Spogulis

Plastiskās operācijas. Ķermeņa ķirurģija

ABDOMINOPLASTIKA  (Vēdera ādas nostiepšana)

Lielākā daļa cilvēku vēlas, lai vēdera āda būtu stingra un nostiepta. Grūtniecības laikā vēdera āda tiek ievērojami izstiepta un pēc dzemdībām atkal saraujas, bet ne vienmēr ādas elasticitāte spēj atjaunot tās sākotnējo formu, tādēļ var izveidoties nokarena vēdera āda. Dažiem cilvēkiem ir ģenētiska nosliece taukaudu uzkrāšanai vēdera lejas daļas rajonā, un treniņi un novājēšana nedod vēlamo rezultātu .

Ja nokarenā āda ir tikai vēdera lejas daļā, tad pietiek nostiept vēdera ādu zem nabas bez tās pārvietošanas(mini abdominoplastika). Ja āda ir nokarena arī virs nabas, tad nepieciešama arī nabas pārvietošana uz jaunu vietu (pilna abdominoplastika). Šīs abas metodes nav paredzētas kā novājēšanas līdzeklis, un pacientiem ar palielinātu ķermeņa svaru pirms operācijas ieteicams novājēt, lai iegūtu labāku kosmētisko rezultātu un izvairītos no pēcoperācijas komplikācijām.

Operācijas ilgums ir no 2 – 3 stundām, un parasti to veic vispārējā narkozē. Vēdera ādu un taukaudus atslāņo no dziļāk esošā muskuļu apvalka un lieko ādu nogriež. Ja nepieciešams, tad nabu pārvieto un iešuj jaunā vietā. Ja vēdera taisnie muskuļi atstāv viens no otra, veic to satuvināšanu, līdz ar to uzlabojot vēdera priekšējās sienas stiprību un formu. Lai izvairītos no šķidruma uzkrāšanās starp ādu un muskuļiem, ievieto divas vakuumdrenas, kuras saglabā 24 stundas, līdz šķidrums izdalās ne vairāk kā 30 - 40 ml no katras( parasti drenas var izņemt otrajā pēcoperācijas dienā). Tūlīt pēc operācijas uzliek spiedošu pārsēju vai korseti, lai mazinātu asiņošanas vai šķidruma uzkrāšanās iespējas.

Operācijas laikā ir niecīgs asins zudums ( 200 – 300 ml), organisms to kompensē un atjauno pats bez medikamentu palīdzības, un asins pārliešana nav nepieciešama.

Iespējamās komplikācijas:

Kā pēc jebkuras operācijas, ir iespējama asiņošana un infekcijas pievienošanās, bet tas notiek ļoti reti. Pirmo pēcoperācijas nedēļu laikā var būt neliela sulošanās kādā brūces daļā, kas var būt saistīta ar zemādas diegu izgrūšanu uz āru. Rezultātā var veidoties nelīdzena rēta, ko vēlāk var koriģēt.

Platas, nelīdzenas vai biezas un neglītas rētas veidošanās nav ķirurga slikta darba rezultāts, bet pacienta organisma spēja un īpatnība dziedēt brūci. Tā nav komplikācija.

LIPOSKULPTŪRA ( taukaudu atsūkšana / modelēšana )

Liposkulptūra jeb tauku atsūkšana ir ķirurģijas metode, ar kuras palīdzību var samazināt zemādas taukaudu daudzumu, lai uzlabotu ķermeņa daļu formu un pacienta estētisko izskatu. Šī nav novājēšanas metode, jo atsūkto taukaudu daudzums ir samērā neievērojams.

Vīriešiem un sievietēm ģenētiski ir noteikts dažāds taukaudu izvietojums organismā. Sievietēm ir raksturīgs lieko taukaudu izvietojums vēdera lejas daļā, augšstilbu augšējā ārējā virsmā, ceļa locītavas priekšpusē un gurnu rajonā. Vīriešiem vairāk raksturīga taukaudu uzkrāšanās vēdera rajonā. Mazinot lieko svaru, taukaudi nesamazinās vienmērīgi visās ķermeņa daļās. Iepriekš minētajos rajonos tos ir visgrūtāk samazināt, un cilvēki ir vīlušies par intensīvu treniņu un novājēšanas slikto rezultātu. Taukaudus var koriģēt arī kakla rajonā zem zoda, augšdelmu rajonā, kā arī jebkurā citā organisma daļā, kur tas ir nepieciešams. Pēc traumām un operācijām, rētu rajonos var izveidoties nevienmērīgs taukaudu daudzums, kas var piešķirt dīvainu un neestētisku izskatu. Šādos gadījumos ļoti labi var palīdzēt ar liposkulptūras metodi – vienu vai arī kombinējot to ar ķirurģisku korekciju.

