Spogulis

Skūpsta savaldzinātie

Skūpsts – tik ierasts, vilinošs un tomēr līdz galam neizzināms. Tāpēc mēs pētīsim, kas ir skūpsts, kā tas radies, kāpēc tik vilinošs neatkarīgi no gadsimta, tautības, dzīvesvietas un vecuma.

Skūpsta daudznozīmība

Vārds «skūpsts» ir cēlies no senās angļu valodas vārda «cyssan», kas nozīmēja ‘to kiss’ jeb ‘skūpstīt’, un no «coss» – ‘a kiss’ jeb ‘skūpsts’. Pēc definīcijas skūpsts ir darbība, kuras laikā viena cilvēka lūpas saskaras ar cita cilvēka lūpām vai ķermeni, un skūpsta laikā darbojas dažādas maņas: garša, smarža, pieskāriens.

Skūpsta nozīme dažādās kultūrās ir atšķirīga. Skūpsts var izteikt mīlestību, pieķeršanos, cieņu, kaisli, apsveikumu, draudzību, veiksmes un laba vēlējumu, mierizlīgumu, kā arī tam ir vēl daudz citu nozīmju. Dažādās situācijās skūpsts tiek sniegts atšķirīgu iemeslu dēļ – kā rituāla sastāvdaļa, formalitāte, simbolisks žests, norādot uz dievbijību, ziedošanos, kā cieņas izrādīšana vai sveiciens. Simboliski, ka kāzu ceremonijas beigu daļā jaunais vīrs un sieva saskūpstās, savukārt valstu vadītāji bieži vien neatkarīgi no dzimuma saskūpstās sasveicinoties.

Foto: istockphoto.com

Tāpat kā tautām ir atšķirīgs vārdu krājums, arī skūpstu veidi un daudzums katrai tautai ir atšķirīgs. Piemēram, francūžiem ir 20, taču vāciešiem – 30 skūpstu veidi. Atkarībā no kultūras, attiecībām un konteksta, persona otru var noskūpstīt uz lūpām, vaiga, galvas vai rokas, un katrai rīcībai var būt atšķirīga sociālā nozīme.

Kad cilvēki ir iemīlējušies vai izjūt pieķeršanos pret kādu, tas rada daudz pozitīvu emociju. Tāpat kā pieķeršanās, arī skūpstīšanās mazina stresu, attiecībās sniedz labsajūtu, kā arī rada hormonu, kas mazina sāpes. Tajā pašā laikā kaislīgi skūpsti var sniegt adrenalīnu izraisošas izjūtas un paātrināt sirdsdarbību. Kaislīgs skūpsts ļoti labi sadedzina kalorijas.

Vai skūpsts ir tikai cilvēku privilēģija?

Lai arī var šķist, ka skūpstās tikai cilvēki, līdzīgas fiziskas izpausmes ir arī dzīvniekiem. Glāstiem līdzīgas darbības veic arī dažādi putni, kukaiņi un citi dzīvnieki, jo īpaši to var novērot starp suņiem, kaķiem, cūkām, kā arī lāčiem.

Antropologi nav nonākuši pie vienota secinājuma, vai skūpstīšanās ir iemācīta vai arī uz instinktiem balstīta uzvedība. Tikpat labi tā var būt laika gaitā izkopta uzvedības forma, kas novērojama arī starp dzīvniekiem. Vēl viena versija, ka pirmā skūpsta pieredze veidojas neapzināti, zīžot mātes krūti.

Lūpās ir daudz nervu galu, kas tās padara jutīgas. Skūpstīšanās ir ļoti sarežģīta darbība. Lai gan skaitļi atšķiras, skaits tik un tā ir pārsteidzošs, proti, skūpsta laikā ir nodarbināti visi 34 sejas muskuļi un kopumā 112 ķermeņa muskuļi. Protams, galvenokārt ir nodarbināts tā dēvētais skūpstīšanās muskulis.

