Spogulis

Kas nepatīk pretējā dzimuma izskatā un uzvedībā

Cāļa forumā izvērsās diskusija par to, kas sievietēm nepatīk vīriešu izskatā un otrādi. Vispirms bija diskusija par to, kas sievietēm nepatīk vīriešos. Tēmas nosaukumā gan bija cits vārds – riebj. Tomēr teiksim – nepatīk, jo, kā paši diskusijas dalībnieki atzina – ja riebjas, tas nozīmē, ka nevar izturēt un cilvēkam kļūst fiziski slikti, piemēram, ieraugot sievieti apspīlētos džinsos vai vīrieti ar ūsām. Pārsvarā pieminētās lietas vienkārši nepatīk, seksuāli nepiesaista, liekas kaitinošas vai smieklīgas. Kā atbilde šai diskusijai sekoja asprātīgs uzskaitījums par to, kas vīriešiem nepatīk sievietēs. Mēģināsim izveidot uzskatu apkopojumu.

Kāds no diskusijas dalībniekiem visai pamatoti norādījis – «ja cilvēks ir simpātisks kā personība, tad neko no visa uzskaitītā vai nu nemana, vai vienkārši tas viss absolūti neuztrauc». Ja jau cilvēki ir pūlējušies un pierakstījuši daudzas lapas, lai izteiktu savu viedokli, varbūt tomēr ir vērts tajā ieklausīties un šo to arī ņemt vērā, jo diez vai par nebūtiskām lietām būtu tik spraiga diskusija.

Personīgā higiēna jāievēro abiem dzimumiem. Vai kāds par to vēl šaubās?

Vīriešiem veltītajā sadaļā tika uzskaitītas nepatīkamas lietas, ko varētu klasificēt kā personīgās higiēnas neievērošanu. Piemēram, nevīžīgs un netīrs kopskats, gari vai gari un netīri nagi, izteikta sviedru vai nemazgāšanās smaka, gari un nekopti, blaugznaini mati, izsitumiem klāta āda, slikta elpa, netīri vai acīmredzami bojāti zobi, bārda ar ēdiena paliekām. Vai tas nozīmē, ka vīriešiem ir problēmas ar higiēnas ievērošanu?

Sievietēm veltītajā sadaļā šis uzskaitījums nebija tik plašs. Tika pieminēti nekopti nagi un nodrupusi nagu laka, ataugušas skropstas, virs kurām ir mākslīgās, ataugušas matu saknes sievietēm, kuras krāso matus.

Vīrietim epilēties vai nē? – tāds ir jautājums

Plašu diskusiju izraisīja jēdziens «kopts vīrietis». Vai tas sevī ietver arī skūtas paduses, intīmās ķermeņa daļas un varbūt pat visu ķermeni? Varbūt vīrietis skaitās atpalicis no modes, ja to nedara? Varbūt vīriešiem arī jāstaigā noskūtiem? Iespējams, šis pretspalvu kults ir sieviešu atriebība par latviešu vīriešu bieži vien ļoti augstajām prasībām pret sievietes ārieni.

Foto: istockphoto.com

Pie vienota viedokļa sievietēm neizdevās nonākt. Dažas uzskata, ka vīrietim jābūt mēreni spalvainam, jo gluds vīrietis nav baudāms. Kāda raksta: «Mana pasaule sabrūk... Man patīk vīrieši ar spalvām, bet izrādās, ka tā staigā tikai nekopti tipi.» Un cita piekrīt: «Man patīk krūšu spalvas un pāris dienu rugāji.» Citai ir ļoti stingra nostāja: «Es, goda vārds, knapi valdos, lai neapvemtos, kad redzu izskūtu vīrieša padusi. Neko sievišķīgāku nespēju iztēloties. Nu, labi, spēju.»

