosaucot partneri par zaķīti, pielīdzina viņu daudziem citiem zaķīšiem. Bet katrs taču grib būt īstais un vienīgais, un diez vai vari tā justies, ja tiec nosaukts vārdā, kas tiek plaši pielietots. Gadās pat tā, ka puisis visas meitenes sauc par zaķīšiem vai kādā citā mīļvārdiņā drošības pēc, ja nu gadījumā meitenes vārds ir piemirsies.

Foto: istockphoto.com

Izplatīti ir arī kaķu dzimtas dzīvnieku mīļvārdiņi. Ja vīrietis sievieti sauc par kaķēnu, kaķīti, kisuļu (no krievu valodas), minku, minci u. tml., tas liecina par to, ka viņam ir maigs raksturs un tieksme pēc romantikas, un gudras sievietes tādus vīriešus prot piesaistīt un regulēt, kā pašām tīk.

Iespējams, ka tādas iesaukas kā ezītis, lapsiņa vai mežonīgais tīģeris radušās atbilstoši partnera raksturam un temperamentam. Daži pāri viens otru sauc par rukšiem, begemotiem, krokodīlīšiem u. tml. Tas izklausās amizanti un drosmīgi tikai pirmajā reizē. Nevajadzētu aizmirst, ka pāru dzīves sastāvdaļa ir arī seksuālā dzīve, un diez vai šādas iesaukas uzbudinās partneri, drīzāk var panākt pretēju efektu.

Vēl dažādās aptaujās var uzzināt, ka no dzīvnieku pasaules tiek lietoti tādi mīļvārdiņi kā vardīte, kaziņa, sienāzītis, cālis, cālītis, lācītis, lāčuks, ķepainis, pekainis, susurs, zvērs, pele, pelīte, peļuks utt.

Mīļvārdiņi no bērnības pasaules

Nereti no vīrieša mutes izskan tādi mīļvārdiņi kā mazā vai pat bērniņ, meitiņ. Kā to vērtēt? Psihologi apgalvo, ka, iespējams, tāds vīrietis var kļūt par labu seksa partneri vai/un draugu, ar kuru interesanti un daudzveidīgi pavadīt brīvo laiku, taču diez vai attiecības būs noturīgas un ilgstošas.

Reizēm sieva savu augumā raženo vīru sauc par mazuli, kunkulīti, mazo vai (lielo) puiku. Tas var liecināt par sievietes vēlmi dominēt pār vīrieti, palikt zem tupeles, reizēm to pat neapzinoties. Cits izskaidrojums – sieviete pret vīrieti izjūt tādu pašu atbildību kā pret bērnu, jo arī vīrs ir jāpabaro, jāsaģērbj un jānoliek gulēt.

Lellīte – ko gan viņš ar to domājis?

Ar vārdu lelle parasti saprot ļoti skaistu radījumu. Vai tas nozīmē, ka sieviete var justies glaimota? Problēma ir tā, ka lelle ir ne tikai skaista, bet arī mirusi, tātad – skaista lietiņa, kas nerunā pretī un ko var lepni demonstrēt apkārtējiem. Dažām lellītēm pret to nekas nav iebilstams, jo viņām tiek dāvātas pavisam īstas mājiņas un rotaslietas.

Mīļvārdiņi, kas var apzīmēt privātīpašnieciskas vai mantkārīgas tieksmes

Ja vīrs jebkuram mīļvārdiņam pievieno vārdu «mana» (piemēram, mana mīļā, mana dārgā, mana sieviņa utt.), tas nozīmē – kopš esat kopā ar viņu, piederat tikai un vienīgi viņam.

Zelta gabaliņš, mans zelts, mana dārgā – liekas, tādi epiteti parāda, cik augstu vīrietis vērtē savu sievieti. Tomēr psihologi vārdu «zelts» uzskata par naudas simbolu. Tātad tāds mīļvārdiņš var liecināt par to, ka vīrieša dzīvē galvenais ir nauda, bagātība un materiālais nodrošinājums. Iespējams, vīrietis, kas lieto tādus mīļvārdiņus, ir karjerists vai apprecējies naudas dēļ, vai viņam prāts ir stiprāks par jūtām.

Saimniece, namamāte, bulciņa, pončiks, mannas buberts, saimnieks, rūķis, namatēvs u. tml. Iesaukas ar mājas dzīves un mājīguma pieskaņu viens otram dod tie, kuri savā otrajā pusītē vēlas redzēt ideālo mājsaimnieci vai namatēvu. Viņiem galvenais ir sakārtota mājas saimnieciskā dzīve.

Vislabākie mīļvārdiņi

Ja partneris lieto vārdu mīļā, mīļotā (mīļums, mīļuks un citas variācijas), tas nozīmē, ka pret tādu cilvēku jāattiecas ar paaugstinātu uzmanību un rūpēm, jo, iespējams, partneris darbā pārāk nogurst un mājās meklē klusu miera ostu. Ja būsiet mīļa un maiga, viņš būs lielisks ģimenes cilvēks, jo nav tendēts uz konfliktiem.

