Spogulis

Sauļojies droši!

Jūs droši vien esat pamanījuši, ka varat iegūt saules apdegumu pat mākoņainās dienās. Tas tādēļ, ka saules gaismā ir vesela virkne dažādu enerģijas veidu. Vienkāršāk sakot, ir saules gaisma, kuru mēs varam redzēt, apgaismo pasauli. Un ir saules gaisma, ko mēs nevaram redzēt – neredzama enerģija, ko sauc par ultravioleto gaismu. Ultravioletie stari ir kaitīgi ādai.

Ir trīs dažādu veidu ultravioletie saules stari: UVA, UVB un UVC. UVC ir viskaitīgākie, jo enerģijas viļņi, ko tie satur, ir visaugstākajā frekvencē un tiem ir visvairāk enerģijas. Par laimi, Zemes ozona slānis tos pilnīgi filtrē, un šie stari nesasniedz Zemi, tādēļ par tiem nav jāuztraucas.

Mums ir jāuztraucas par pārējiem diviem:

  • UVB staru ietekme uz ādu ir tieši jūtama – rodas apsārtums, pietūkums, apdegumi, dažādu ādas līmeņu problēmas, piemēram, ādas vēzis un priekšlaicīga novecošanās;

  • UVA staru ietekme ir netieši jūtama – stari tiek ļoti dziļi ādā un rada ilgtermiņa bojājumus. Tie rada ādas novecošanos, krunciņas, ādas vēzi.

UV staru kaitīgās ietekmes dēļ ir jālieto saules aizsarglīdzekļi.

Nedaudz par saules aizsarglīdzekļiem

Ir divu veidu saules aizsarglīdzekļi:

  1. Aizsarglīdzekļi, kas absorbē ultravioleto gaismu. Vēl nesen daudzi saules aizsarglīdzekļi saturēja kompleksu, organisku (uz oglekļa bāzes) UVA starus absorbējošu ķīmisko vielu – paraaminobenzoic skābi (PABA). Tika konstatēts, ka tā izraisa ādas alerģiju, un tādēļ praktiski vairs netiek izmantota. Daudzos pretiedeguma līdzekļos tā vietā tagad izmanto citu organisko, UVA absorbējošu ķīmisko vielu, piemēram, benzofenonu. Tomēr tam ir citi trūkumi. Zinātnieki uzskata, ka tā ir endokrīno darbību traucējoša ķimikālija – ja to noskalo notekūdeņu sistēmā (kad cilvēki pēc pludmales apmeklējuma iet dušā), tie uzkrājas upēs un gruntsūdeņos un ietekmē zivju hormonus, tās pat var mainīt dzimumu.

  1. Citi saules aizsarglīdzekļi darbojas, atstarojot UV gaismu no ādas. To sastāvā tiek izmantotas neorganiskas ķīmiskās vielas, piemēram, titāna dioksīds un cinka oksīds. Titāna dioksīds ir balta, ķīmiskā viela, ko izmanto saules krēmos. Tas darbojas kā sava veida dabīgais spogulis – atstaro kaitīgo saules gaismas enerģiju, lai tā darītu mazāku kaitējumu ādai. Lai atstarojošais saules aizsarglīdzeklis darbotos pareizi, jums tas bagātīgi jāuzklāj un jāatstāj, lai veidotos aizsargslānis, citiem vārdiem sakot, necentieties to iemasēt ādā, bet ļaujiet nožūt ādas virspusē.

Ko nozīmē SPF

SPF (sun protection factor) – saules aizsargfaktors. Tas norāda saules filtru spēju pasargāt ādu no UVB stariem – cik reižu ilgāk āda ir aizsargāta no apdeguma, salīdzinot ar neaizsargātu ādu tiešos saules staros. Jo augstāks ir SPF skaitlis, jo ilgāk āda ir aizsargāta. Piemēram, ja āda saulē kļūst apsārtusi jau piecu minūšu laikā, tad, lietojot līdzekli ar SPF 10, cilvēks saulē var atrasties 5 min x 10 = 50 min. Cilvēkiem ar gaišu ādu un vasaras raibumiem vienmēr jāizvēlas saules aizsargkrēms ar augstāku SPF. Arī bērnu maigā un jutīgā āda ir jāiesmērē ar krēmu, kam ir augsts SPF.