Sievietēm ir arī pretēja nelaime. «Es gribētu sev spalvainu veci, bet mans nav pierunājams pārtraukt visas tās trimerēšanas funkcijas. Neparkam!» Zelta vidusceļa gājējas deklarē, ka vīrietim nav jābūt pilnībā bez spalvām. Uz rokām, kājām un krūtīm var būt spalvas, bet 10 cm garas ūsas un padušu spalvas, kas lien ārā kā zirnekļa kājas, nav skaisti. Sievietes saka, ka nav obligāti jāskuj, pietiek, ja nogriež līdz 0,5 cm.

Ūsas, matu garums un citi gaumes jautājumi

Noskūta galva, gari mati, bārda, ūsas, tetovējumi, smaržas, manikirētas rokas, pīrsings, tuneļi, deniņos un galvas sānos izskūti mati, lēcas netradicionālās krāsās, solārija iedegums, auskari, krāsoti mati (it īpaši ar blondām šķipsnām), matu želeja. Par šīm lietām sieviešu domas dalās – ir, kam patīk, un ir, kam nepatīk. Interesanti, ka dažas no šīm lietām paredzētas izskata uzlabošanai, tomēr sievietēm nepatīk.

Kas nepatīk vīriešu apģērbā un stilā

Vīriešu apģērbā sievietēm nepatīk vairākas lietas: netīras, novalkātas drēbes vai apavi; uzvalks, kas ir par lielu; gaišas zeķes pie tumšiem apaviem vai otrādi; dermatīna jakas; zeķes sandalēs vai mokasīnos; baltas apakšbikses; šorti, sandales un zeķes gandrīz līdz celim («Tas jau izskatās pēc novecojuša Staļina laika pioniera.»); balināta džinsa jaka un bikses, kam klāt balti sporta apavi; bikses ar atšļukušu sēžamvietu (ir sievietes, kam tās saistās ar piekakātām bērna autiņbiksītēm); bikšturi; džemperis ar auseklīšiem; matu stīpiņa; mednieku/makšķernieku/ādas veste ar daudzām kabatiņām.

Citas lietas, kas nepatīk vīriešos

Daudzas no pieminētām kritiskām piezīmēm ir maināmas un labojamas, bet ir arī lietas, ko tik vienkārši nevar mainīt. Tās arī var nosaukt par sieviešu gaumes jautājumu. Piemēram, kādai nepatīk īsi un tievi (arī gari un tievi), mazi un kaulaini vīrieši, citai – resni vai pārāk kārni, toties citai vīrieši, kas garāki par 1,85 m, ir ārpus intereses zonas.

Vēl kā nepatīkami minēti vīrieši ar smalku, sievišķīgu balsi, sievišķīgu figūru, atšautu dibenu, bērnišķīgu muti, rudiem matiem, vecišķu gaitu (attiecināms uz jauniem vīriešiem), mazām, meitenīgām rokām, ļenganu rokasspiedienu, sasvīdušām rokām un uzkumpušu stāju.

Uzvedībā nepatīk pļāpīgums, tieksme aprunāt citus un lielīties. Sievietēm arī nepatīk agresīvais donžuāna tips, stulbuma un iedomības apvienojums, mačo uzvedība, neķītri joki ar mērķi izcelties, kājstarpes apgramstīšana publiskā vietā.

Kas nepatīk sieviešu izskatā un uzvedībā

Kā atbildi sieviešu uzsāktajai tēmai par to, kas viņām nepatīk vīriešos, viens no Cāļa dalībniekiem, Wrong Tale, ievietoja ironiskā stilā izteiktas domas par to, kādai jābūt sievietei. Lasītājas to novērtēja kā inteliģenti, gaumīgi, asprātīgi, talantīgi un forši uzrakstītu, tāpēc turpinājumā citēsim šo tekstu ar lasītāju papildinājumiem.


 • Zēngalviņa ir domāta zēniem. Sievietēm piestāv gari mati. Ezītis ir perversi. Komentāri: «Nepatīk sievietes pēc 25, kas ikdienā uztaisa divas astītes vai bizītes, kā skolnieces.»; «Ir sievietes, kam īsi mati tomēr piestāv.».

