Drošība uz ūdens
Pirms dodamies uz jūru vai upi, atkārtosim, kādi ir peldēšanās drošības likumi un kam jāpievērš uzmanība, peldoties ar bērniem.
Svarīgākās drošības prasības atpūtai pie un uz ūdens
Biežākie nelaimju un negadījumu iemesli peldēšanās laikā ir peldēšanās alkohola reibumā, pārdrošība (lēkšana ūdenī nepārbaudītās vietās, cenšanās pierādīt spēju aizpeldēt tālāk), kā arī veselības problēmas karstajā laikā, kuras rodas sakarsušam cilvēkam pārāk strauji ieejot aukstā ūdenī. Lai labi plānotā atpūta nepārvērstos traģēdijā, ir jāievēro vairāki drošības noteikumi:
Parastajiem atpūtniekiem, ja vien viņi nav «roņi», peldēšanās sezonu ieteicams uzsākt, kad ūdens temperatūra ir vismaz +18 oC.
Peldieties šim mērķim paredzētās vietās. Par to liecinās zīme «Peldēties atļauts».
- Foto: istockphoto.com
Nav ieteicams doties peldēties vienam. Ja tomēr dodies, informē krastā palikušos par to, cik ilgi un tālu esi plānojis peldēt, vai esi paredzējis nirt zem ūdens.
Nepārvērtē savus spēkus! Ja reiz esi varējis pārpeldēt upi, tas nenozīmē, ka to vari arī šodien.
Nepazīstamā vietā nedrīkst uzreiz lēkt ūdenī. Lēkt no tiltiem vai citiem paaugstinājumiem ir kategoriski aizliegts.
Nepeldies alkohola reibumā.
Nepeldies stipra vēja vai negaisa laikā, naktī.
Ja esi pārkarsis saulē, ūdenī jāiet lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa. Citādāk var sākties krampji vai rasties problēmas ar sirdsdarbību.
Pirms nodarbojies ar kādu ūdens sporta veidu vai brauc ar laivu, kuteri vai citu peldlīdzekli, uzvelc glābšanas vesti.
Atrodoties uz matrača vai peldriņķa, nevajadzētu peldēt tālu no krasta.
Ūdenī nevajag jokoties un skaļi saukt: «Palīgā! Slīkstu!»
Slīcēju var glābt tikai cilvēks, kurš labi apguvis peldēšanas tehniku un zina paņēmienus, kā satvert cietušo un izvilkt viņu krastā.
Var sniegt palīdzību no krasta, pametot virvē iesietu glābšanas riņķi, bumbu vai citu peldošu priekšmetu, kas palīdzēs noturēties virs ūdens.
Ja noticis nelaimes gadījums, nekavējoties izsauc glābējus pa tālruni 112. Pēc iespējas precīzāk jānorāda nelaimes vietas koordinātes un piebraukšanas iespējas.
Slīkšanu ir grūti pamanīt!
Mario Vittone, kuram ir 19 gadu pieredze militārajā dienestā ASV Jūras kājnieku un Krasta apsardzes vienībās, mājaslapā publicējis noderīgu informāciju par to, kā atpazīt slīkšanu. Izrādās, ka slīkšana visbiežāk nemaz neizskatās tā, kā lielākā daļa cilvēku to ir iedomājušies.
Slīkstošs cilvēks reti kad māj ar rokām vai sauc pēc palīdzības, jo fizioloģiski viņš nespēj saukt pēc palīdzības – runāšana ir elpošanas sistēmas sekundāra funkcija, tādēļ vispirms tiek nodrošināta elpošana un tikai pēc tam spēja runāt. Tāpat – mute slīkstošam cilvēkam virs ūdens nav pietiekami ilgu laiku, lai ieelpotu, izelpotu un vēl paspētu saukt pēc palīdzības, kā arī - slīkstoši cilvēki nevar žestikulēt, viņi instinktīvi izpleš rokas uz sāniem un atspiežas pret ūdens virsu, lai nedaudz paceltos un varētu elpot. Protams, iepriekš minētais nenozīmē, ka cilvēks, kas ūdenī kliedz un māj ar rokām, nav nokļuvis nelaimē. Šādā gadījumā cilvēks, iespējams, ir sajutis briesmas, bet, atšķirībā no īstas slīkšanas situācijas, pats var sev palīdzēt, piemēram, pieķeroties pie glābšanas riņķa.
