Spogulis

Smiltsērkšķis – veselības eliksīrs

Septembrī, oktobrī un novembrī var ievākt unikālus dabas produktus – smiltsērkšķus. Smiltsērkšķos atrodama virkne vērtīgu bioloģisku savienojumu: vitamīni, aminoskābes, organiskās skābes, dabīgie antioksidanti u. c. Par to, kāda Latvijā ir situācija smiltsērkšķu audzēšanas un lietošanas jomā un vai šis augs ir pietiekami novērtēts un izmantots, konsultē Latvijas Augļkopju asociācijas valdes loceklis un smiltsērkšķu audzētāju sekcijas vadītājs Andrejs Brūvelis.

Smiltsērkšķa sastāvs un iedarbība

Smiltsērkšķa sastāvā ir vairāk nekā 190 bioloģiski aktīvu komponentu, kam ir vairākas veselību uzlabojošas īpašības.

Smiltsērkšķa organisko skābju sastāvs (dzintarskābe kopā ar ābolskābi, skābeņskābi, hinīnskābi, kafijas skābi un vīnskābi) pazemina antibiotiku, rentgena un dažādu stresa faktoru radītās sekas. Smiltsērkšķa lapās, mizā un ogās ir serotonīns, kas likvidē uzbudinājumu, veicinot normālu nervu impulsu pārvadi, kā arī samazina audzēju risku. Smiltsērkšķa eļļā ir sterīni, kas aizkavē holesterīna uzsūkšanos, pasargā no aknu distrofijas un palīdz cīņā ar aterosklerozi. Smiltsērkšķī esošie pektīni spēj piesaistīt un izvadīt no organisma smagos metālus un kaitīgās vielas, to skaitā arī alkoholu. Savukārt smiltsērkšķa augļi un lapas satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus, turklāt vitamīni sakārtoti tādās attiecībās, ka tie aizsargā viens otru no priekšlaicīgas sabrukšanas un pastiprina viens otra iedarbību.

Foto: istockphoto.com

Smiltsērkšķī konstatēti arī dažādi mikroelementi, to skaitā nātrijs, magnijs, mangāns, alumīnijs, kalcijs, dzelzs u. c. Šajā veselības eliksīrā atrodami dažādi karotenoīdi, kas veicina ievainojumu dzīšanu, kā arī tas satur gan taukos, gan ūdenī šķīstošus antioksidantus (vielas, kas aizkavē organisma novecošanos, samazinot brīvo radikāļu izraisītos organisma bojājumus) – C, E, A vitamīnus, selēnu un cinku. Smiltsērkšķis satur 22 taukskābes, to skaitā četras omegas (omega 3 samazina iekaisumus, likvidē nogurumu un nostiprina sirdsdarbību; omega 6 samazina ļaundabīgo audzēju risku; omega 7 samazina locītavu sāpes, ekzēmas un zvīņēdes simptomus; omega 9 pazemina holesterīna līmeni).

Unikālais un bagātīgais taukskābju saturs nodrošina smiltsērkšķu eļļas dziednieciskās spējas. Eļļa veicina segaudu epitelizāciju un granulāciju, tāpēc tā tiek plaši izmantota dažādu ādas kopšanas un aizsardzības līdzekļu ražošanā. Visbiežāk smiltsērkšķu eļļu izmanto apdegumu, grūti dzīstošu brūču un gļotādas iekaisumu ārstēšanā.

Smiltsērkšķus īpaši ieteicams lietot:

 • pārmērīgas starojuma devas, arī staru terapijas saņēmušu cilvēku veselības stāvokļa uzlabošanai;
 • audzēju profilaksei;
 • imūnsistēmas stiprināšanai;
 • aterosklerozes aizkavēšanai;
 • kā pretiekaisuma līdzekli;
 • holesterīna līmeņa samazināšanai;
 • topošajām māmiņām, jo smiltsērkšķu sula palīdz novērst grūtniecības toksikozes, līdz ar to nav jācīnās ar sliktu dūšu;
 • bērniem, lai augot nodrošinātu straujos vielmaiņas procesus;
 • smiltsērkšķu eļļu lieto ādas apdegumu un čūlu, ekzēmas, izgulējumu ārstēšanai un gļotādu dziedēšanai;leikēmijas terapijā;
 • asinsvadu nostiprināšanai;
 • smiltsērkšķu sula veicina aknu funkciju, palīdz atveseļoties aknu cirozes un hepatīta slimniekiem (Dr. Māra Selgas prakse).

Smiltsērkšķus nav ieteicams lietot:

 • ja konstatētas žultspūšļa un aizkuņģa dziedzera slimības;
 • ja ir paaugstināts kuņģa sulas skābums, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla, kuņģa vārtnieka (slēdzējmuskuļa) darbības traucējumi;
 • smiltsērkšķu sulu nav ieteicams lietot, ja ir paaugstināts kuņģa jutīgums pret skābiem produktiem (to var novērst, sulu sajaucot ar pienu).