 • Vai liekās skropstas, nagi un mati ir sagatavošanās lieko zobu periodam? Kāpēc uz vaiga vai augšlūpas gribas uzlikt mākslīgo dzimumzīmīti? Tas tevi nepadara par Merilinu.

 • Tornis uz galvas piestāvēja Pompadūrai. Normālam cilvēkam nē.

Foto: istockphoto.com
 • Nagi piecās krāsās ir stulbi. Mālē gleznas un pārdod, ja tik ļoti vajag ķēpāties.

 • Fliteri uz ādas. Kāda jēga? Tikai piebirst gulta.

 • Pieaugusi sieviete, kas ikdienā staigā nātnās, raibās pasteļkrāsas drānās kā tāda Vītolu ģimene, ir kaut kas neaptverams. Komentārs: «Mani netraucē ne garie, platie džemperi kombinācijā ar gariem svārkiem, ne Uggi, ne nātni maisi. Ja cilvēks ir smuks, acis staro un viņš tai maisā jūtas par sevi pārliecināts un ar sevi apmierināts, viņš ir smuks, un cauri.»

 • Ja tik ļoti gribas parādīt savu nabu, pieskati, lai pār jostu neveļas miesas blāķis ar izkārušos iestiprinātu pīrsinga gredzenu.

 • Maisveida džemperis un gari svārki varbūt piestāv Mākslas skolas pirmā kursa studentei. Otrajā kursā jau jāsāk domāt ar galvu.

 • Minisvārki ir pieņemams apģērba gabals, ja vien neatsedz nīlzirga vai dzērves kājas un Tibetas jaka apmatojumu.

 • Iet un žvadzēt – vai tāds ir Ziemassvētku eglītes mērķis? Tu neesi Madonna pirms 25 gadiem.

 • Tumša lūpu un nagu krāsa tevi nepadara par vampīru vai gotu, tā tevi padara par apsmiekla objektu.

 • Ja tu nezini, kas ir epilācija, tad nav vērts sākt.

 • Dažreiz vienu otru gribas ieslēgt slēgtā telpā ar viņas smaržām un to koncentrāciju un likt ostīt, kamēr noģībst.

 • Reti kura ar 8–10 cm augstām špilkām spēj paiet tiešām graciozi. Un tas nekad nenotiek uz ielas seguma, īpaši Vecrīgā. Liela daļa šļūc ieliektiem ceļiem kā uz ķekatām. Komentāri: «Špilkas un bruģis ir smuki – tas parāda sievietes mīļo nevarību, kad tā vien gribas uz rokām nēsāt.»

 • Neprasme ikdienā izteikties bez bļenahuijobtvai un spriešana par sava purkšķa sīvumu nepielīdzina tevi «kārtīgam vecim» un nepadara par «savējo džeku». Ja tu tiecies būt «savējais džeks», nebrīnies, ka tevi par tādu uztver. Teikums «starp citu, es šeit kā sieviete sēžu, nevis kā termometrs» nāks par vēlu.

 • Teiciens par vīriešiem, kas nekrīt uz kauliem, nenozīmē, ka 100 kg dzīvsvars ir skaists. To nepadara seksīgāku uzraksts uz T-krekla «I'm too sexy for you». Nobody’s that non-sexy. Komentārs: «Nepatīk kārnas sievietes, kurām spiežas kauli laukā un ir plakanas krūtis.»

 • Tās, kas konsekventi nenēsā krūšturi, vismaz pieraugāt, lai nekas nebirst ārā caur cieši piegulušo, caurumaino mežģīņu džemperīti.

 • Low-ride džinsi kombinācijā ar stringiem droši vien ir jauki, ja vien tev nav 96 kg un tu birojā nenoliecies pacelt zem skapja paripojušu pildspalvu.

 • 90-60-90 nav pagrābts no gaisa. Otrais un trešais izmērs drīkst būt mazāks, ja vien pirmais to kompensē.

