Spogulis

Vai tiešām internetā vērojama sieviešu noniecināšana

Pēc raksta par nepatiku pret maziem bērniem parādīšanās Cālī saņēmām lasītājas ierosinājumu pētīt, vai Latvijā ne tikai pret maziem bērniem, bet arī pret sievietēm ir manāma diezgan liela nepatika. Mūsu leksikā, it īpaši internetā, aktīvi tiekot lietoti daudzi vārdi, kas noniecina sievieti. Kā to vislabāk izpētīt? Laikam vislabāk uzdot šo jautājumu interneta komentētājiem, lai viņi dalās ar savu «skatu no iekšienes».

Cilvēkiem piekarina birkas, neko par viņiem nezinot

Komentētāji atzīst, ka pastāv tendence – cilvēkiem tiek piekarinātas birkas, neko nezinot par patieso situāciju.

Foto: istockphoto.com

Ja izlasa, ka jauna aktrise ieguvusi galveno lomu, komentē, ka tas noteikti noticis caur gultu. «Ja pie ļoti dārga auto stūres redzu 20 vai 30 gadus vecu sievieti, nodomāju, ar kāda darba instrumenta palīdzību tā nopelnīta.»

Pieredzes apmaiņu forumā kāds pamanās nevis komentēt pēc būtības, bet izteikt savu nievājošo vērtējumu par dalībniecēm. «Rēcīga tēma, rēcīgi komentāri – tantes (babuļi, tantuki, VCP u. tml.) pēc 40 spriež, kā būtu, ja būtu. Priecājies, ka tev vispār kāds, kaut bomzītis, pievērsis uzmanību, lielākajai daļai nav pat tā.»

Parādība nosaukta vārdā, taču, kā zināms, internetā negatīvus komentārus izpelnās pat sēru ziņas. Vai šāda veida komentāri ir uzskatāmi par sieviešu dzimuma nonievāšanu?

Aizvaino tikai tas, ko klusībā varam attiecināt uz sevi

Vēl viens aspekts – vai tik nav tā, ka mūs uztrauc, aizskar un sāpina tikai tas, kas kaut kādā mērā ir patiesība un mums aktuāls? Ja izteiktais nicinājums aizskar, varbūt teiktajā tiek saskatīta zināma taisnība, kuru pašas īsti neesam gatavas atzīt. «Piemēram, ja mani (hm, daži lieki kilogrami ir vienmēr) nosauks par resnu cūku, mani tas satrauks! Ja nolamās par zilzeķi, vecmeitu vai duru, atstās pilnīgi vienaldzīgu.»

Uztraukties jāsāk tad, ja tev tuvs vīrietis – vīrs, dēls vai draugs – sāk necienīgi izteikties par sievietēm. Par anonīmiem interneta lietotājiem nav jāuztraucas. Tavu dzīvi neietekmē tas, kā tevi nosauc svešs cilvēks, jo pati zini savu vērtību. «Arī tad, ja apzīmējums vai apsaukāšanās neuztrauc un nedara kreņķīgu, tā izteicēju es attiecīgi novērtēšu. Vismaz manās acīs jebkura rupjība nogremdē jebkura vīriešu dzimtas pārstāvja vērtējumu uz apaļu nulli,» atzīst diskusijas dalībniece.

Normāls vīrietis sievieti nekādā veidā nepazemos

Normāls vīrietis sievieti nekad nepazemos, pat kritizējot. Noniecināt sievieti ir spējīgs tikai sevi necienošs vīrietis, vīrietis, kas pret jebkuru sievieti jebkurā vecumā izturas ar necieņu.

Cits novērojums interneta vidē – ja gribi dzirdēt kaut ko izteikti riebīgu par sievietēm, pajautā sievietei. Piemēram, vārdu «ālava» ar neslēptu pārākuma apziņu un īpašu baudu visbiežāk lieto sievietes, un tieši sievietes viena otru mēdz ievainot visjūtīgākajās vietās.

Nav statistikas, cik sievietes un cik vīriešus noniecinošu vārdu katru dienu lieto internetā. Visdrīzāk noniecinošajiem vai pat rupjajiem komentāriem nav nekāda sakara ar dzimuma diskrimināciju. Ir cilvēki, kuri dzīvo mānīgā ilūzijā, ka, anonīmi rakstot rupjības, viņi ir neaizsniedzami, un savu samazgu tiesu dabū gan vīrieši, gan sievietes.

Interneta komentētāji ir īpaša «suga», kam galvenais ir nolaist tvaiku, un jebkurai iebildei seko atbilde pēc principa «tas pats + vēl nedaudz». Ja nav argumentu vai pietiekamu zināšanu, lai ko pateiktu par konkrēto tēmu, sākas personāliju apspriešana un talkā tiek ņemti teicieni «zem jostasvietas», rupjības, jebkas, kas ļauj paturēt pēdējo vārdu. Cilvēkiem ļoti gribas kaut ko uzrakstīt, parasti negatīvu. Tāpēc arī pie rakstiem internetā ir lasāmi neglaimojoši komentāri, kuriem ar konkrēto tēmu ir maz kā kopīga, bet tēmas autors vai galvenie varoņi raksturoti no visdažādākajiem rakursiem, sākot ar prāta spēju apspriešanu un beidzot ar iemīļoto diagnožu uzstādīšanu.

Tajā nav nekā personiska, parādās tikai paša nievātāja zemais līmenis. Pateikt rupju vārdu īpašu prātu neprasa. Interneta saskarsmes kultūra pieļauj jebko, un rupji mēdz būt ne tikai seksuāli neapmierināti vīrieši, bet arī tie, kas ikdienā ir gan apmierināti, gan labi audzināti, gan izglītoti.

Secinājums: internetā nav izteiktas sieviešu dzimuma nonievāšanas vai apsaukāšanas. Nav izkopta vispārējā saskarsmes kultūra, taču diez vai kāds nonievā sievietes kā dzimumu.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Kas nepatīk pretējā dzimuma izskatā un uzvedībā

Pārstāj būt precēta vīra mīļākā!

Runāt un dalīties viedokļos par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumos

Attiecības un psiholoģija

Atbalsta grupas