Kas un kāpēc skūpstās

Noskaidrots, ka skūpstās 90 % mūsu planētas iedzīvotāju. Rietumniekiem visbiežāk skūpstīšanās ir romantisks akts, lai arī tas ir salīdzinoši nesen izveidojies. Mīlētāju skūpsts, pēc 19. gadsimta antropologu domām, attīstījās no mātes skūpsta jaundzimušajam. Japānā ilgi neskūpstījās, izņēmums bija mātes skūpsti bērnam.

Foto: istockphoto.com

Viduslaikos tas vairākās kultūrās kļuva par sociālu žestu un bija izsmalcinātības zīme augstākstāvošiem. Ķīnā deguna paberzēšana pret otra vaigu nozīmes ziņā ir līdzīga skūpstam. Savukārt Dienvidaustrumu Āzijas valstīs «ostīšanās skūpsts» ir visbiežākā pieķeršanās vai mīlestības izpausmes forma. Rietumniekiem mutes skūpstīšana tiek taupīta seksuālajai priekšspēlei.

Tomēr ir tautas, kur skūpstīšanās netiek īpaši praktizēta, tā tas ir dažādās Āfrikas ciltīs un citur. Daudzās tautās skūpstīšanās ienāca tad, kad tās kolonizēja eiropieši. Savukārt Islāma kultūrā skūpstīšanās nav atļauta starp vīrieti un sievieti, kuri nav precējušies vai kuriem nav ciešu radniecības saišu. Savukārt skūpsts uz vaiga ir ļoti ierasta sasveicināšanās forma viena dzimuma pārstāvjiem.

2007. gadā divi cilvēki uz mēnesi tika apcietināti, jo skūpstījās un apskāvās publiskā vietā Dubajā. Savukārt 2008. gadā Singapūrā plašas diskusijas izraisīja laikrakstā publicētais sludinājums, kurā bija attēlots divu sieviešu skūpsts.

  • Pusaudžu skūpsts. Mūsdienās pusaudžu vecumā bieži ir dažādas spēles, kur skūpsts ir kā ledlauzis ballītēs. Dažiem dalībniekiem tā ir pirmā saskarsme ar pretējo dzimumu. Pētījumi apliecina, ka ASV pusaudžu vidū skūpstīšanās ir otrā visbiežākā fiziskās intimitātes izpausmes forma pēc rokas turēšanas.

  • Mīlnieku skūpsts. Vēlāk skūpsts kļūst par nozīmīgu mīlestības vai erotisku emociju izpausmi. Lai arī mīlniekiem ir nepieciešama zināma intimitāte, privātā telpa, lai nodotos romantiskam skūpstam, atrodoties cilvēkos, mīlnieki spēj izveidot psiholoģisku privāto telpu. Tāpēc cilvēki var skūpstīties arī parkā vai autobusa pieturā, nejūtot apkārtējos. Tomēr, kad jānosauc romantiskākās skūpstīšanās vietas, cilvēki izvēlas klusas vietas: tukša pludmale saulrieta laikā, klusa vieta zem zvaigžņotām debesīm, privāta teritorija pie dīķa, upes u. tml.

  • Pieķeršanās skūpsts. Skūpsts var paust arī jūtas bez erotiskas nokrāsas, izsakot jūtu dziļumu. Tas var paust gan simpātijas, gan prieku. Skūpsts var būt starp ģimenes locekļiem, jo īpaši starp vecākiem un bērniem, arī starp draudzenēm un citiem cilvēkiem, kuru starpā ir dziļa pieķeršanās. Kādreiz draudzības skūpsts bija tikai starp dāmām, bet šobrīd ir arī starp vīriešiem un sievietēm, galvenokārt, ja ir liela vecuma atšķirība. Vīrieši savā starpā pārsvarā sarokojas, tomēr mēdz arī saskūpstīties. Citreiz skūpsts ir uz lūpām, citreiz uz vaiga, bet arvien populārāki kļūst gaisa skūpsti, kad cilvēku noskūpsta gaisā, netālu no vaiga.

Arī pēc cilvēka nāves, cilvēka noskūpstīšana var izteikt neizteiktas vai slēptas jūtas. Tādējādi var izteikt ne tikai mīlestību, bet arī pateicību.