 • Sievietes milzīgos kirzas zābakos ir neaprakstāmas. Viņas ir štangistes. Vienalga, kāds augums. Komentārs: «Pareizā vietā un laikā pat kirza būs seksīga.»

 • Domā, melni vai sarkanām mārītēm rotāti stringi zem caurspīdīga apģērba gabala izceļ tavu dupsi? Nē, tikai tavu dumjību. Komentārs: «Kaut ar ziliem krokodiliem. Stringi vienmēr piesaistīs veča uzmanību, un tāds jau ir šīs provokācijas mērķis.»

 • Mulates ir glītas, ja prāts nesas uz dažādību. Baltās sievietes, kas par varītēm tiecas iegūt viņu ādas krāsu, ir smieklīgas.

 • Vienīgais iemesls, kāpēc uzacu vietā iezīmēta melna līnija, ir tad, ja tās neatgriezeniski nosvilušas nelaimes gadījumā.

 • Mūsdienās ir pieejamas daudzas un dažādas matu krāsas. Baibas Baltiņas pelnu pelēkie un rudi mati tikai retajai izskatās labi. Komentārs: «Manuprāt, dabīga rudmate ir krietni pievilcīgāka par sievieti ar kraukļa melniem, acīmredzami krāsotiem matiem.»

 • Dažiem nepatīk, ka sievietes smēķē. Ar to nākas samierināties.

Kas vēl nepatīk sieviešu izskatā un uzvedībā

Diskusija par to, kas vīriešiem nepatīk sieviešu izskatā, izvērtās daudz garāka nekā par vīriešiem. Foruma dalībnieces pamanīja, ka sievietes ir gatavas piebalsot un smieties līdzi vīrietim, nemaz nedomājot, cik tur taisnības un kā tas pasniegts. «Man šķiet, ka vīrieši neņirgtu līdzi sievietei par veču alus vēderiem vai plikpauriem,» raksta forumā.

Tiesa, iespējams, tas ir tāpēc, ka «garie, spicie, gaiši zaļie plastmasas nagi ar spīdīgām puķītēm, kas to valkātājai liek spaidīt telefona podziņas ar pirksta kaulu, ir daudz smieklīgāki par plikgalvainu vīrieti vilnas džemperī un neskūtām olām

Vēl tika minētas sekojošas sieviešu izskatā nepatīkamas lietas (dažas no tām uzreiz tika atzītas par tādām, kas kādai vai kādam tomēr patīk):

 

 • milzīgas saulesbrilles, brilles ar masīviem rāmjiem un citām uzkrītošām detaļām;

 • tetovējumi muguras lejasdaļā virs dibena;

 • pārspīlēta gaita, gorīšanās ar nolūku izskatīties «seksuāli»;

 • pārlieku košas vai arī tumšas zeķbikses, it īpaši, ja kājas nav tik skaistas, lai tās īpaši izceltu;

 • puspliks dibens, kas rēgojas laukā no nošļukušiem džinsiem (un gandrīz vienalga, ar kādu veļu), vai bikses ar zemu jostasvietu, ja ir riepa (neko atbaidošāku nevaru iedomāties);

 • apspīlēts un trūcīgs apģērbs ziemas salā;

 • mazo sunīšu auklēšana;

 • nosmiņķēts ģīmis ar tonālo tā, ka ausis paliek baltas un iezīmējas svītra, kur beidzas seja;

 • silikona implanti (ja izskatās dabīgi, tikai pozitīvi), ja kilometra attālumā redzami divi nedabīgi, apaļi bumbuļi;

 • ķermeņa formu nesavienojamība ar izvēlēto apģērbu. Visizteiktāk tas izpaužas, kad korpulentas lēdijas ietērpjas apžmiegtos, īsos, spilgtos apģērba gabalos;

 • ziemas zābaki ar izteiktu oderējumu + 30 oC;

 • jaunās māmiņas ar zīdaini ratos vai azotē un cigareti mutē;

 • sieviete ar tetovētām rokām;

 • vairāki stili vienkopus, piemēram, sporta bikses un blūze ar rišām;

 • virs bikšu jostasvietas redzama zeķbikšu mala;

 • apģērbs, kas izceļ ķermeņa ļumīgās vietas (lūdzu nejaukt, es teicu apģērbs, nevis ķermenis);

 • sievietes ar mākslīgo, garo kažoku plecos un baletčības ar spīguļiem (mans pirmais UK šoks).

