Spogulis

No kādiem augiem gatavot pirtsslotas?

Asinsszāle

Lielisks augs pirtssotām: kuplu un stingru augumu, zied visu vasaru un palīdz pret 99 vainām. Asinszāle tīra un atjauno organismu, dziedē brūces un sasitumus, reimatismu, mazina vēdergraizes, uzlabo redzi un mīkstina ādu.

Biškrēsliņš

Tā jau liekas, ka vienīgā biškrēsliņa labā īpašība ir tā, ka tēja izdzen cērmes, bet dziednieki drošina slotās likt ziedošus augus, kas atbrīvos no dvēseles noguruma, atjaunos spēkus, remdēs sāpes un krampjus kājās, dziedēs ādas slimības. Nav piemērots grūtniecēm.

Dadzis

Izrādās, ka vasarā parastā dadža lapas lieliski noder kā kompreses, kas dziedē sasitumus, ādas slimības, čūlas, apdegumus, mazina iekaisumus un mastītu un palīdz no organisma izvadīt toksiskas vielas. Turklāt ar dadžu lapām droši var noklāt arī lāvu un guļot uz tām mazinās celulīts. Ja pēc karsēšanās pirtī sāp galva, lieciet uz pieres dadžu lapas, lai nav jāķer pēc tabletēm.

Izops

Skaists un smaržīgs augs ar ziliem ziediņiem, kas lieliski izskatās "pirts dārziņā". Izops atbrīvo dvēseli un stiprina gara spēku, remdē sāpes, dziedē iekaisumus un acu slimības. Grūtniecēm un epilepsijas slimniekiem no izopa vajadzētu izvairīties.

Kalme

Kalmes jau no seniem laikiem tika izmantotas kā aromātiski paklāji, kas biedēja blusas no grīdas šķirbām. Arī pirtī ar kalmēm var noklāt lāvu. Kalmes uzmundrina, atjauno spēku un atmiņu, remdē sāpēs un dziedē ādas slimības.

Kaņepes

Kaņepju slotiņa ir ļoti enerģiska slotiņa, kas mazina sāpes un palīdz ārstēt hipertoniju. Neiesaka ar kaņepju slotiņu masēt augumu, tā ir tik nemanāmi asa un turklāt sula pamatīgi iekrāso ienadžus, pēcāk jārīko veļas diena, lai dabūtu rokas tīras.

Kumelītes

Kur reiz iesētas smaržīgās kumelītes, tur vienmēr viņas sadīgs atkal, jo vajadzīgas visiem cilvēkiem, arī tiem, kas iet pirtī. Tā palīdz atbrīvoties no stresa, ārstē ādu un acis, iekaisumus, pinnes, vairo skaistumu un uzlabo miegu. Kumelītes gariņš ir maigs un neuzbāzīgs.

Lavanda

Lavanda aromatizē gaisu, uzlabo veselību, nomierina, rada svaiguma sajūtu, pastiprina domāšanu un iedvesmo mīlestībai.

Lupstājs

Kam lupstājs patīk, tam viņš attīra organismu un nostiprina veselību, iedvesmo un atvaira grūtsirdību, piesaista pretējā dzimuma simpātijas, dziedina brūces un veicina matu augšanu.

Melisa

Citronmētra cita starpā piesaista naudu. Ja jums naudu nevajag, arī tad melisa palīdzēs: mazinās nogurumu, palīdzēs atbrīvoties no sliktām iedomām, uzlabos sirdsdarbību, atslābinās samocītus muskuļus un ārstēs saaukstēšanos. Ja būs veselība, gan jau arī naudiņa būs!

Nātre

Tas gan nedrīkst būt pēdējais pēriens, pa virsu vēl jānoperas ar bērza slotu, tad nebūs pāris dienas jākasās. Var noplaucēt nātres gara tvaikos, lai nedurstas un tad pērties. Kad nātres kļūst ļumīgas, var noberzt augumu vai iespiest saujā tumšo, zaļo sulu un iemasēt ādā. Dziednieki saka, ka durstīgās nātres ārstē reimatismu, tonizē organismu un tīra asinis.

Dižegle jeb baltegle

Šīm eglēm skujas ir plakanas, jaunie dzinumi un skujas bagātas ar ēterisko eļļu, kurai spēcīga dezinficējoša, sāpes remdējoša, nomierinoša un pretiekaisuma darbība.

Eikalipts

Eikalipti Latvijā neaug, toties ikvienā pirtslietu veikalā var nopirkt eikaliptu pirtsslotas un eļļu. Šo koku slotas palīdz pret reimatismu, klepu un plaušu slimībām.

Ieva

Kad apnicis lietot pērnās slotiņas, ieva ir pirmā, kas pavasarī mūs lutina ar svaigu pērienu. Vairāk par pāris ievu slotiņām vienā pirts reizē ienest gan neiesaka, jo tad lapu smarža var izraisīt galvassāpes. Ievas pēriens īpaši noderēs cilvēkiem, kam radušās problēmas savstarpējās attiecībās, dziednieki sola, ka ievu slotas palīdz atbrīvoties no liekā svara, rada iekšēju harmoniku un stimulē organisma attīrīšanos. Ievu slotu vajag likt kā kompresi pret kaulu sāpēm, klepu un bronhītu.