Operāciju izdara vispārējā anestēzijā, bet mazākiem rajoniem var veikt arī lokālā anestēzijā. Caur 3 - 5 mm lielu ādas griezienu zem ādas ievada metāla kanili, kurai pievieno speciālu šļirci vai arī vakuuma aparātu, tādējādi izsūcot zemādā esošos taukaudus. Pēc vajadzīgā daudzuma atsūkšanas grieziena vietā uzliek vienu ādas šuvi un mazu pārsēju.

Pēcoperācijas periods

Tūlīt pēc operācijas attiecīgajā rajonā uzliek spiedošu pārsēju vai apģērbu, ko pacients iegādājies pirms operācijas.To iesaka lietot 3 – 4 nedēļas pēc operācijas 24 h dienā, lai veicinātu ādas saraušanos un mazinātu šķidruma un asins uzkrāšanās iespēju zem ādas. Vajadzīgi vismaz divi komplekti, lai higiēnisku apsvērumu dēļ tos varētu mainīt un mazgāt. Šajā laikā ādā redzamas asinsizplūduma pazīmes, kas izpaužas kā izmainītas krāsas rajoni ādā un tūska, kas pakāpeniski mazināsies un izzudīs 10 – 14 dienu laikā. Galīgo rezultātu var izvērtēt aptuveni pēc 2 – 3 mēnešiem.

Rētu korekcija

Pēc traumas, apdegumiem, operācijas vai kādas slimības audu bojājuma rezultātā vienmēr izveidojas rētaudi. Rētas izteiktību var ietekmēt dažādi faktori: tās izmēri, dziļums un atrašanās vieta, cilvēka vecums, vispārējā veselība, pārmantotība, ādas īpašības, kā arī konkrētās vietas asinsapgāde. Lielākā daļa rētu sadzīst bez problēmām, atstājot pamanāmu zīmi, kas var būt vai nebūt ievērojama. Kopumā rētas, kas ir viegli paplašinātas vai neregulāras, nav nepieciešams operēt, izņemot gadījumus, kad var pārliecinoši uzlabot to izskatu. Šādos gadījumos rētas korekcija uzskatāma par kosmētisku.

Dažkārt rētas var būt ļoti deformējošas to atrašanās vietas vai attīstības dēļ. Tās var traucēt locītavu kustības, izraisīt sāpes, traucēt blakus esošo orgānu darbību, izčūloties vai asiņot, vai veidot keloīdus (keloīdi ir ļoti pacelta, no robežām izejoša rēta ). Šādos gadījumos rētas korekcija uzskatāma par rekonstruktīvu. Kaut arī bieži kopējais rētas izskats pēc šādām operācijām uzlabojas, galvenais iemeslas rētu korekcijai ir nevis kosmētisks, bet funkciju uzlabojošs.

Dzimumzīmes un dažādas pumpas

Plastiskā ķirurģija nodarbojas arī ar dzimumzīmju un dažādu ādas veidojumu noņemšanu. Tā kā daži ādas veidojumi var būt audzēja rakstura, plastikas ķirurgs var jūs nosūtīt uz konsultāciju pie onkologa, lai spriestu par operācijas apjomu. Parasti lielāko daļu virspusēju ādas veidojumu, kurus nepieciešams noņemt, var likvidēt ar lāzera palīdzību samērā netraumatiskā ceļā bez rētām. Dzimumzīmju un citu ādas veidojumu gadījumā labāk ir konsultēties ar plastikas ķirurgu, lai izņemtu veidojumu ķirurģiski un izmeklētu audu paraugu. Nekomplicētos gadījumos plastikas ķirurgs veiks veidojuma izgriešanu mazāk traumatiskā veidā ar iespējami mazākas rētas veidošanos.

Ja tomēr veidojums ir pārāk liels, plastikas ķirurgs izvēlēsies tādu metodi, lai audu defekts, kas rodas pēc veidojuma izgriešanas, tiktu nosegts ar līdzīgiem audiem, pēc iespējas labāk saglabājot kosmētisko izskatu.

Informācija pārpublicēta no Latvijas Plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centra mājas lapas. Ar ārstu atļauju.

www.plastic-surgery.lv

LATVIJAS PLASTISKĀS, REKONSTRUKTĪVĀS UN MIKROĶIRURĢIJAS CENTRS.

Slimnīca “Gaiļezers”, Hipokrāta iela 2, Rīga, LV-1038

Citi interesanti raksti

Krūtis pirms un pēc mazuļa piedzimšanas

Intervija. Es piepildīju savu sapni - man palielināja krūtis

Par skaistumkopšanu un veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Skaistums