Spogulis

Līdzekļi pret odiem

Kas interneta vidē liecina par vasaras atnākšanu? Protams, vasarīgas bildes albumos, bet forumos – izmisīgi jautājumi par to, kāds līdzeklis atbaida odus. Mēģināsim rast atbildes uz šo palīgā saucienu.

Kā izvairīties no odiem

Īsas atbildes uz šo jautājumu nav, jo viens universāls līdzeklis nav izdomāts. Forumos lasām, ka kādam palīdz viens līdzeklis, toties citam tas nemaz nepalīdz, bet palīdz vēl kāds cits līdzeklis, kas nopērkams Latvijas aptiekās, citos veikalos vai internetā.

Foto: istockphoto.com

Tātad pašiem vien jāmeklē un jāmēģina. Vēl pastāv bažas, ka, iespējams, vietējos veikalos viss būs izpirkts, sevišķi pirms Jāņiem.

Daži līdzekļi pret odiem, ko varam ieteikt: «Anti-gnus», «Autan», «MAGA Kids», «Wilmas Nordic Summer», «Zvaigznīte», «Odiņš», «Zanzarin», «Chicco», «Off!», «ExoPic Kids», «Sano Dy», «Neostamizāns», «Bros», «Komorex», «STOP» (var lietot no viena gada vecuma), ēteriskās eļļas. No dabiskajiem līdzekļiem iesakām krustnagliņu novārījumu, ierīvēšanos ar dillēm vai pētersīļiem, ābolu etiķi (atšķaidīts ar ūdeni 1:1), kalmes, vīgriezes, lupstāju un seleriju sulu.

Uz līdzekļa iepakojuma jāizlasa norāde, no kāda vecuma to drīkst lietot. Lielākā daļa līdzekļu paredzēti bērniem no divu gadu vecuma. Arī par citu līdzekļu lietošanu bērna klātbūtnē, piemēram, pretodu sveces, elektriskās odu aizbaidāmās ierīces, jāizlasa instrukcijā.

Pretodu sveces – izvēle un drošības noteikumi

SIA «Kandella» valdes priekšsēdētāja Diāna Tiltiņa informē, ka SIA «Kandella» piedāvā Latvijā ražotas sveces. Augstas kvalitātes sveces piedāvā sen pazīstamā Dobeles ražotne, kuras tagadējais nosaukums ir SIA «Baltic Candles Ltd.», un SIA «Diana Sveces». Abas kompānijas ir dāņu ražotāju meitas uzņēmumi un izceļas ar ļoti augstu kvalitāti, apkalpojot pasaules atzinību ieguvušus zīmolus. SIA «Kandella» savu produkciju piedāvās, piemēram, Zāļu tirdziņā, kas norisināsies Doma laukumā 22. jūnijā.

Foto: istockphoto.com

SIA «Kandella» piedāvā SIA «Baltic Candles Ltd.» ražotās pretodu sveces. Āra lietošanai pieejamas sveces skaistā stikla trauciņā. Sveces degšanas ilgums ir 30 h. Sveces ir pieejamas arī lielākos stikla traukos, tās deg līdz 45 h. Abas sveces ir ar spēcīgu citronellas smaržu. Lai sveces būtu efektīvas, tās ieteicams lietot aizvējā, piemēram, verandā vai teltī, jo vējainās vietās citronellas smarža nebūs tik jūtama. Sveces ir drošas, jo atrodas izturīgos stikla trauciņos.

Ir pieejamas pretodu sveces telpām, to smarža ir maigāka. Tās jāievieto svečturī un nav ieteicams atstāt bez uzraudzības. Var arī izmantot sveces ar kanēļa smaržu, jo arī tā atbaida odus. Ražotāji vasaras vakariem piedāvā dažāda veida āra sveces: bundžās, lielas bumbas un peldošās, kas paredzētas lietošanai dīķos.

Mazu bērnu istabās nav ieteicams lietot smaržīgās sveces, jo tās var kairināt bērna elpceļus. Drošāk būtu iegādāties moskītu tīklus. Vislabāk bērnu istabās lietot sveces, kas ražotas no stearīna, palmu eļļas vai kristālstearīna un ir bez smaržas. Tādas sveces mazāk dūmo un tiek ražotas no dabīgām izejvielām. Mazus bērnus sveču tuvumā nedrīkst atstāt bez uzraudzības – lai gan dažas sveces ir stikla vai dzelzs trauciņos, tās var apgāzt vai, liecoties tām pāri, var iegūt apdegumus.

Kā apstrādāt odu kodumus

Kad ods jau ir iekodis, niezes vai sapampuma mazināšanai iesakām: ziede «Spīdola», «Fenistil gels», zeļonka, «Menovazins», «Zvaigznīte», «Excipial», «Psilo-Balsam», «Silva gel», «Allergosan», «Comsi», «Curiosin», «Bitnera balzāms». Vēl var mēģināt kodumu vietas pasmērēt ar pārgrieztu sīpolu, citronu, odekolonu, spirtu, degvīnu, dzeramās sodas šķīdumu, kliņģerīšu tinktūru, pētersīļa sulu, ceļmallapu vai uzlikt urīna kompresi.

Ja pēc koduma parādās izteikti alerģiska reakcija, zāles vaicājiet ģimenes ārstam. Iespējams, ka ārsts izrakstīs kādu no šiem: «Suprastin», «Zyrtec», «Fenkarol», «Tavegil», «Loratin express», «Claritine».

Farmaceita ieteikumi cīņai pret odiem

«Kamēlijas aptiekas» vadītāja Inese Sniedze skaidro, ka aptiekas klāstā ir daudz pretodu līdzekļu, katrs var izvēlēties sev tīkamāko. Ir arī dabīgi līdzekļi, piemēram, «Odiņš». Cenas ir no LVL 1,5 līdz LVL 5.

Ieteikt kādu konkrētu pretodu līdzekli ir sarežģīti, jo jāizvērtē, cik liela ir odu kodumu koncentrācija konkrētā vietā, kādas ir katra organisma individuālās īpatnības un jutība pret konkrētām smaržvielām. Bērniem jālieto īpaši viņiem paredzētie līdzekļi pret insektiem, kas arī pieejami aptiekās, un farmaceits konsultēs par piemērotāko līdzekli konkrētam vecumam.

Ja ir odu vai citu insektu kodumi, vēlams lietot kādu līdzekli, kas novērsīs niezi. Iecienīts ir «Philo balsam». To var lietot arī bērni.

Ir arī jauns līdzeklis, ko farmaceiti iesaka iegādāties un izmantot ne tikai odu kodumu mazināšanai, bet arī brūču dezinficēšanai, – «Octenisept». Tas ir piemērots maziem bērniem, jo ūdeņraža pārskābe ir kodīga, bet šis līdzeklis ir bez spirta un nav kodīgs. To var lietot pat zīdaiņi. «Octenisept» ir pieejams dažādos iepakojumos, gēla vai aerosola veidā.

Vasarā katrā mājas aptieciņā noteikti jābūt kādam līdzeklim pret alerģiju, antihistamīnam. Ja ir daudz odu kodumu un sadzelts īpaši jutīgās vietās vai ja sakosti mazi bērni, rekomendē lietot kādu līdzekli pret alerģiju, lai sevi vai savu bērnu pasargātu no iespējamā alerģiskā šoka un citām nelaimēm.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Skudras dārzā

Sauļojies droši!

Par skaistumkopšanu un veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Skaistums