Spogulis

Matu krāsošana ar hennu

Jau no seniem laikiem pazīstama matu krāsošana ar dabīgajiem līdzekļiem, tai skaitā ar hennu. Tā kā garās procedūras dēļ parasti to darām mājas apstākļos, rakstā aplūkosim dažas krāsošanas nianses. Mūs konsultē Iveta Semjonova (www.hennaslapa.lv).

Kas ir henna

Henna ir tropu vai subtropu reģionu augs, kura lapās veidojas krāsviela lavsons. Izkaltējot, samaļot un izsijājot hennas krūma lapas, iegūst pulverveida vielu, no kuras veido pastai līdzīgu masu. To izmanto gan ādas apzīmēšanai, gan matu krāsošanai. Atšķirība ir tikai hennas pastas pagatavošanā. Hennas pulverim ir tikai viens veids – saberztas hennas lapas. Atšķirties var tikai tas, cik liels krāsvielas daudzums ir attiecīgajā hennas pulverī, bet tas netiek rakstīts uz iepakojuma. Viskvalitatīvākais hennas pulveris tiek taisīts no hennas, kas aug sausos un karstos reģionos.

Kādus krāsu toņus var panākt, krāsojot ar hennu

Pamatā matu toņi, kādus iegūst, krāsojot tikai ar hennu, ir rudi, jo krāsviela, kas atrodas hennā, ir sarkanīga. Protams, jāņem vērā arī tas, kāds matu tonis ir pirms krāsošanas – gaišs vai tumšs.

Foto: istockphoto.com

Jo gaišāks matu tonis, jo krāsa būs gaišāki ruda, jo tumšāks matu tonis, jo krāsa būs tumšāki ruda, līdz kastaņbrūnai. Matus ar hennu ieteicams krāsot ik pēc diviem vai trīs mēnešiem.

Dažkārt hennas pulverim, kas paredzēts matu krāsošanai un nopērkams veikalos, ir krāsu nosaukumi, piemēram, «Zemeņu blondīne henna», «Melnā henna» utt. Atšķirīgu krāsu iegūst, pievienojot sintētiskas krāsvielas un/vai citu augu krāsvielas. Dažreiz tas tiek darīts, lai slēptu sliktas kvalitātes hennu, tādēļ labāk izmantot vienkāršu hennas pulveri, kas ražots no izkaltētām, saberztām un izsijātām hennas lapām.

Svarīgi – krāsojot matus ar dabīgiem līdzekļiem, jāatceras, ka nevajag censties kardināli mainīt matu krāsu, jo nekas nesanāks. Ar hennu blondus matus nevar nokrāsot melnus, tumšus matus arī nevarēs nokrāsot ļoti gaišus.

Krāsošana, izmantojot hennu un basmu

Kopā ar hennas pulveri lieto arī dabīgo krāsvielu basmu, kas arī ir augu izcelsmes. Basmu pievieno, lai iegūtu tumšāku matu toni. Krāsojot matus tikai ar basmu, matu tonis būs zaļgans. Ja henna un basma ir vienādā attiecībā, sanāks kastaņbrūns tonis. Ja hennas un basmas attiecība ir 1:2, sanāks diezgan tumšs, pat melns tonis. Savukārt, ja hennas un basmas attiecība ir 2:1, sanāks bronzas nokrāsa.

Lai iegūtu gaiši rūsganu toni, lieto četras daļas hennu un astoņas daļas basmu, krāsas turēšanas laiks ir 30 minūtes. Ja krāsu notur pusotru stundu, iegūst brūnganu toni. Lai iegūtu ļoti tumšu toni, ņem trīs daļas hennu un deviņas daļas basmu, krāsu tur līdz četrām stundām.

Ja šādas krāsošanas rezultāts tevi neapmierina, tumšākas krāsas iegūšanai matus var mēģināt atkārtoti krāsot ar basmu, bet gaišākas krāsas iegūšanai matus ieteicams izskalot ar etiķūdeni vai citrona sulu.

Krāsošana, izmantojot hennu un citas dabiskas sastāvdaļas

Basmu var aizstāt ar dabisko melno malto kafiju. Šim nolūkam ņem četras deserta karotes ar kaudzi kafijas un vienu krūzi ūdens, ūdeni uzvāra un tad pievieno kafiju, vāra piecas minūtes. Pēc tam izkāš šķidrumu un, kad tas atdzisis līdz 65–70 oC, pievieno hennu. Hennas pastai jābūt krējuma konsistencē un rūpīgi izmaisītai.

Iegūto pastu ieziež matos un tur 45–50 minūtes. Labākai krāsas iestrādei matus var aptīt ar pārtikas plēvi un dvieli. Pēc krāsošanas hennas krāsa jāizskalo no matiem un mati jāizskalo ar ūdeni, kam pievienots etiķis (viena ēdamkarote etiķa uz vienu glāzi ūdens), tas palīdzēs nostiprināt krāsu un iegūt tumši kastaņbrūnu krāsu.

Matu krāsošanā ar hennu var izmantot arī citas sastāvdaļas: baltvīnu, krustnagliņas, biešu sulu, rabarberus, citronu sulu, melno tēju u. c. Katra sastāvdaļa dod dažādu nokrāsu.

Krāsošanas process

Jāuzsver, ka matus pirms krāsošanas iesaka rūpīgi izmazgāt un izžāvēt. Kad henna ir pietiekami noturēta, matus rūpīgi izmazgā ar siltu ūdeni, bez šampūna. Nepieciešamības gadījumā var lietot tikai balzamu. Mati jāskalo tik ilgi, līdz ūdens vairs nekrāsojas un tajā nav hennas pastas palieku. Jāatceras, ka galīgo toni mati iegūst tikai pēc pāris dienām. Atrašanās saulē sekmē ātrāku galīgā toņa parādīšanos.

Hennas pastas jaukšanai izmanto plastmasas vai keramikas traukus, nedrīkst lietot metāla traukus, jo tas var radīt nevēlamu reakciju. Hennas pastu sajauc ar siltu ūdeni, izņēmuma gadījumā var lietot arī ļoti karstu. Ja pirms krāsošanas mati ir ļoti tumši vai melni, bet vēlamais tonis ir gaišāks un košāks, tad pirms krāsošanas ar hennu matus vēlams nedaudz izbalināt.

Pārāk spilgtu matu toni iespējams neitralizēt sekojoši. Vienmērīgi iesmērējiet matos nedaudz uzsildītu augu eļļu un atstājiet uz 20–30 minūtēm, pēc tam izmazgājiet matus ar šampūnu. Ja iegūtais rezultāts joprojām neapmierina, procedūru var atkārtot.

Krāsošanas plusi:

  • nebojā matus un nekairina galvas ādu;

  • regulāra lietošana uzlabo matu augšanu, stiprina saknes, novērš blaugznu veidošanos;

  • novērš matu izkrišanu, uzlabo šķeltos matus;

  • nogludina matu zvīņas, tādejādi mati iegūst skaistu spīdumu un kļūst manāmi veselāki.

Krāsošanas mīnusi:

  • ilgs krāsošanas process;

  • matus neiesaka krāsot ar hennu trīs mēnešus pēc ķīmiskas krāsas lietošanas, citādāk rezultāts var būt neprognozējams;

  • pēc krāsošanas matus nedrīkst uzreiz ķīmiski apstrādāt (ilgviļņi, taisnošana);

  • henna ne vienmēr pilnībā nokrāso sirmos matus.

    Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Būs pareiza ķemme, būs skaisti mati

Kā izgatavot leļļu māju

Par skaistumkopšanu un veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Skaistums