Tie, kuri par šo tēmu negribēja izteikties detalizēti, teica, ka ar sevi un dzīvi apmierinātu cilvēku neietekmē apkārtējo izskats, un cilvēkiem, kurus traucē citu cilvēku ārējais izskats, ieteica pievērsties sev. Katram ir tiesības ģērbties, kā vēlas, un citiem ir tiesības uz savu viedokli. Cilvēku nervozu drīzāk var padarīt tas, ka cilvēki var atļauties kritizēt:

– Oi, mati nekrāsoti. Nu, kā tā var? Un drēbes nātnas. Ak, vai!

Trīs jautājumi Wrong Tale

 • Ko vari teikt sevis attaisnošanai?

Attaisnoties varu vienīgi ar prasību ievērot dzimumu līdztiesību. Ja reiz sievietes apspriež un noliek vīriešus, jābūt arī tādai tēmai par sievietēm. Jūs taču tā cīnījāties par diskriminācijas izbeigšanu. Par ko cīnās, uz to dažreiz gadās uzdurties.


 • Lasītājas forumā interesējās – vai sarakstu izdomāji pats? Ja pats, tad – vai ilgi domāji?

Tā kā esmu foruma ilglaicīgs lasītājs un apmeklētājs, šādu sarakstu nebija grūti sastādīt. Neba pirmo reizi apspriesta šī tēma. Lai gan man šķiet, ka šeit vīrieši par sievietēm mazāk patīkamām ārienes lietām neizsakās. Kaut vai tāpēc, ka uzreiz iestājas solidaritāte un lido teksti no sērijas «varētu padomāt, ka tu pats esi kaut kas īpašs» (skatīt kāda vīrieša uzsākto tēmu par sieviešu dīvainībām, kur pirmajās desmit lapās tika izķidāta viņa paša personība, un tas guva nedalītu atsaucību un sajūsmu).

Saraksts man prasīja aptuveni piecpadsmit minūtes. Vēl mazliet ieskatījos internetā, kur neko īpašu neatradu – sievietes pārsvarā stāsta, kas viņām riebjas vīriešos. Patincināju sievu, kaut gan viņa nebija īpaši labprātīgs palīgs, tomēr dažus punktus ierosināja. Protams, ja būtu bijis laiks pasēdēt, būtu pielicis klāt vēl pāris punktu, izkopis tekstu, veicis ilgāku pētniecības darbu, bet tad varbūt būtu zaudēts īstais brīdis.


 • Ko vari piebilst par rakstu?

Svarīgākais ir tas, ka es pats nemaz tik lielu vērību sievietes ārienei nepievēršu. Ne tādā līmenī, lai teiktu: «Ak, es vakar gāju pa ielu un ieraudzīju vienu ar tik stūūūūlbi sasietu šalli!» Saraksts drīzāk bija kompilēts no agrāk dzirdētiem punktiem, un centos tos izklāstīt vienlaikus maķenīt asi un ar humoru. Protams, ir lietas, kas man ne pārāk patīk, taču nopietni, no sirds portālos par to cepties man šķiet tukša laika nosišana. Pat senlaikos manis uzsāktā tēma par labi saskatāmiem stringiem nebija nopietna, lai kā man centās piesiet perversumu un slimīgu lūrēšanu uz svešu sieviešu dupšiem.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Poligāmija. Kāpēc gan ne?

Nevēlamās mazās mušiņas un atbrīvošanās no tām

Runāt un dalīties viedokļos par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumos

Attiecības un psiholoģija

Atbalsta grupas