Spogulis

Naudu taupa, tērē vai izmanto praktiski

Cilvēkiem pret naudu ir dažāda attieksme, un, atkarībā no tās, viņi attiecīgi izturas pret naudu – krāj, taupa vai tērē.

Praktiskais

Praktiskiem cilvēkiem nauda ir līdzeklis, kā sasniegt savus iecerētos mērķus, piemēram, uzcelt māju ģimenei. Nepieciešamības gadījumā viņi naudu spēj gan krāt, gan ietaupīt, gan arī veikt saprātīgus pirkumus. Spēj plānot savas finanses tā, lai pietiktu gan nepieciešamajam, gan izklaidei un atpūtai, gan lielu un tālejošu mērķu sasniegšanai.

Taupīgais

Taupīgajiem nauda ir finansiālās drošības un stabilitātes faktors. Šādiem cilvēkiem ļoti svarīgi ir krāt naudu, jo tādējādi viņi jūtas drošāk un stabilāk. Tomēr, neatkarīgi no iekrātās summas, viņiem vienmēr liksies, ka naudas ir par maz. Šie cilvēki parasti izjūt trauksmi – Ja nu kaut kas notiek ar manu nopelnīto, iekrāto naudu? Ko darīšu tālāk? – Līdz ar satraukumu par nākotni grūti izbaudīt tagadni, lai arī viss ir nodrošināts.

Foto: istockphoto.com

Šie cilvēki ļoti labi prot sevi ierobežot, lai varētu vairāk iekrāt. Taupīgie pirks tikai pašu nepieciešamāko, turklāt, visticamāk, tikai ar atlaidi. Viņi sevi lutina ar krāšanu. Ja šāds cilvēks gadījumā izdomās ņemt kredītu, kas ir maz ticams, jo nepieciešamā nauda tiks sakrāta, tad rūpīgi tiks izvērtēti visi piedāvājuma nosacījumi. Un netiks ņemts kredīts, kam ir pārāk neizdevīgi atdošanas nosacījumi. Šī tipa cilvēki vienmēr seko līdzi atlaidēm. Pie viņiem var vērsties, lai uzzinātu, kur, kad un kā nepieciešamo un vēlamo iegādāties lētāk un izdevīgāk.

Izšķērdīgais

Pilnīgi pretēja tipa cilvēki iepriekšējiem ir izšķērdīgie. Viņiem nauda ir nevis, lai to krātu, bet, lai varētu pašapliecināties un izrādīties. Ar naudas palīdzību un tās piedāvātajām iespējām šādi cilvēki iegūst daudz prieka un patīkamu emociju. Tomēr, lai varētu izrādīties citiem un būtu visskaistākie un vislabākie, viņi bieži vien pārtērē savus līdzekļus, ņem kredītu vai aizņemas no draugiem un pēc tam nespēj atdot parādu.

Satrauktais

Šī tipa cilvēki vienmēr uztraucas, vai viņiem pietiks nauda rēķiniem, vai labāk pirkt baltmaizi vai tomēr rupjmaizi. Satrauktie ilgi šaubās, vai iegādāties jaunu ledusskapi vai labāk iztikt ar veco. Tāpēc pirkums tiek veikts nedroši, domājot – varbūt tomēr vajadzēja darīt citādi. Šie cilvēki parasti laicīgi veic maksājumus, lai nekādā gadījumā nenokavētu. Tomēr pārāk liela satraukšanās par naudu var pārņemt visu dzīvi, un vairāk tiek domāts par naudu nekā par pārējo. Cilvēks dzīvo no viena rēķina apmaksas līdz nākamajai, nejūtot, ka pa vidu ir iespējams dzīvot.

Nepastāvīgais

Šī tipa cilvēki balstās uz emocijām. Ja viņi ir izlēmuši krāt kādai ļoti vēlamai lietai, tad to cītīgi darīs. Līdz brīdim, kad spontāni ļausies neplānotam, bet ļoti iekārotam pirkumam, it īpaši, ja liksies, ka ar jaunieguvumu varēs izrādīties draugu kompānijā vai uzlabot pašsajūtu. Šodienas domas un plāni var būt krasi pretēji iepriekšējā dienā nolemtajam. Tomēr vienmēr būs pārliecība par konkrēto vēlmju pamatotību.

Neatkarīgais

Šī tipa cilvēki vēlas būt neatkarīgi no naudas. Viņuprāt, nauda nesniedz nekādu gandarījumu. Daudz svarīgāka ir ģimene vai reliģija. Neatkarīgie uzskata, ka bagāti cilvēki bieži vien netiek cienīti un drīzāk tiek nievāti vai nicināti. Attiecībās daudz svarīgākas ir citas vērtības: patiesums, izpalīdzība u. tml. Neatkarīgajiem nav svarīgi, kur cilvēks pavada laiku, kādas dāvanas dāvina un ko velk mugurā.

No Cālis.lv foruma

  • «Draugam nav naudas, kaut arī strādā. Praktiski vienmēr sanāk maksāt man vai arī uz pusēm. Nekad nav bijis tā, ka viņš man izmaksātu. Man patīk ēst kafejnīcās, ieskriet Mc Donaldā vai sagribas šašliku, aizbraukt uz akvaparku, aiziet uz kino, kādu pasākumu, noīrēt labu mašīnu (protams, uzreiz jāmaksā vēl par degvielu). Mūždien viņš man prasa, lai aizdodu ikdienas tēriņiem vai apģērbam. Es jūtos kā staigājošs bankomāts! Vispār uzskatu, ka vīrietim ir jābūt tam, kurš pelna un maksā par izklaidēm. Lai arī man nauda sev pietiek, tomēr gribas, lai man uzsauc kādu saldējumu, limonādi, uzdāvina puķīti. Piemēram, ja ejam pie viņa, man patīk, ka ir augļi vai kaut kas graužams filmas laikā. Nekad mūžā viņš nav neko tādu iegādājies.»

  • «Ar dzīvesstilu ir vēl trakāk nekā ar vērtībām. Ja tas nesakrīt, tad tur neko nevar darīt, un kopdzīve nesanāks. Ne jau tāpēc, ka puisis slikts vai tu izšķērdīga, bet jums vienkārši nesakrīt. Naudas tērēšanas paradumi kopdzīvē ir ļoti būtiski.»

  • «Sliecos piekrist šim apgalvojumam. Izskatās, ka autore ir izteikts tranžīrs, bet puisis – baigais vērdiņu krājējs. Šis arī bez kardinālām atšķirībām naudas tērēšanas ieradumos var būt liels strīdus ābols.»

Iveta Rozentāle

Citi interesanti raksti

Mīļoto vīriešu dīvainības, ar kurām sadzīvojam

Mīti par psihoterapiju

Runāt un dalīties viedokļos par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumos

Attiecības un psiholoģija

Atbalsta grupas