Vārds saule un tā variācijas (saulīte, sauļuks, sauleszaķis utt.) kā mīļvārdiņš ir ļoti jauks, taču var likt justies atbildīgai par to, lai nesagādātu partnerim vilšanos. Ne vienmēr ir viegli būt par dzīves sauli un spīdēt visu laiku, tas ir, būt labā garastāvoklī.

Svarīgi, lai mīļvārdiņi būtu

Iespējams, viss iepriekš minētais nav jāuztver kā simtprocentīgi pareizs skaidrojums. Kā zināms, izņēmumi tikai apstiprina likumsakarības. Vai tad divu cilvēku attiecības citiem ir pilnībā saprotamas un saliekamas rāmjos?

Skaidrs ir tikai tas, ka psihologi apgalvo – attiecībās svarīgi, lai tiktu lietoti mīļvārdiņi, jo tie attiecības padara draudzīgākas un labākas. Turklāt psihologi atzīmē tādu tendenci – jo vairāk, biežāk un ar bagātāku izdomu pāris viens otram piedēvē mīļvārdiņus, jo perspektīvākas un laimīgākas ir viņu ilglaicīgās attiecības. Jo mazāk mīļvārdiņu pāris lieto, jo vairāk tas parāda to, ka attiecības kļūst vēsākas un partneriem ir garlaicīgi.

Ieskatāmies citu cilvēku mīļvārdiņu lietošanas pieredzē

 • Nekad nesaucu vārdā, un viņš mani arī nē, tas liekas tik parasti, bezpersoniski un auksti. Nepatīk, ja manu vārdu kropļo, izmantojot pamazināmo formu.

 • Saucu viņu vārdā tikai tad, kad esmu dusmīga uz viņu vai esam sabiedrībā.

 • Mani tracina visi tie mīļvārdiņi, deminutīvi, tāpēc parasti viens otru saucam vārdā.

 • Lietoju visdažādākos mīļvārdus pēc mirkļa iedvesmas – tipiskus un netipiskus, pašizdomātus un atvasinātus no citiem vārdiem. Šo vārdu nozīmi saprotam tikai mēs abi. Un mums par mīļvārdiņiem kalpo arī tādi vārdi, kādus citi nelieto, lai apzīmētu mīļumu.

 • Jokojoties jau pasakām kaut ko, kas pirmais ienāk prātā un tikpat ātri arī aizmirstas.

 • Man ļoti nepatīk parastie mīļvārdiņi, kas ir katram otrajam. Foršākie ir tie, kuri tikai pašiem saprotami.

 • Ja kāds no mums otru nosauktu kāda pūkaina dzīvnieciņa vārdā, otrs laikam padomātu, ka kaut kas ar galvu nav kārtībā.

 • Vārds zaķītis man vienreiz nejauši saīsinājās, un tagad saucu par aķīti.

 • Jo ilgāk pāris ir kopā, jo lielāki ir dzīvnieki, kuru vārdi tiek izmantoti kā mīļvārdiņi.

 • Kad uznāk, tad iet vaļā visi pēc kārtas: cukurdupsītis, foršumiņš, smukulītis, bumbulītis, seksa maniaks, sirsniņa, karamelīte, gardumiņš utt.

 • Vienkārši sieviņa un vīriņš.

 • Kad manējais sāk čīkstēt un pīkstēt, es viņu saucu par mazo princesīti. Es savu par cacu.

 • Popularitāti iemantojuši arī tādi mīļvārdiņi kā pupsiks, saldumiņš, saldā dzīve (grib uzsvērt savu emocionalitāti, lai gan patiesībā dvēselē ir mierīgs un līdzsvarots).

 • Pieminētas tādas netradicionālas iesaukas kā, piemēram, murkšķis, speķucis, pekausis, cukuriņš, bubucis, drostaliņa, dūda, šoko cepums, bučmūlītis, konfektīte (uzmanību, varbūt kāds tevi atkal uzskata par savu privātīpašumu), pūciņa, pērlīte, šokolādīte (iespējams, jums tiek piedāvātas īslaicīgas attiecības), odziņa (partneris ir enerģisks, par sevi pārliecināts un ciena savu neatkarību, jūtas viņam ir otrajā plānā), beibe (tevi aplido un grib iekarot, bet patiesās jūtas viņu diez vai interesē), zivtiņa (uz attiecībām skatās lietišķi, galvenā nav romantiska, bet praktiska interese), mana dzīve/dzīvība (patoss nodod tieksmi uz pārspīlējumiem, pilnīgi iespējams, ka tikpat svarīga dzīve viņam rit paralēli).

Raksta tapšanā izmantotas idejas no portāliem www.allwomens.ru, www.woman-2012.ru, www.kotomatrisi.ru, www.myterritory.com.ua.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Mīti par psihoterapiju

Mobings darbā

Runāt un dalīties viedokļos par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumos

Attiecības un psiholoģija

Atbalsta grupas