Spogulis

Mīti un patiesība par homoseksualitāti

Latvijā pastāv ļoti daudz maldīgu uzskatu par homoseksualitāti un homoseksuāliem cilvēkiem. Apvienības «Mozaīka» valdes locekle Evita Goša mums palīdzēja tikt skaidrībā ar daļu no tiem.

Mīts Nr. 1: Būt homoseksuālam ir izvēle

Vai būt heteroseksuālam ir izvēle? Vai būt tumšādainam vai sievietei, vai kreilim ir izvēle?

Foto: istockphoto.com

Ja tā būtu izvēle, vai cilvēki izvēlētos būt homoseksuāli valstīs, kur homoseksuāļus var sodīt ar nāvi vai tiem piespriest cietumsodu, vai vajāt un spīdzināt? Lai arī nav pilnībā skaidri seksualitātes izveides iemesli, pētījumi apliecina, ka to ietekmē ģenētiski, bioloģiski, vides un vēl citi faktori.

Mīts Nr. 2: Homoseksuāli vecāki var kaitēt bērnam

Zinātniski pētījumi apliecina, ka cilvēku spēja būt vecākiem nav atkarīga no viņu seksuālās orientācijas un ka vecāku seksuālā orientācija neietekmē bērnu seksuālo orientāciju. Cilvēka seksualitāte ir tikai viena viņa identitātes daļa, un tā neietekmē to, vai cilvēks ir gādīgs, rūpīgs, mīlošs utt., respektīvi, tās īpašības un spējas, kas nepieciešamas, audzinot bērnus. Šīs īpašības un spējas nav saistītas ar seksuālo orientāciju. Seksuālā orientācija nepielīp. Ja tā būtu, kāpēc tad, piemēram, heteroseksuālās ģimenēs uzaug homoseksuāļi?

Mīts Nr. 3: Lielākā daļa pedofīlu ir homoseksuāli

Pedofīlija ir parafilija (tāpat kā zoofilija, nekrofilija u. c.), nevis seksuālā orientācija (heteroseksualitāte, homoseksualitāte, biseksualitāte). Cilvēks var būt pedofīls neatkarīgi no savas seksuālās orientācijas, un to apliecina pētījumi. Bieži dzirdami komentāri, ka homoseksuāļiem būtu jāaizliedz strādāt ar bērniem, taču pēc neskaitāmiem gadījumiem, kad heteroseksuāli vīrieši ir seksuāli izmantojuši nepilngadīgas meitenes, nav dzirdams ierosinājums izolēt visus vīriešus no vides, kur ir nepilngadīgas meitenes. Šāds priekšlikums, protams, būtu tikpat absurds un nepamatots kā priekšlikums nepieļaut homoseksuāļu saskarsmi ar bērniem. Tas, vai cilvēks ir pedofīls, ir atkarīgs no daudziem faktoriem, bet tas nav saistīts ar seksuālo orientāciju.

Mīts Nr. 4: Homoseksuālu cilvēku attiecības nav ilgstošas, un viņi bieži maina partnerus

Spēja veidot un uzturēt attiecības nav atkarīga no seksuālās orientācijas. Ja kāds tomēr vēlas apgalvot, ka homoseksuāļi to nespēj, iesaku iepazīties ar heteroseksuālo laulību šķiršanas statistiku un padomāt, vai pašiem, radiem, draugiem vai kolēģiem nav ārlaulības sakaru vai bijušo partneru.

Foto: istockphoto.com

Vai tad, ja ir bijušie partneri, tas nozīmē, ka nav prasmes veidot attiecības? Kāpēc cita acī gribas saskatīt skabargu, bet savējā baļķi nepamanīt?

Mīts Nr. 5: Visi dzīvnieki ir heteroseksuāli

Ir izsmeļoši pētījumi, kas apliecina, ka dabā ļoti daudzu sugu dzīvnieki mēdz būt homoseksuāli. Arī cilvēku vidū homoseksualitāte ir pastāvējusi vienmēr, arī tad un tur, kur cilvēki ar šādu orientāciju mērķtiecīgi iznīcināti un pazemoti. Līdz ar to nepamatots ir arguments, ka homoseksualitāte ir pretdabiska.

Mīts Nr. 6: Cilvēki kļūst homoseksuāli, jo bērnībā tikuši seksuāli izmantoti

Kā norādīts iepriekš, seksuālo orientāciju nevar iemācīties un tā nevar pielipt. Seksuāla izmantošana var atstāt dažādas sekas, taču tā neietekmē seksuālo orientāciju. Jāatceras, ka seksuālā orientācija – heteroseksualitāte, homoseksualitāte, biseksualitāte – nav slimība.

Sagatavoja Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Pavasara smeldze vai atmošanās

Izpratne par homoseksualitāti Latvijā

Runāt un dalīties viedokļos par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumos

Attiecības un psiholoģija

Atbalsta grupas