Smiltsērkšķu lietošanas veids un daudzums

Cilvēks var ēst nogatavojušos smiltsērkšķa augļus, bet visbiežāk uzturā tiek lietota smiltsērkšķu sula. Neatšķaidīta smiltsērkšķu sula ir ļoti stipra, tāpēc to ieteicams atšķaidīt ar ūdeni, jogurtu vai burkānu, apelsīnu vai ķirbju sulu. Pieaugušajiem ieteicams četru dienu laikā izdzert puslitru smiltsērkšķu sulas. Pirms lietošanas sula ir jāsaskalo, jo uzglabājot tā noslāņojas. Saldētavā (-18 °C) sulu var uzglabāt 12 mēnešus, bet šķidrā veidā tumšā un vēsā vietā (+6 °C) – 20 dienas. Lielākais vitamīnu saturs sulā saglabājas pirmajās četrās dienās pēc atkausēšanas.

Lai iegūtu organismam dienā nepieciešamos vitamīnus un vielas, ir jāapēd 100 g smiltsērkšķa augļu vai jāizdzer 150 g sulas. Slimošanas gadījumā, lai ātrāk atveseļotos, ieteicams izdzert 200–250 g sulas.

Ieteicamā sulas recepte: blenderī ieliek ogas, uzlej pienu tik daudz, lai ogas brīvi peldētu, un nelielā ātrumā sakuļ. Sakultajai masai ļauj nostāties, virsējo daļu ielej citā traukā un lejasdaļā sakrājušās sēklas izlej ārā. Atsēkloto šķidrumu atlej atpakaļ blenderī, pievieno banānus un ievārījumu un lielā ātrumā sakuļ.

Smiltsērkšķa komponentus izmanto krēmu, ziepju, šampūnu, matu balzamu, lūpukrāsu, sejas ādas masku, dušas želeju un citu kosmētikas produktu ražošanai.

Smiltsērkšķu produkti Latvijā

Vēloties iegādāties smiltsērkšķu produktus, jāuzmanās no veikalos nopērkamajiem produktiem ar smiltsērkšķu piedevām, jo tajos smiltsērkšķi parasti pievienoti ļoti niecīgā daudzumā, negodīgi izmantojot smiltsērkšķu labo slavu.

Labas kvalitātes smiltsērkšķu produktus piedāvā daudzas firmas. SIA ‹‹Dienvidi Plus›› piedāvā svaigi spiestu, nekarsētu un saldētu smiltsērkšķu sulu, kas ir atrodama ‹‹RIMI›› saldēto produktu vitrīnās. ‹‹Satori Alfa›› ražo smiltsērkšķu dzērienu, kurā ir 40 % sulas. ‹‹Bio 2 You›› piedāvā smiltsērkšķu sulu, kas sajaukta ar ābolu sulu. Ļoti veselīgus, garšīgus un dabiskus smiltsērkšķu izstrādājumus par lētākām cenām, bet bez krāšņām etiķetēm var iegādāties pie smiltsērkšķu audzētājiem – mājražotājiem. Zvanot uz Smiltsērkšķu audzētāju apvienības tālruni (26463438), var uzzināt, kur atrodas Jums tuvākais smiltsērkšķu audzētājs. 

Ieteikumi smiltsērkšķu audzēšanai

Var rasties jautājums, vai ir vērts smiltsērkšķus audzēt piemājas dārziņā savām vajadzībām? A. Brūvelis saka, ka to noteikti var darīt, tikai jāņem vērā tas, ka smiltsērkšķi bagātīgi dzen sakņu atvases un ir spējīgi ātri iekarot gan pašu, gan kaimiņu teritorijā esošās dobes un zālienus. Agrotehniskus padomus var atrast mājaslapā www.zeltoga.lv. Stādu mazumtirdzniecība ir audzētavās ‹‹Pīlādži›› (Siguldā, tālr.: 29187532) un ‹‹Aptiekas›› (Zaļeniekos, tālr.: 29410756).

Ja vēlaties smiltsērkšķus audzēt komerciāliem nolūkiem, būtu jāsāk ar sarunu klātienē, lai atrastu konkrētajiem apstākļiem piemērotāko audzēšanas un pārstrādes veidu. Interesenti var sūtīt e-pastu uz adresi zeltoga@zeltoga.lv vai arī zvanīt pa tālruni: 26463438.

Smiltsērkšķu stādu vairumtirdzniecība ir audzētavā ‹‹Orvilks››. Pieprasījums ir jāsūta uz e-pasta adresi zeltoga@zeltoga.lv. Bet brīdinām, ka 2011. gadam izaudzētie stādi ir jau pasūtīti un tagad pasūtījumi tiek pieņemti 2012. gadam.

Pirmā smiltsērkšķu raža ir ceturtajā gadā pēc stādīšanas. Ogas vāc, tās nogriežot kopā ar zariem, ko pēc tam sasaldē, nokrata un vētī. Katru gadu nogriež tikai daļu no krūma zariem. Ogas parasti glabā un pārdod sasaldētas, tāpēc ir laicīgi jādomā par saldētavām. Tomēr ir iespējams pārdot arī nogrieztus, atlapotus un nesaldētus zarus ar visām ogām.

Smiltsērkšķu audzēšana Latvijā pēdējos gados ļoti strauji attīstās, jo ogu cena arvien palielinās un ogas arvien vairāk pietrūkst. Tagad Latvijā ir pieci smiltsērkšķu pārstrādes uzņēmumi, kas savā starpā konkurē par ogu resursiem. Šogad smiltsērkšķu ogu vairumtirdzniecības iepirkuma cena sasniegusi nepieredzētu līmeni – LVL 1,90/kg.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Pūču un cīruļu dažādais miega režīms

Pirtī iešana

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība