Spogulis

Gribu tetovējumu I

Šoreiz esam sagatavojuši informāciju, lai palīdzētu tiem, kas izvēlējušies izdaiļot savu ķermeni ar tetovējumiem. Pirmajā rakstā runāsim par pamatlietām,- kam nav ieteicams tetovēties, ko vajadzētu zināt pirms tetovēšanās un kā no tetovējuma var atbrīvoties, ja tas apnicis vai kļuvis traucējošs. Mūs konsultē Veselības centra 4 Dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikas vadītāja Kristīne Cīrule.

Kādos gadījumos nav ieteicams tetovēties

Tetovēties nav ieteicams tad, ja cilvēkam ir imūnās sistēmas traucējumi, ir HIV, AIDS vai cukura diabēts. Tetovējumi nav ieteicami arī cilvēkiem, kuriem veidojas hipertrofiskās rētas, keloīdi vai kuri lieto medikamentus, kas padara ādu jutīgāku pret UV stariem (piemēram, antidepresantus, antibiotikas, retinoīdus jeb sintētiskos A vitamīnus).

Dažas nedēļas pirms un pēc procedūras nevajadzētu smēķēt, jo smēķēšana sašaurina kapilārus un ietekmē imūnsistēmu, kā rezultātā palēninās dzīšana un tetovējums lēnāk pazūd.

Par ko vajadzētu padomāt, pirms tetovēties

Pirms doties veikt tetovējumu, vajag padomāt, kā šī ķermeņa rota tiks uztverta pēc gadiem. Vai jums pašam tā joprojām patiks, vai tā netraucēs karjerai.

Foto: istockphoto.com

Iespējams, pēc gadiem vēlēsieties valkāt cita stila apģērbu, mainīsies dzīves uztvere. Ja tomēr ir karsta vēlēšanās izdaiļot ķermeni, labāk izvēlēties nelielu zīmējumu.

Zīmējumam labāk izvēlēties ķermeņa vietu, ko nosedz apģērbs. Ieteicams izvairīties no tetovējumiem tur, kur dabiski ir lielāks rētošanās risks. Tas raksturīgs, piemēram, krūšu, dekoltē rajonā, apakšstilba priekšējai virsmai un plecu zonai lāpstiņu rajonā.

Jaunietēm jāpadomā par zīmējuma nepieciešamību uz vēdera vai rajonā, kas, iespējams, pēc gadiem mainīsies. Grūtniecības laikā āda izstiepsies, līdz ar to mainīsies arī tetovējums. Pēc dzemdībām tā atkal sarausies un tetovējums atkal mainīsies.

Kā atbrīvoties no tetovējumiem

Tetovējuma vai pigmenta likvidēšanai tiek izmantoti dažādi paņēmieni, piemēram, izgriešana, ādas slīpēšana, infrasarkanā koagulācija, IPL jeb intensīvi pulsējošās gaismas lāzers, kas iedarbojas tikai uz atsevišķām krāsām. Šobrīd kā vislabāko metodi tetovējuma likvidēšanai izmanto lāzerterapiju, īpaši Rubīna jeb Q switch lāzeru, kas paredzēts pigmentu un tetovējuma likvidēšanai.

Teorētiski ir iespējams likvidēt arī permanento grimu, bet tas ir salīdzinoši grūtāk un negarantē tik labu kosmētisko efektu, kā to iespējams panākt, likvidējot tetovējumu. Krāsvielas, ko izmanto permanentā grima uzlikšanai, ir tuvas ādas tonim. Tās ir visgrūtāk likvidēt.