Foto: istockphoto.com

Jāņem vērā, ka SPF norāda tikai līmeni, kādā āda tiek pasargāta no UVB stariem. UVB staru ietekme uz ādu ir ļoti labi redzama un jūtama (apsārtums, apdegums). Savukārt UVA staru ietekme nav tieši jūtama. UVA stari ir atbildīgi par ādas novecošanos un krunciņām, kas rodas no pārmērīgas saules iedarbības. Tādēļ ir ļoti svarīgi izvēlēties saules krēmu, kas pasargā gan no UVA, gan no UVB stariem.

Par nanotehnoloģijām saules aizsarglīdzekļos

Daudzi kosmētikas ražotāji sākuši izmantot nanotehnoloģijas saules aizsargkrēmu ražošanā. Tiek izmantotas daļiņas, kas ir 80 000 reižu mazākas par cilvēka mata diametru. Nanodaļiņas ir tik mazas, ka potenciāli tās ādā un orgānos var iesūkties ļoti dziļi un izraisīt neprognozējamu fizisku iedarbību. Zinātnieki šobrīd aktīvi pēta nanodaļiņu ietekmi uz cilvēka veselību ilgtermiņā. Šobrīd ir pamatotas aizdomas apšaubīt to drošumu.

Nanodaļiņu izmērs ir to lielākā vērtība un lielākais risks. Saules aizsargkrēmos nanotehnoloģijas izmanto, lai titāna dioksīdu (vielu, kas saules aizsargkrēmiem piešķir balto krāsu) sadalītu sīkās nanodaļiņās. Tādējādi krēms nepadara ādu baltu un iesūcas daudz dziļāk ādas slāņos.

Tomēr cilvēka ķermenis nepieļauj toksisku vielu nonākšanu ādā, plaušās un zarnu traktā. Ja nanodaļiņas var iekļūt ādas dziļākajos slāņos, iespējams, tās nonāk asinsritē un smadzenēs. Rodas daudz jautājumu. Vai tās rada kaitējumu? Kas notiks, ja dažādas nanodaļiņas no dažādiem krēmiem uz ādas apvienosies un iesūksies ādā vienlaicīgi?

Pat netoksiskas nanodaļiņas var radīt problēmas. Piemēram, tās var nokļūt plaušās, bet ir tik mazas, ka plaušas no tām nevar attīrīt ar parastajiem mehānismiem. Tas izraisa plaušu pārslodzi, un tām ir jāstrādā smagāk, lai elpotu.

Nanotehnoloģijas tiek izmantotas visu izsmidzināmo saules aizsarglīdzekļu ražošanā.

Protams, katrs var izvērtēt, vai ir vērts riskēt ar savu veselību tādēļ, lai krēms ātrāk uzsūktos. Mēs iesakām izvēlēties līdzekļus, kuru ražošanā nav izmantotas nanotehnoloģijas.

Foto: istockphoto.com

Lai rūpētos par jūsu ādas veselību, iesakām izvairīties arī no saules aizsarglīdzekļiem, kuri satur šādas vielas:

  • benzophenones (dlxoybenzone, oxybenzone) – tā uzdevums ir filtrēt ultravioleto gaismu uz ādas virsmas, to pārveidojot par siltumu, tas kaitē augošajām ādas šūnām;

  • avobenzone – iesūcas dziļi ādā, var izraisīt alerģiju;

  • homosalate (HMS) – absorbē ultravioletos UVB starus;

  • octyl-methoxycinnamate (OMC) – dažos pētījumos pierādīts, ka tā veicina kaitīgu brīvo radikāļu rašanos;

  • PABA esteri – absorbē UV starus ļoti līdzīgā veidā kā oksibenzons, tiek bojāts DNS, tādējādi palielinās ādas vēža risks;

  • parabēni (paraben) – bieži tiek saistīti ar vēža saslimšanām.

Lai būtu droši par savu sauļošanās līdzekli, izvēlieties ar eko sertifikātu apstiprinātus produktus, kuros nav izmantotas cilvēkiem un dabai kaitīgas vielas un tehnoloģijas.

Citi noderīgi raksti

Kuriem ēdieniem grūtniecības laikā teikt NĒ

Vasaras nedarbi uz tavām kājām

Par skaistumkopšanu un veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Skaistums