  • Skūpsts kā rituāls. Simboliski sasveicinoties, saskūpstās arī dažādu valstu amatpersonas. Skūpsti mēdz būt gan uz lūpām, gan vaiga, gan rokas. Tas ir atkarīgs no tā, kurš ir valstiski svarīgāks un nozīmīgāks. Tomēr kā rituāla sastāvdaļu cilvēki mēdz skūpstīt akmeņus, sienas, baznīcas, tempļa grīdu, reliģisku grāmatu vai ikonu. Krusta skūpstīšana ir svētuma zīme, tā sniedz svētību un laimi. Tāpat cilvēki mēdz sūtīt skūpstus saulei, zemei, mēnesim. Kad vainīgais noskūpsta Bībeli, tas ir apliecinājums, ka viņš runā taisnību. Vēl cilvēki aiz laimes mēdz skūpstīt zemi, kad atgriežas savā valstī.

  • Skūpsti reliģijā. Skūpsts reliģijas kontekstā ir līdzīgs rituāla skūpstam. Tas ir brīdis, kad Dievs naidīgas lietas savieno saskaņā un mīlestības skūpstā. Skūpsts ir zīme, ka mūsu dvēseles ir vienotas. Miera skūpsts tika lietots, lai izteiktu dziļu, garīgu dievticību agrīnajā kristiešu baznīcā. Jēzus teica – Lai miers ir ar tevi, savu mieru es dodu tev. Kristīgās baznīcas biedri viens otram simboliski sniedza mieru ar skūpstu, mūsdienās – ar apskāvienu. No reliģijas zināms arī Jūdas skūpsts, kas cēlies no ainas, kad Jūdas nodeva Jēzu, viņu noskūpstot.

  • Rakstiskie skūpsti. Protams, bez skūpstiem nevar iztikt arī rakstītajā saziņā. Īsziņās un sarakstēs internetā to visbiežāk apzīmē ar simbolu: :*. Vēstulēs skūpstu apzīmē ar burtu x, vēstulēs tā darīts jau kopš 1763. gada.

Skūpstu daudzveidība

Skūpstīt var visdažādākajās situācijās un visdažādākajos veidos. Pirmā skūpsta laikā lūpas tikai viegli saskaras, bet ķermenim viscaur iziet patīkamas un gaidpilnas trīsas, kas citā reizē pārtop franču skūpstā, kad abu partneru mēles izdejo skūpsta deju.

Arī no rīta partneri var modināt ar viegliem skūpstiem uz sejas, radot pozitīvas emocijas. Skūpstīt var arī ar skropstām – partneris nelielā attālumā no otra ķermeņa atver un aizver acis tā, lai skropstas pieskartos otram. To sauc par tauriņa skūpstu.

Foto: istockphoto.com

Savukārt tā dēvētais eskimosu skūpsts ir tad, kad cilvēki maigi saskaras ar deguniem. Cilvēki, kas iepazinuši viens otru, neaprobežojas tikai ar lūpu saskaršanos skūpsta laikā. Tiek skūpstītas arī acis, piere, kakls, pleci, rokas, pirksti un pat pēdas, raisot visdažādākās sajūtas. Neierasts ir karstais un aukstais skūpsts – skūpstoties lūpas kļūst siltas, nedaudz uzpūšot vēsu dvašu, tiek radītas īpašas sajūtas. Līdzīgas sajūtas ir tad, ja šādu skūpstu izmēģina uz pakauša kakla daļas.

Ir arī ledus skūpsts – viens no partneriem mutē ieliek ledus gabaliņu un noskūpsta partneri. Tas ir erotisks franču skūpsts ar aukstuma piedevu. Līdzīgi ir tā saucamie augļu skūpsti – partneris starp lūpām ieliek kādu sulīga augļa vai šokolādes gabaliņu, un pāris skūpstoties sadala gabaliņu uz pusēm.

Partneriem, kuri kopā ir ilgu laiku, izveidojas savs skūpstu rokraksts, kas raksturīgs un atpazīstams tikai viņiem.

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Jūtu izrādīšana ģimenē

Izpratne par homoseksualitāti Latvijā

Runāt un dalīties viedokļos par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumos

Attiecības un psiholoģija

Atbalsta grupas

Par "to"