Kā darbojas lāzers

Procedūras laikā lāzera gaismas stars iedarbojas uz pigmentu ādā un sašķeļ to sīkos fragmentos, ar imūnsistēmas palīdzību tas tiek izvadīts no organisma. Ādā atrodas tuklās šūnas jeb limfocīti, kas ir apēdušas šo krāsu – pigmenta sīkās granuliņas. Lāzers absorbē, sadala un izvada krāsu daļiņas no organisma caur limfmezgliem, limfātisko sistēmu. Tas darbojas selektīvi – atpazīst tikai pigmentu, tinti. Netiek bojāti apkārtējie audi, līdz ar to neveidojas rētas, kā arī samazinās infekciju risks, kāds būtu ādas izgriešanas vai slīpēšanas gadījumā.

Lāzerprocedūra nav absolūti nesāpīga, taču tas lielā mērā ir atkarīgs no cilvēka sāpju sliekšņa. Lai procedūra būtu patīkamāka un mazāk sāpīga, tetovējuma vietu pirms procedūras var apstrādāt ar anestezējošu krēmu. Pēc procedūras tetovējuma vietu var apstrādāt ar aukstu gaisu un ledu.

Tetovējumu nevar noņemt vienā reizē

Jārēķinās ar to, ka tetovējumu nevar noņemt vienā seansā. Ja zīmējums ir liels, vajadzēs vismaz četras vai piecas reizes. Procedūru skaits atkarīgs no pigmenta krāsas un intensitātes, novietojuma ādā, ādas biezuma un jutīguma pakāpes, kā arī no imūnsistēmas aktivitātes. Tetovējums tikai pamazām kļūst blāvāks.

Lāzerprocedūru atkārto reizi mēnesī. Tas ir saistīts ar ādas atjaunošanās procesu. Āda atjaunojas viena mēneša laikā. Pēc katras procedūras ādai jāļauj atpūsties un nomierināties.

Uzreiz pēc lāzerprocedūras apstrādātā vieta kļūs gaišāka, pēc tam veidosies apsārtums, nelielas kreveles, var būt arī pūslīši. Apstrādātā vieta ir diezgan jutīga.

Tetovējumu iespējams likvidēt cilvēkiem ar dažādu ādas krāsu, taču vislabākais un ātrākais efekts ir cilvēkiem ar gaišu ādu un tumšu tetovējumu.

Visgrūtāk likvidēt tetovējumus, kuri ir:

  • salīdzinoši jauni;

  • profesionāļa veidoti (amatieru veikti tetovējumi nav tik blīvi un dziļi kā profesionāļu);

  • gaiši un atgādina ādas toni;

  • ar fluoriscējošām krāsām;

  • uz kājām, tetovējumus, kas atrodas tuvu sirds rajonam, ir vieglāk likvidēt;

  • cilvēkiem ar tumšāku ādas krāsu, jo nepieciešamas saudzīgākas procedūras, lai samazinātu rētošanās risku un pigmentācijas problēmas pēc lāzerprocedūras.

Vairums krāsu ir iespējams likvidēt, taču ir atsevišķas krāsas, kuras ir grūti likvidēt, kurām nepieciešamas vairākas procedūras vai kuras pilnībā neizzūd. Grūti likvidēt krāsas, kuras ir tuvas ādas krāsai, vai krāsas, kuras sastopamas ādā, piemēram, brūnu, dzeltenu, oranžu, rozā, baltu, purpura, sārtu. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc permanento grimu ir salīdzinoši grūtāk likvidēt. Diezgan grūti ir likvidēt arī pasteļtoņus un fluorescējošās krāsas.

Tetovējumu nav ieteicams noņemt grūtniecības laikā.

Pēc tetovējuma noņemšanas četras nedēļas nedrīkst sauļoties, jo āda ir daudz jutīgāka pret saules stariem. Atrodoties saulē, tetovējuma vieta jānosedz, un noteikti jālieto aizsargkrēms ar spēcīgu saules aizsargfaktoru jeb SPF (vēlams SPF 50).

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Krūtis pirms un pēc mazuļa piedzimšanas

Lietainā laika stilīgais aksesuārs - lietussargs

Par skaistumkopšanu un veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Skaistums