Spogulis

Plastiskās operācijas. Kosmētiskā ķirurģija

Sejas ādas nostiepšana (face lift)

Novecojot sejas un kakla āda zaudē elasticitāti, kļūst ļengana, krokas starp degunu un muti kļūst izteiktākas. Face – lift ir operācija, kuras laikā tiek nostiepta sejas āda, noņemti liekie taukaudi, nostiprināta muskulatūra. Biežāk to veic sievietēm un vīriešiem pēc 40 gadiem. Šī operācija palīdz cilvēkiem izskatīties jaunākiem. Operāciju var veikt kopā ar plakstiņu, deguna vai pieres ādas nostiepšanas operāciju.

Grieziens sākas galvas matainajā daļā virs auss, turpinās pa dabīgo kroku auss priekšpusē, tad turpinās aiz auss un beidzas aizauss matainajā daļā. Griezienu auss priekšpusē var plānot arī aiz auss skrimšļa, tādējādi rēta auss priekšpusē nebūs redzama. Sejas un kakla āda tiek atdalīta no muskuļiem, liekie tauki noņemti, muskuļi nostiprināti. Pēc tam tiek nostiepta sejas āda, liekā daļa nogriezta un brūce sašūta. Rētas galvenokārt paliek galvas matainajā daļā. Pēc operācijas ir tūska, ādas jutības samazināšanās un zilumi, kas izzūd 2 – 3 nedēļu laikā. Šo operāciju pacienti var vēlēties atkārtot pēc 8 vai 10 gadiem

Plakstiņu kosmētiskā operācija (blepharoplasty)

Šī ir operācija, ar kuras palīdzību iespējams koriģēt noslīdējušos augšējos plakstiņus un apakšējo plakstiņu maisiņus. Ar šādiem plakstiņiem cilvēks izskatās vecāks un vairāk noguris, nekā pats jūtas. Operācijas laikā tiek noņemti liekie tauki, āda un muskuļi. Pēc operācijas ir neliela pārejoša tūska. Operācija parasti tiek veikta lokālā anestēzijā.

Pirms operācijas ķirurgs iezīmē griezuma vietas, kas sakrīt ar dabīgajām ādas krokām. Kad ir izdarīta liekās ādas, taukaudu un muskuļu ekscīzija ( nogriešana), brūces tiek sašūtas ar tieviem diegiem, kas atstāj gandrīz nemanāmu rētu. Lai samazinātu tūskas un zilumu veidošanos, pēc operācijas būtu jālieto aukstuma kompreses. Zilumi pēc operācijas saglabājas apmēram 2 nedēļas. Rētas 6 – 8 mēnešu laikā pakāpeniski kļūst gaišākas un nemanāmākas, līdz beigās tās nav saredzamas.

Deguna ķirurģija (rhinoplasty)

Ar šīs ķirurģijas palīdzību var samazināt Jūsu deguna izmērus, izmainīt degungalu vai deguna apakšpuses formu, sašaurināt nāsis vai izmainīt leņķi starp degunu un augšlūpu. Ar šo procedūru var koriģēt iedzimtus vai pēctraumas defektus, kā arī likvidēt dažādas elpošanas problēmas. Šo operāciju, ja vien tas nav nepieciešams, neiesaka veikt agrāk par 14 – 16 gadiem.

Operācijas griezienu var izdarīt no deguna iekšpuses vai arī caur nelielu griezienu deguna pamatnes daļā. Lai koriģētu deguna kūkumu, tiek evakuēta daļa no deguna kaula un skrimšļa. Ja jākoriģē deguna gals, tad tiek pārveidoti un satuvināti deguna skrimšļi. Ja grib mainīt leņķi starp degunu un augšlūpu, ir jāizmaina deguna starpsiena. Ja nāsis ir platas, tad var evakuēt nelielu daļu no deguna bāzes daļas.

Pēc operācijas tiek lietota ģipša, metāla vai plastmasas šina, kas palīdz saglabāt jauniegūto formu. 7 – 10 dienu laikā tiek evakuēta šina un šuves. Tūska samazinās 1 – 2 nedēļu laikā. Rezultāts pēc šīm operācijām ir paliekošs.

Kā iespējamās komplikācijas jāmin nepilnīga korekcija.

Auss kosmētiskā ķirurģija (otoplasty)

Tā ir operācija, kuras laikā atkarenas ausis veido tā, lai tās atrastos tuvāk galvai vai, ja nepieciešams, samazina liela izmēra ausis. Pārsvarā operāciju ieteicams izdarīt bērniem starp 4 un 14 gadiem, taču nav problēmātiski to izdarīt arī pieaugušajiem. Maziem bērniem operāciju ieteicams veikt vispārējā anestēzijā, bet lielākiem bērniem vai pieaugušajiem to var izdarīt lokālā anestēzijā.

Griezienu izdara auss aizmugurē, tad tiek atsegts auss skrimslis, kas tiek speciāli veidots un fiksēts ar šuvēm. Operāciju nobeidz, šujot ādu. Pēc operācijas ir jānēsā elastīga galvas saite 10 dienas.

