Spogulis

Vasaras nedarbi uz Tavām kājām

Tā vien šķiet, ka vasarā, kad kājas tiek atbrīvotas no ciešajiem apaviem, tās beidzot var atpūsties un doties atvaļinājumā. Tomēr, lai cik tas dīvaini nešķistu, tieši šajā gadalaikā tām jāpievērš pastiprināta uzmanība un bieži vien biežāk jāapmeklē pedikīra speciālists. Par pēdu problēmām pēc ziemas un vasarā stāsta skaistuma klīnikas «4. Dimensija» podiatrijas speciāliste Antra Andrejeva.

Kad pienāk atkailināšanās periods, daudzas estētiskās problēmas kļūst acīmredzamas. Tai skaitā no rudens līdz pat pavasarim sastaigātās kājas nepriecē ar savu izskatu. Dažkārt nepiemēroti, šauri un sintētiska materiāla apavi kalpo par auglīgu augsni dažādām sēnīšu slimībām, ieaugušiem nagiem, varžacīm, kārpām, izsutumiem un plaisājošiem papēžiem. Savukārt ziemas prieku, piemēram, slēpošanas, laikā bieži vien tiek traumēti nagi, un izmainās to struktūra un krāsa.

Mazkustīgums izraisa kāju pietūkumu, nepietiekamu apasiņošanu. Iekaisums, piemēram, iesnas un klepus, mazina organisma un arī ādas aizsargspējas un ļauj attīstīties sēnīšu slimībām.

Foto: istockphoto.com

Pēc ziemas sausa un zvīņaina āda ir ne tikai uz sejas, bet arī uz pēdām. To izraisa sintētiskas zeķes, centrālapkures sausais gaiss un statiskā elektrība no apģērba. Ja, apskatot savas pēdas, kaut kas šķiet aizdomīgs – ir mainījušies nagi, pirkstu starpas vai pēdu kauliņi, – ieteicams apmeklēt podiatrijas speciālistu. Jo ātrāk konstatē izmaiņas, jo vieglāk, ar mazākām pūlēm un mazāku līdzekļu ieguldījumu, tās atrisināt. Iespējams, tev pateiks, ka nav iemesla uztraukties.

Raksturīgākās kāju un pēdu problēmas vasarā

 • Tā kā vasarā atsakāmies no zeķēm un slēgtajiem apaviem, uz kājām nonāk putekļi un netīrumi.


 • Vasaras saule, asfalts, pludmales smiltis un staigāšana ar basām kājām pa melnzemi sausina pēdas.


 • Ārēji nevainīgās iešļūcenes ir ienaidnieces jebkurai pēdai, jo pie katra īpašnieces soļa cietā zole atsitas pret papēdi un traumē to. Sākumā nemanāmi, bet vēlāk jau jūtami, kamēr redzam, ka veselajā papēdī parādījušās nelaimi vēstošas plaisas. Šī deformācija iedragā ne vien papēžu stiprumu, bet arī pavājina to vispārējo imunitāti pret apkārtējās vides faktoriem, iekaisumiem un slimībām.


 • Velkot apavus kailās kājās, bieži tiek uzberztas tulznas, kas mēdz arī iekaist.


 • Par visizplatītāko problēmu vasarā tiek uzskatīta tūska un pastiprināta smaguma sajūta jeb nogurums kājās. Vasarā pastiprinās arī asinsvadu un venozās saslimšanas, kā rezultātā kāju pēdām netiek piegādātas vajadzīgās barības vielas. Rodas sausi ienadži, valnīši un lūstoši nagi.


 • Pārlieku sausa āda uz pēdām veicina ādas sabiezējumus un lobīšanos. Āda kļūst pārāk jutīga un līdz ar to uzņēmīgāka pret iekaisumiem. Šīs nelaimes cēlonis ir ļoti vienkāršs – organisms, tostarp kāju pēdas, karstajā laikā nesaņem pietiekoši daudz šķidruma. Vasarā nepieciešamība pēc šķidruma palielinās – cilvēks vairāk svīst, tāpēc tiek uzņemts šķidrums dabas pieprasītā līdzsvara atjaunošanai.

