Spogulis

Sekss ir labs, sekss ir labs...

No mūsdienu vīrieša sabiedrība prasa būt gan pelnītājam, gan siržu lauzējam, gan vienmēr gatavam mīlēties. Tomēr dabu apmānīt ir grūti. Ar gadiem mainās ne tikai dzīves uztvere, bet arī dažas fizioloģiskas lietas, kas saistītas ar gultas priekiem.

Foto: istockphoto.com

Vīrieša seksualitāte, sasniedzot pilnbriedu, ir citādāka nekā 20 gados, bet tā nekādā ziņā nav sliktāka. Psihoterapeits Dainis Balodis stāsta: «Tas ir komplekss jēdziens. Sabiedrībā un presē popularizētais modelis – panākumi darbā un jauna sieviete pie sāniem – ir tikai daļa no tā, kas varētu veidot 40 gadus veca vīrieša seksuālās vajadzības. Īstenībā mūsdienu jaunības kulta ietekmē tas ir uzspiests viedoklis. Reālās vajadzības mazliet atšķiras. Galvenais ir saprast, ka ar gadiem vīrieša seksualitāte saglabājas, tikai tā kļūst citādāka.»

Agrā jaunībā par normālu uzskatīja nemitīgu gribēšanu un gatavību nodarboties ar seksu jebkurā vietā un laikā. Vēlāk ir dabiski, ka seksuālās vēlmes radīšanai nepieciešami vairāki kairinātāji.

Ir vairākas izmaiņas, par ko nevajag satraukties.

 

 • Ejakulācijas biežums un daudzums samazinās, lai gan fizioloģiski baudas sajūta paliek tāda pati kā agrāk. Lielākajai daļai vīriešu jau ir izveidojies savs seksuālo vajadzību ritms, un citreiz pietiek ar vienu aktu nedēļā vai pat vēl retāk. «Ir viegli pārtraukt, bet grūti atjaunot seksuālās attiecības,» atzīst psihoterapeits.

 • Pazūd spontāna erekcija. Lai to panāktu, vajadzīgi kairinātāji. Tās var būt gan fiziskas izpausmes, gan emocionālas izjūtas, ko izbauda kopā ar partneri.

 • Fizioloģiskā gatavība nodoties mīlas priekiem ir tikai vienreiz naktī. Toties liels pluss ir interesantāka priekšspēle, vairs nav ātras nokniebšanās, lai mazinātu seksuālo spriedzi. Parasti šajā vecumā ir stabila partnere, kuras vēlmes vīrietis jau ir iepazinis. Viņš zina arī savas vēlmes un vajadzības, tāpēc kopumā seksuālā dzīve uzlabojas. Pieredze un saprašanās sniedz svarīgo stabilitāti un uzticēšanos.

Protams, ir arī apstākļi, kas var samazināt vēlmi mīlēties. Tie var būt fizioloģiski iemesli (pēc 30 gadu vecuma ik gadu par pāris procentiem samazinās hormona testosterona līmenis, kas nodrošina seksuālo vēlmi, tā ir tā saucamā andropauze). To var ietekmēt arī emocionālas problēmas, kas ar laiku sakrājas ikvienam pārim, kaut vai darbs, kas aizņem arvien lielāku dzīves daļu, un tā izraisīts nogurums. Sekss paliek otrajā, ja ne trešajā vietā.

Foto: istockphoto.com

Sieviete, kura ir blakus, ne vienmēr ir gatava pieņemt šīs dabīgās pārmaiņas. Psihoterapeits skaidro, ka šādas nesaprašanās pamatā visbiežāk ir tas pats plašsaziņas līdzekļu radītais mīts, ka vīrietim jebkuros apstākļos un jebkurā vecumā jābūt gatavam, gribošam un bez tiesībām atteikt. Sievietes joprojām vīriešus ap un pēc 40 gadiem uzskata par jauniem, lai gan īstenībā arī vīrietim ar gadiem seksualitāte un spējas mazinās.

Pirmā doma, pamanot pārmaiņas partnera uzvedībā – viņam ir cita. Tas ir vieglākais ceļš, lai celtu pašapziņu vai bēgtu no neatrisināmām ģimenes problēmām, kas rodas, kad bērni izaug, bet sieva un vīrs tā arī neatrod jaunus saskarsmes veidus.

Psihoterapeits Dainis Balodis skaidro, ka visas jaunībai raksturīgās īpašības – spontānums, biežāka erekcija un nepārejoša gribēšana – atgriežas, bet diemžēl ne uz ilgu laiku. Kad visi dabas dotie resursi izsmelti, vīrietis nonāk turpat, kur bijis. Tam var sekot vēl straujāks seksuālo vēlmju kritums.