Ir iespējams koriģēt arī citas retāk sastopamas auss deformācijas

Matu atjaunošanas ķirurģija

Matu izkrišana ir saistīta ar vecumu, hormonu izmaiņām, kā arī ar iedzimtību. Ir dažādas matu atjaunošanas ķirurģiskās tehnikas, taču visizplatītākā ir matu atjaunošana, pārstādot matu saliņas.

Šajā operācijā tiek ņemtas matu saliņas no galvas matainās daļas un pārstādītas skalpa bezmatainajā daļā. Atkarībā no matu saliņas izmēra, viena saliņa var saturēt no 1 līdz 15 matiem. Ja ir liels laukums, kurā jāpārstāda mati, tad šī operācija jāveic vairākos etapos. Pēc operācijas tiek uzlikts pārsējs uz 1 vai 2 dienām. Kopējais rezultāts būtu novērtējams pēc 18 mēnešiem.

Kā viena no komplikācijām minama atsevišķu matu transplantāta atgrūšana

Pieres ādas nostiepšana (forehead – lift)

Šī ir operācija, kuras laika tiek nostiepta pieres āda, samazinot pieres krokas, kā arī paceļot noslīdējušas uzacis. Šo operāciju parasti veic vīrieši un sievietes pēc 40 gadu vecuma. To var veikt arī kopā ar citām kosmētiskajam operācijām (plakstiņu operāciju, sejas ādas nostiepšanu).

Operācijas laikā mati tiek speciāli sagatavoti. Grieziens tiek veikts šķērsām galvai aiz matu augšanas līnijas. Pieres āda tiek vilkta uz augšu un liekā āda nogriezta. Pēc tam brūces tiek šūtas. Pēc operācijas tiek lietots elastīgs pārsējs. Pārsēju parasti noņem 1. vai 2. dienā pēc operācijas. Rezultāts pēc šīm operācijām ir noturīgs apmēram 5 – 10 gadus

Grumbu, lūpu un sejas kontūru korekcija

Novecošanās procesā ādas sastāvā samazinoties hialuronskābes daudzumam, veidojas grumbas, un sejas āda, kā arī zemādas audi, zaudē elasticitāti. Atjaunot sejas formu un mazināt grumbas iespējams, lietojot hialuronskābi saturošas injekcijas un implantātus.

RESTYLANE Fine Lines, RESTYLANE un PERLANE ir unikāla, ar dzīvnieku valsti nesaistīta, stabilizēta hialuronskābe ( NASHA ). Hialuronskābe ir dabīgs polisaharīds, kas ir ādas, zemādas un saistaudu būtisks struktūrelements. Tā sastopama arī sinoviālajos audos un šķidrumā. Hialuronskābe pieder to dažu vielu grupai, kurām ir identiska forma visos dzīvajos organismos.

Šajos produktos hialuronskābes molekulas ir sasaistītas savā starpā ar saitēm, kas nodrošina ilgstošu vielas saglabāšanos audos ( 6 - 12 mēn.), jo parasta hialuronskābe organismā sašķeļas dažu dienu laikā.

Iedarbība

RESTYLANE Fine Lines palielina audu apjomu, tādējādi uzlabojot sejas kontūras līdz vēlamajam korekcijas līmenim. Implantāts dabiskā veidā integrējas audos un laika gaitā izovolēmiski noārdās.

Injekcija

Procedūra izdarāma īsā laikā - 30 min. Pirms procedūras var lietot atsāpinošu gelu EMLA, lai mazinātu dūriena sāpes, bet lūpu korekcijai nepieciešama lokālā anestēzija.

Pēc injekcijas

Uzreiz pēc procedūras injekcijas vietā var parādīties apsārtums, tūska, neliels jūtīgums un nieze. Tā ir normāla parādība pēc injekcijas. Šie simptomi ir īslaicīgi un izzūd vienas līdz divu dienu laikā.

Lūpās sākotnējais pietūkums saglabājas ilgāk. Dažiem pacientiem tūska var saglabāties pat līdz vienai nedēļai, un lūpu kontūras šajā laikā var būt nelīdzenas.

Izvairieties aiztikt injekciju vietas pirmās sešas stundas. Pēc tam tās drīkst viegli mazgāt ar ūdeni un ziepēm, un lietot vieglu kosmētiku.

Nepakļaut ārstētās vietas krasām temperatūras maiņām (solārijs vai sauļošanās, pirts, kā arī sals), līdz tūska un apsārtums ir pilnībā izzuduši.

Informācija pārpublicēta no Latvijas Plastiskās,

 rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centra mājas lapas. Ar ārstu atļauju.

www.plastic-surgery.lv

LATVIJAS PLASTISKĀS, REKONSTRUKTĪVĀS UN MIKROĶIRURĢIJAS CENTRS.

Slimnīca “Gaiļezers”, Hipokrāta iela 2, Rīga, LV-1038

Citi interesanti raksti

Plastiskās operācijas. Ķermeņa ķirurģija

Intervija. Es piepildīju savu sapni - man palielināja krūtis

Par skaistumkopšanu un veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Skaistums