Pēdu deformācija un ārstēšana

Pēda ir kā organisma karte, kas atspoguļo visus sarežģītos procesus, kas ikkatru sekundi tajā risinās. Katrs smagāk sperts solis var radīt satricinājumu, kas nonāk ceļgalos, gūžās un mugurā. Daudzu slimību un veselības traucējumu simptomi meklējami tieši pēdās. Ja pēda ir vesela, tā nevainojami balsta ķermeni.

Kāju veselība nosaka cilvēka stāju un gaitu, tātad mūsu skatu uz dzīvi. Par cēloņu cēloni dažādām pēdu ādas problēmām uzskata laikus nenoregulētu pēdas anatomisko stāvokli, kas vēlāk rada kosmētiskus defektus. Piemēram, dedzinoša sajūta kājās, locītavu sāpes un kāju svīšana bieži vien ir pēdas deformācijas sekas. Ja pārmērīga slodze uz papēžiem traumē mugurkaulu, tad pēdu priekšējās daļas pārslogošana ietekmē ceļgalus.

Plakanā pēda ir viena no biežāk sastopamajām pēdas deformācijām. Tā var būt iedzimta, bet biežāk izveidojas gadu gaitā.

Foto: Hemera Photo Clip Art

Mūsdienās šīs problēmas iespējams sekmīgi novērst. Pacientam par pēdām jāsāk rūpēties laikus un jāvelta ne mazums pūļu un līdzekļu profilaksei. Pusaudžu vecumā, kad kauli aug daudz straujāk par muskuļiem un muskuļu saitēm, pēdai nepieciešams papildu atbalsts. Ja tāda nav, kauls var deformēties jau dzīves pirmsākumos.

Pret šo nelaimi ārsti jau sen ir izdomājuši neticami vienkāršu līdzekli – apavos ieliekamās atbalsta zoles. Tās ražo gan zābakiem, gan kurpēm, gan vasaras sandalēm. Parasti to valkāšana aktuāla divos vecuma posmos – pusaudža gados, kad kāja veidojas, un pēc 40 gadiem, kad kājas vairs nav tik stabilas piedzīvotās slodzes dēļ. Ortopēdiskā zolīte neaizvieto kaulu, bet palīdz tam noturēties pareizā anatomiskā stāvoklī. Tas nodrošina kājas un pēdas veselību.

Lai izvēlētos pareizo ārstēšanas veidu, ieteicams veikt pēdu diagnostiku – podometriju. Šis izmeklējums īpaši ieteicams bērniem no sešu gadu vecuma un jauniešiem, lai laicīgi konstatētu deformāciju pēdas kaulos, plakano pēdu, tādējādi laikus novēršot gaitas un stājas problēmas.

Informāciju sagatavoja Ilze Apine – «Veselības centra 4» sabiedrisko attiecību speciāliste.


Bezmaksas lekcija interesentiem par pēdām.

Īpašie «Veselības centra 4» piedāvājumi jūnijā.

Dermatologi pieņem:

 • «Veselības centra 4» Dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikā (Skanstes 50, Rīgā; 3. stāvs), www.edk.lv;

 • «Veselības centra 4» Juglas klīnikā (Brīvības 410, Rīgā; 5. stāvs, tālr.: 67136282), www.juglasklinika.lv;

 • Skaistuma klīnikā «4. Dimensija» (Jeruzalemes 1, Rīgā; tālr.: 67016721), www.dimensija.lv.


Podiatrijas speciālisti pieņem:

 • «Veselības centra 4» Dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikā (Skanstes 50, Rīgā), www.edk.lv;

 • «Veselības centra 4» Pēdu centrā (K. Barona 115, Rīgā; tālr.: 67847200);

 • Skaistuma klīnikā «4. Dimensija» (Jeruzalemes 1, Rīgā; tālr.: 67016721), www.dimensija.lv.


Traumatologi-ortopēdi pieņem un pēdu operācijas veic:

 • «Veselības centra 4» Pēdu centrā (K. Barona 115, Rīgā, tālr.: 67847200).


Pilnu pēdu problēmu diagnostiku veic:

 • «Veselības centra 4» Pēdu centrā (K. Barona 115, Rīgā; tālr.: 67847200).


Individuāli modelētas, ortopēdiskās zolītes izgatavo:

Citi noderīgi raksti

Kuriem ēdieniem grūtniecības laikā teikt NĒ

Krūtis pirms un pēc mazuļa piedzimšanas

Par skaistumkopšanu un veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Skaistums