Uzmanību!

Ir daži apstākļi, kas tieši brieduma gados seksuālajā dzīvē var radīt nepatīkamus brīžus.

Foto: istockphoto.com

 

Piemēram, vīriešiem, kuriem jaunībā bijušas problēmas ar erekciju, pēc 40 gadu vecuma tās var atkārtoties. Arī jaunībā izslimotas un līdz galam neizārstētas seksuāli transmisīvās slimības par sevi var atkal atgādināt.


Daļa vīriešu pārņem vecāku ģimenes modeli – pēc 50 gadiem seksa nav. Viņi pieņem, ka dabiskās fizioloģiskās pārmaiņas ir signāls tam, ka vecums ir klāt un par seksu jāaizmirst.

Daži intriģējoši fakti, kas mudina nodoties baudai biežāk


 • Vīrieši, kuri regulāri nodarbojas ar seksu, daudz biežāk ir ilgdzīvotāji nekā tie, kuri iztiek bez fiziskas tuvības. Turklāt labs sekss dzīves kvalitāti ietekmē pozitīvāk nekā teicams materiālais stāvoklis.

 • Samazinās sirds un asinsvadu slimību risks. Turklāt sekss ir labs diagnostikas līdzeklis, kas parāda, kādā stāvoklī ir asinsvadi. Erekcijas problēmas ir signāls, ka arī citur organismā asinsvadi funkcionē vāji. Tās var norādīt uz cukura diabētu, aterosklerozi vai hipertoniju.

 • Sekss samazina svaru. Viens dzimumakts sadedzina tikpat kaloriju, cik 15 minūtes ilga skriešana.

 • Sekss uzlabo garastāvokli. Pirms trim gadiem amerikāņi atklāja fizioloģisku izskaidrojumu šim acīmredzamajam faktam. Paldies jāsaka hormoniem, kas izdalās seksa laikā.

 • Samazinās iespēja saslimt ar gripu un citām infekcijas slimībām. Regulāri dzīvojot dzimumdzīvi, asinīs ir par 30 % vairāk antivielu, kas aizsargā no slimībām, nekā tiem cilvēkiem, kuri ievēro celibātu.

 • Mīlēšanās palīdz saglabāt fizisko formu tāpat kā vingrošana. Bez tā, ka seksa laikā mainās elpošana un asinsrite, tiek noslogoti arī muskuļi.

 • Sekss aizkavē urīna nesaturēšanu, jo sievietēm seksa laikā tiek iekustināti starpenes muskuļi, savelkas maksts sieniņas, it sevišķi šīs muskuļu grupas tiek nodarbinātas orgasma laikā.

 • Sekss aizvieto miega zāles, jo orgasma laikā ķermenī izdalās hormoni – oksitocīns, prolaktīns un vazopresīns –, kas izraisa atslābumu un nogurumu. Tomēr ir tiesa, ka ar gadiem, lai sasniegtu orgasmu, vajag daudz vairāk laika, tādēļ ir svarīgi, gluži kā jaunībā, atcerēties par priekšspēli.

 • Sekss mazina migrēnu. Mīlēšanās un orgasma laikā izdalījušies hormoni pozitīvi ietekmē asinsvadus, regulējot asinsspiedienu un tonusu. Sievietes, kuras mīlējas un sasniedz orgasmu vismaz divas reizes nedēļā, ir novērojušas, ka mazinās galvassāpju biežums un intensitāte. Apmēram 20 % cilvēku, kuri cieš no smagām migrēnas lēkmēm, sekss tās likvidē.

 • Pēdējo gadu pētījumi apstiprina, ka tad, ja vīrietis pēc 40 gadu vecuma gūst orgasmu trīs reizes nedēļā, sirds slimību risks samazinās par 50 %.

 • Ja sieviete mīlējas vismaz trīs reizes nedēļā vai vairāk, kā arī vismaz 90 % gadījumu sasniedz orgasmu, viņa izskatās par desmit gadiem jaunāka nekā viņas vienaudzes, kuras seksu tik daudz nebauda. Seksuāli aktīvām sievietēm āda ir elastīgāka un ir mazāk grumbu. Tas saistīts ar to, ka orgasma laikā izdalās augšanas hormons, kas aizkavē grumbu rašanos vai tās samazina.

Līga Brūvere

Citi interesanti raksti

Erotiskā masāža

Sekss un veselība

Par privāto dzīvi un savstarpējām attiecībām varat aprunāties Cāļa forumos

Par "to"

Attiecības un psiholoģija