Citas pazīmes, kas var liecināt par slīkšanu:
galva atrodas zemu ūdenī, mute ūdens līmenī;
galva atliekta atpakaļ, un mute ir vaļā;
stiklainas acis un tukšs skatiens, cilvēks nespēj fokusēt redzi;
acis ir aizvērtas;
mati nosedz acis vai pieri;
netiek kustinātas kājas, cilvēks atrodas vertikālā stāvoklī;
strauja elpošana vai elsošana;
neveiksmīgi centieni peldēt noteiktā virzienā;
mēģinājumi ūdenī apgriezties uz muguras;
cilvēks reti parādās virs ūdens.
Ja jums ir aizdomas, ka kādam cilvēkam ir problēmas noturēties uz ūdens, labākais, ko var darīt, ir viņam pajautāt vai uzsaukt no attāluma – vai viss kārtībā? Kā jau minēts iepriekš – slīkstošam cilvēkam ir pārāk maz spēka, lai viņš spētu māt ar rokām, kliegt vai kā citādi pievērst uzmanību savai nelaimei. Ja viņš var atbildēt uz jūsu jautājumu – viņam, iespējams, viss ir kārtībā, bet, ja cilvēks tikai skatās jums virsū, jums ir aptuveni 30 sekundes, lai paspētu viņu izglābt. Šis pats likums attiecas uz bērniem. Bērni, spēlējoties ūdenī, parasti taisa lielu troksni un kņadu. Tiklīdz viņi paliek klusāki, ir klāt nogurums un jāpārbauda, vai viss kārtībā.
Bērnu drošība uz ūdens
Atrašanās ar bērnu pie ūdens vecākiem nav tikai atpūta, bet divkāršs darbs, jo visu laiku ir rūpīgi jāuzmana, ko bērns dara un jāprognozē bērna rīcība, lai nenotiktu kāda nelaime. Lielākā riska grupa ūdens tuvumā ir mazuļi no viena līdz trīs gadu vecumam, jo viņi ir ļoti ātri, ziņkārīgi un neapzinās ūdens bīstamību. Kādam no vecākiem vienmēr ir jābūt metra attālumā no bērna, lai vajadzības gadījumā palīdzētu. Negaidiet, ka slīkšanas gadījumā jūsu bērns kliegs pēc palīdzības. Diemžēl, bērns var noslīkt klusējot pat vienas minūtes laikā un arī ļoti seklā ūdenī. Tātad, galvenais likums: bērnu nedrīkst atstāt vienu ne uz mirkli! Jaunās peldsezonas sākumā vecākiem vajadzētu arī pārbaudīt izvēlētās peldvietas gultni – vai tā nav bedraina vai dūņaina vai tajā nav kādi asi svešķermeņi. Peldoties bērniem ieteicams rotaļāties ar piepūšamiem peldlīdzekļiem (riņķi, matrači, bumbas u.c.), izmantot piepūšamos roku aizsargus, kā arī plunčāties un peldēt jāļauj tikai tik tālu, lai pieaugušais var labi redzēt un nepieciešamības gadījumā ātri steigties palīgā. Visdrošāk, ja pieaugušais atrodas ūdenī starp krastu un dziļumu. Ja peldaties jūrā, bērni ir jāuzmana no viļņiem, kas var nogāzt no kājām vai radīt negaidītu izbīli. Ja pie jūsu mājas atrodas dīķis vai baseins, tos, pirmkārt, ir jānorobežo, kā arī – tajos nedrīkst atstāt peldošas rotaļlietas, kas piesaista mazuļa uzmanību un varētu vilināt viņu vienam pašam doties ūdenī. Ja izmantojat mazos bērnu baseinus, pēc peldēšanās ūdens jāizlej un tie jānoliek vertikāli, vai jāapklāj, lai bērnam nebūtu nekāda pieeja ūdenim! Vecākiem ir nepieciešams zināt arī to, kā veikt mākslīgo elpināšanu, lai palīdzētu bērnam bezsamaņā – gan aizrīšanās gadījumā, gan pēc izglābšanas no slīkšanas.
Elīna Dumpe
Iveta Odiņa
Citi noderīgi raksti
Kā izvēlēties labāko un veselīgāko pludmali?