Irbene

Irbenes slotiņas ir maigas un nomierinošas. Lai pazeminātu asinsspiedienu, liek kompreses sirds apvidū, bet, lai ārstētu hemoroīdus, vajag sēdēt uz irbenes slotiņas.

Jasmīns

Jāņu laikā gandrīz iekvienā pagalmā smaržo jasmīnkrūms. Sākumā jau ir kauns mesties klāt trauslajam ziedētājam un siet tā zariņus pirsslotā, bet ja jūtat, ka augs uz jums skatās, mēģiniet. Dziednieki saka, ka tas noskaņo uz garīgumu, nomierina nervus, uzlabo gan seksu, gan miegu.

Kadiķis

Cilvēki ar biezāku ādu nespēj iedomāties pērienu bez dabīgo adatiņu pieskāriena. Daudzu tautu rituālos iepilpst telpu kvēpināšana ar kadiķiem: tas tīra enerģētisko lauku, relaksē, dziedina reimatismu, osteohondrozi, radikulītu, ārstē saaukstēšanās gadījumā. Ar asajām slotām, tostarp kadiķi, iesaka pērties tad, kad vienreiz dabūts bērza slotu pēriens un nobeigt šo preocedūru arī vajadzētu ar kādu maigāku augu.

Kastaņa

Kastaņas slotiņas mazina reimatisma, osteohondrozes un locītavu sāpes, atvieglo hipertonijas un asinsrites slimību sagādātās ciešanas. Tā kā kastaņas lapām ir stingri kāti, tad slotiņu gatavo tikai no lapām, galu galā tās izskatās kā zaļas plaukstiņas. Ar svaigiem kastaņiem var masēt slimās auguma vietas.

Kļava

Pirtnieki māca, ka kļava ir līdzsvara koks, kas mazina naidu, dusmas, bet vietā ieliek ticību sev un sirdsmieru.

Lapegle

Lapegļu slotiņa burvīgi iesmaržina un dezinficē pirti.

Lazda

Maigi, lokani zariņi un lazda pastiprina garīgās spējas, mazina stresu un vairo skaistumu.

Liepa

Liepa ir tradicionāli iecienīta sievu slota, kas ādu attīra labāk kā ziepes, veicina sviedru izdalīšanos, ārstē saaukstēšanās slimības un padara cilvēku skaistāku.

Osis

Pirtnieki saka, ka osis tīra asinis, attīsta intuīciju, palīdz gaišreidzībā, bet tikai tiem, kas ir patiesi un godīgi. Tad piepildās klusās vēlēšanās, mainās domu gaita.

Ozols

Ozols ir viens no enerģiski spēcīgākajiem kokiem, piemērots stipriem cilvēkiem. Tā kā ozola lapas ir blīvas, tad šī slota labi dzenā garu un uzņem siltumu, kas sevišķi patīk karstuma mīļotājiem. Ozola slota piemērota veseliem un spēcīgiem cilvēkiem, tā spējot pazemināt asinsvadus un sausina pārlieku taukainu ādu. Ozola slotu vēlams pēc pēršanās likt pie pēdām kā kompresi, jo tas mazina kāju svīšanu.

Papele

Papeļu slotas nevajag lietot cilvēkam ar tieksmi uz depresiju.

Pīlādzis

Pīlādzis ir viens no latviešu maģiskajiem kokiem, kas atvaira ļaunumu, ja kādam tas draud. Tas ir ģimenes miera un laimes simbols, kas modina iemigušu seksualitāti.

Plūškoks

Kaut plūškoka lapām ir specifisks aromāts, dziednieki to iesaka risinot elpceļu problēmas un ārstējot locītavu iekaisumus. Ja ir apdegumi, gremošanas grūtības vai hemoroīdi, plūškoku lieto kā komprešslotu.

Priede

Priede ir saules koks, skujas aromatizē pirts gaisu, ēteriskās eļļas veicina organisma attīrīšanos un atbrīvo no sliktām domām. Tā pastiprina visus dziedniecības pasākumus, paaugstina pretošanās spēju sllimībām, atjauno spēku pēc pārslodzēm un slimībām, mazina kaulu sāpes un veicina vielmaiņu, kas ir galvenā resnīšu bēda. Pirms pēršanās slota jāiemērc karstā ūdenī un tad jāpasutina uz krāsns akmeņiem.

Sausserdis

Ziedošu sausseržu slotiņa palīdz atbrīvoties no liekā svara, dziedina acu un ādas slimības un der pret matu izkrišanu. Turklāt noskaņo cilvēku veiksmei.

Tūja jeb dzīvības koks

Kādu zariņu var ielikt pirtsslotā, bet ne vairāk, citādi iedzīvosieties galvassāpēs. Tūjas ēteriskā eļļa dezinficē gan ādu, gan pirts gaisu, nomierina nervus.

Upene

Upene relaksē, mazina kaulu sāpes, pastiprina svīšanu, dziedē plaušu un ādas slimības un ir ļoti enerģētisks augs.

Vaivariņš

Šis reibinošais purva augs jau izsenis lietots pret kodēm, tomēr pirtsslotās to ieliek tikai retais. Kaut arī tas ir indīgs augs, tomēr ir vainas, kad prasmīgs dziednieks sniedzas pēc vaivariņa un ārstē reimatismu, artrītu un radikulītu. Tomēr vaivariņu smarža lielā koncentrācijā var radīt reiboņus, galvassāpes un uzbudinājumu.

Virši

Viršus pirtsslotām izmanto tikai ziedošus alerģiskiem cilvēkiem, jo tie nomierina ādu un dziedē brūces.

Vīksna

Dziednieki saka, ka tas ir vīriešu koks. Vīksnai nepatīk neveiksminieki un vāja rakstura cilvēki, kas vienmēr gaužas. Ja gribat papildināt pozitīvo enerģiju un veicināt domāšanu, droši lieciet vīksnu pirtsslotā.

Vītols

Vītols ir sievietes maģijas koks. Vītols ar savu enerģiju stiprina cilvēka saikni ar kosmosu, kliedē mīlas skumjas un stabilizē vielmaiņu. Ja kāds pretojas šim pērienam, jo šī slota viņam veicinot depresiju, tad tā ir zīme, ka esat saticis enerģētisko vampīru, kuram vītola slota atņem spēju baroties ar citu cilvēku enerģiju.

Apinis

Apinis nomierina nervus, uzlabo ēstgribu un mazina pārlieku seksualitāti, jo ir iemidzinošs augs. Nieru slimniekiem lieti noderēs apiņu kompreses.

Paparde

Ar papardēm var izklāt lāvu, ielikt slotiņā, tad piepildās karstākās vēlēšanās, atjaunojas organisms, dzīst brūces un mazinās kaulu sāpes. Lai vieglāk izbaudīt kārtīgu pērienu, var palikt zem galzas paparžu slotiņu, būs vieglāk elpot.

Pelašķi

Burvīgs augs, kas sastopams ikvienā atmatā. Pelašķis pirtī stiprina intuīciju, nomierina prātu, dziedē brūces un ārstē ādas slimības, vairo skaistumu.

Piparmētra

Piparmētras uzlabo atmiņu, veicina domāšanu, ārstē ādas un silds slimības, uzlabo gremošanu un mazina krunkas.

Raudene

Raudeņu tēja mazina klimaktērija radītās problēmas, toties vīriešiem mazina dzimumlocekļa jutību, tāpēc viņi ļoti apvainojas, ja tiem piedāvā raudenes. Ar raudenēm var aromatizēt pirts gaisu un ar lakstu uzlējumu mazgā matus, lai tie raženi augtu.

Rūta

Kam rūta patīk, arī pēc pēršanās viņu slavēs, jo aromāts uz ādas saglabājas ilgi un atbaida kukaiņus, turklāt pēriens ar rūtas slotiņu nostiprinot veselību, nomierina prātu, mazina depresiju un veicina domāšanu.

Salvija

Salvija ir ne vien skaists un smaržīgs augs, bet to mīl rituālo piršu cienītāji. Salvija nomierina, stiprina prātu, uzlabo atmiņu, regulē asinsspiedienu, attīra asinis un mazina kāju svīšanu.

Ugunspuķe

Ugunspuķe ir ne tikai brīnumgarda tējā, bet arī noderīga pirtsslotās. Tikko jūlijā augs sāk ziedēt, to vajag vākt un siet arī slotās. Ugunspuķe palīdz pret iekaisumiem un alerģijām.

Vērmele

Vērmele atbrīvo no nepatīkamām enerģijām, palīdz atbrīvoties no liekā svara, mazina krampjus un zilumus.

Vībotne

Vībotne ir sens maģiskais augs: tīra garu, veicina zemapziņu, attīsta prātu, palīdz pret bezmiegu, izkrāso sapņus, dziedē ādas slimības un reimatismu.

Vīgrieze

Maigais augs nomierina, rosina miegu, veicina sviedru izdalīšanos un stiprina asinsvadu sieniņas.

Latvijas daba ir pārāk dāsna, lai varētu nosaukt visus lakstaugus. Vērojiet dabu un mēģiniet sajust, kurš augs uz jums skatās, piemērojieties gadalaikiem un droši ņemiet, ko dabas māte radījusi!

 

Raksts tapis sadarbībā ar

fizioterapeiti Unu. tālr. 9172627

pirtnieku Zigurdu. tālr. 6536335

Citi noderīgi raksti

Pūču un cīruļu dažādais miega režīms

Pirtī iešana

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība