Spogulis

Strijas

Kas ir strijas?

Strijas ir ādas plīsums, kas rodas pārmērīgas audu iestiepšanas dēļ. Strijas izskats un lielums atkarīgs no tās vecuma un ādas izstiepuma. Tikko izveidojusies strija ir zilgani sārta vai sarkanīga, nedaudz piepacelta, pietūkusi. ar laiku strija zaudē savu intensīvo krāsu, kļūst zilgana, brūngana, vēlāk blāva perlamutra krāsā un pēc gada veidojas par nedaudz iegrimušu rētu, ko veido atrofiski audi - funkcijas tajos norit ļoti vāji. Atsevišķos gadījumos strija jau no sākuma var veidoties kā smalka, balta svītriņa. Strijas izmēri var būt no viena milimetra līdz centimetru platām svītrām.

Parasti strijas veidojas uz gurniem, augšstilbiem, vēdera un krūtīm. Bet ir gadījumi, kad tās novērojamas arī uz apakšstilbiem un augšdelmiem.

Strijas visbiežāk veidojas:

  • grūtniecības periodā - strauji mainoties ķermeņa formām un pieaugot ķermeņa masai, uz vēdera, krūtīm, gurniem un augšstilbiem var veidoties saistaudu plīsumi. Ļoti liela svara pieauguma gadījumā (20 - 30kg) var veidoties arī uz apakšdelmiem un augšstilbiem. Jāatceras, ka striju veidošanās kritiskais laiks ir arī pirmie divi mēneši pēc dzemdībām.
  • pusaudžu vecumā - notiek strauja organisma augšana. Hormonālo pārmaiņu dēļ meitenes ar zēniskām formām nobriest par sievietēm. Šādā situācijā strijas veidojas uz gurniem un krūtīm. Ļoti ātri augot garumā, saistaudu plīsumi var rasties uz muguras pie mugurkaula. Šajā gadījumā  tie ir nevis gareniskā, bet šķērseniskā virzienā.
  • krasu ķermeņa masas svārstību ietekmē - tiek strauji zaudēts vai iegūts svars - vairāk nekā pieci kilogrami vienā mēnesī.
  • veselības problēmu gadījumā - striju veidošanās bērniem norāda uz hormonālo disbalansu, šajā gadījumā noteikti vajadzētu apmeklēt ārstu. Pieaugušajiem - ilgstoši lietojot steroīdos hormonu preperātus.

Ieteikumi profilakses un ārstēšanas nolūkos

Striju profilakse un ārstēšana ir vienota, jo mērķis ir uzlabot ādas izskatu un veselības stāvokli.

Piemērotas diētas ievērošana

Vitamīnu un uztura bagātinātāju formā ieteicams uzņemt A, E un C vitamīnus, cinku. Tie uzlabo kalogēno un elastīgo šķiedru struktūras kvalitāti, nodrošina labāku ādas elastību. Cinks piedalās arī audu vielmaiņā. Dabiskā formā vajadzētu lietot apelsīnus, citronus, tomātus, spinātus, brokoļus, sēklas, riekstus u.c. produkus, kuros koncentrētā veidā ir iepriekš pieminētie vitamīni. Tikpat svarīgi ir uzturā ierobežot piesātinātās taukskābes. Ieteicams izvēlēties zivju produktus un papildus uzņemt omega-3 taukskābju preperātus.

Ādas virsējās kārtas attīrīšana

Tikai pietiekami labi no atmirušajām šūnām jeb raga kārtas attīrīta āda spēj uzņemt uzklātos līdzekļus - krēmus, losjonus - un arī veiktās procedūras būs efektīvākas. Labākais veids, kā to panākt, ir ādas pīlings jeb skrubis. To ieteicams veikt reizi nedēļā.

Mitrinošu ķermeņa līdzekļu lietošana

Nepieciešams izvēlēties ķermeņa kopšanas līdzekļus, kuri ādu baro, mitrina, padara samtaināku, elastīgāku un gludāku. Pirmais - nepieciešams izvēlēties piemērotu mazgāšanas līdzekli: ziepes, dušas želeju, kuru sastāvā ir krēms vai eļļa.

Pretstriju līdzekļa izvēle

Pretstriju līdzekļi ir eļļas, krēmu, losjonu, želeju, kā arī koncentrātu veidā. Galvenokārt tie satur augu eļļas - avokādo, mandeļu, greipfrūtu, kviešu asnu u.c., kā arī dažādus ekstraktus, piemēram, kliņģerīšu, kumelīšu, kosas, efejas, zirgkastaņas. Profilakses nolūkos pretstriju līdzekļus ieteicams lietot vienu reizi dienā. Vislabāk problēmzonas no rīta ieziest ar želeju, bet vakarā ar krēmu. Ziemas periodā un sausas ādas gadījumā vēlams izvēlēties krēmu. Grūtniecības laikā vēlams profilaktiski kopt ne tikai vēderu, bet arī gurnus,apakšstilbus un krūtis.

Pirts apmeklējums

Šī procedūra palīdz apasiņot ādu, to attīrīt un apgādāt ar barības vielām. Pirtī vēlams iet vienu divas reizes nedēļā. Laiku, ko pavada pirtī, nevajadzētu atsēdēt - tikai karsēties. Tā ir brīnišķīga iespēja vairākas stundas veltīt sava ķermeņa skaistumkopšanai - veikt ķermeņa pīlingu, uzklāt dažādas sejas un ķermeņa maskas utt.

Ūdens izmantošana

Cilvēka organismam ūdens ir nepieciešams gan iekšķīgi, gan ārīgi. Dienā ieteicams izdzert 1,5 - 2 litrus šķidruma. Tas piešķir ādai mitrumu. Ārīgi ķermenim vēlamas dažādas ūdens procedūras - sākot no aktivitātēm baseinā vai dabiskajā ūdenstilpnē līdz ūdens procedūrām, ko veic ārstnieciskajos kabinetos. Šarko duša, zemūdens masāža. Mājas apstākļos ieteicama kontrastduša.

Ārstnieciskās vannas

Var izmantot gan plaši pieejamos aromātiskos sāļus, burbuļbumbas, taču efektīvāka būs aromātisko eļļu izmantošana.

Pašmasāža ādas tonusam

Pašmasāža ir mājās lietojamo līdzekļu pamats, jo ikviens profilakses vai ārstēšanas līdzeklis ir jāiemasē, tas arī palīdz apasiņot ādu. Pašmasāžu vēlams lietot gan dušā, gan veidot pīlingu, gan iemasējot pretstriju līdzekļus. Tomēr jāņem vērā, ka ar strijām jāstrādā ļoti uzmanīgi, jāizvairās no spēcīgas masāžas, kas var radīt traumatismu, īpaši masējot jaunas strijas.

Pašmasāžu var veikt dažādi - ar pirkstiem vai speciālām ķermeņa masāžas sukām, cimdiem u.c. Ar pirkstiem var maigi masēt atsevišķi katru striju. Sukas iesaka izmantot lielāku virsmu mašāžai.

Kā veikt pašmasāžu? Augšstilbus vēlams masēt virzienā uz augšū, gurnus un sānus - apļveida kustībām, centrējot uz cirksni, vēderu - pulksteņrādītāja virzienā, krūtis - centrējot uz padusēm. Vēlamais pašmasāžas ilgums katru dienu ir 10 - 15 minūtes. Tieši tik ilgs laiks nepieciešams, lai pretstriju līdzeklis tiktu iemasēts un āda apasiņota.

Ārstēšana

Striju ārstēšana ir atšķirīga strijai, kas tikko izveidojusies vai kas ir jau kādu laiciņu. Nesenam saistaudu plīsumam vēlams izmantot ārstēšanas līdzekļus, kas ir koncentrēti, piemēram, serums. To iemasē konkrēti katrā atsevišķā strijā, nevis visā problēmzonā. Jaunu striju ārstēšanā var izmantot ķīmisko pīlingu vai lāzerslīpēšanu u.c. No procedūru klāsta efektīva metode ir mezoterapija (neveic barojošām māmiņām). Piemērojamas arī citas, piemēram, vakuummasāža ( tiek strādāts gan ar problēmzonu, gan katru atsevišķu striju); lāzerduša (lāzerstara apvienojums ar mikromasāžu un aukstumu, kas tonizē ādu); ultraskaņa ( ar tās palīdzību tiek ievadītas aktīvās vielas dziļākos ādas audos, kas palīdz ārstēšanā - iekaisuma reakcijas mazināšanā, viecina uzsūkšanos, tūskas mazināšanos). Ārstēšanas gaitā pievieno tonizējošas un savelkošas maskas.

Gadījumos, ja strijas ir vecākas, izmanto citu taktiku - ne tik daudz tiek ietekmēta strija kā āda kopumā, lai tā kļūtu elastīgāka. Vēlams ņemt vērā iepriekš minētos ieteikumus striju samazināšanai. Rezultāti sagaidāmi divu trīs mēnešu laikā pēc ārstēšanas sākuma. Ārsti rekomendē - jo agrāk uzsākta striju ārstēšana, jo rezultāts ir redzamāks.

Veselība 11/2003

Citi noderīgi raksti

Sausas ādas kopšana

Grūtniecība un dekoratīvā skaistumkopšana

Par skaistumkopšanu un veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Skaistums